Czy papier bąbelkowy zastąpi folię bąbelkową?

kategoria: Ciekawostki   dodane: 21/05/2024
Rosnąca świadomość ekologiczna oraz duża potrzeba zrównoważonego rozwoju, stawia branżę opakowań przed wieloma nowymi wyzwaniami. Wśród nich znajduje się poszukiwanie alternatyw dla folii bąbelkowej. Ten popularny materiał opakowaniowy generuje bowiem liczne problemy związane z rosnącym zanieczyszczeniem, a jednocześnie przez wiele lat wydawał się wręcz niezastąpiony, zarówno w życiu, jak i w biznesie. Z drugiej strony na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych produktów, które mogą stanowić równie funkcjonalny zamiennik. W tym kontekście największy potencjał posiada papier bąbelkowy. Czy słusznie?

Koniec panowania folii bąbelkowej

Wynaleziona w latach 60. XX wieku, folia bąbelkowa szybko stała się popularna, dzięki swoim właściwościom amortyzującym. Jest lekka, elastyczna i stosunkowo tania, co przez dekady czyniło ją pierwszym wyborem wśród opakowań w niejednej branży. W niemały sposób przyczyniła się również do postępującego zanieczyszczenia środowiska.

 

Chociaż technicznie folia bąbelkowa jest przetwarzalna, w praktyce często nie podlega recyklingowi z powodu braku odpowiedniej infrastruktury oraz problemów technicznych. Stosowanie folii bąbelkowej kończy się często wytworzeniem jednorazowego odpadu, który trafia bezpośrednio na wysypiska śmieci lub do spalarni, co z kolei przyczynia się do emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Nie ulega wątpliwości, że świat potrzebuje bardziej ekologicznych zamienników folii bąbelkowej.

Czym jest papier bąbelkowy?

Papier bąbelkowy to nowość na polskim rynku opakowaniowym. Jego produkcja łączy w sobie tradycyjną technologię wytwarzania papieru z nowoczesnymi technikami formowania poduszek powietrznych. W efekcie powstaje materiał, który stanowi doskonałą ochronę przed uszkodzeniem dla najbardziej delikatnych przedmiotów.

 

“Ponieważ papier bąbelkowy zapewnia bezpieczny transport i magazynowanie rozmaitych produktów, znajduje zastosowanie w wielu branżach, od elektroniki po ceramikę i szkło.” - wyjaśnia ekspert NEOPAK - lidera w branży opakowań.

 

Dzięki unikalnej strukturze komór powietrznych, utworzonych przez skręcanie i zgrzewanie dwóch warstw, papier bąbelkowy amortyzuje uderzenia i wibracje, a jednocześnie:

 

  • jest naturalną alternatywą dla folii bąbelkowej,
  • w 100% nadaje się do recyklingu,
  • charakteryzuje się niskimi kosztami wdrożenia (dyspenser umożliwia wygodne naciągnięcie papieru),
  • jest łatwy w użyciu.

Papier bąbelkowy podbija rynek

Dla firm, które pragną budować swoją markę w sposób zrównoważony, papier bąbelkowy już teraz jest pierwszym wyborem. Nie tylko dlatego, że stanowi ekologiczną alternatywę dla folii syntetycznej i pozwala na ograniczenie ilości odpadów, ale także ze względu na swoją funkcjonalność. Chroni bowiem przedmioty podczas transportu i przechowywania w tak samo efektywny sposób jak folia bąbelkowa.

 

Największą zaletą papieru bąbelkowego, który znajdziemy w firmie Neopak - https://neopak.pl/produkty-eko/papier-babelkowy,  jest bez wątpienia jego niewielki wpływ na środowisko naturalne. Jako materiał wykonany w 100 proc. z papieru, jest w pełni biodegradowalny, a jednocześnie można go poddać recyklingowi. To znacząca różnica w porównaniu do syntetycznej folii bąbelkowej, której przetwarzanie i odzysk są znacznie bardziej skomplikowane i zarazem mniej efektywne. Ponadto, do produkcji papieru bąbelkowego często wykorzystuje materiały już pochodzące z recyklingu, co dodatkowo obniża zapotrzebowanie na nowe surowce.

Kosztowa efektywność papieru bąbelkowego

Choć papier bąbelkowy bywa droższy od folii syntetycznej, jego efektywność ekonomiczną świetnie widać w dłuższej perspektywie. Stosowanie tego materiału przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku firmy jako odpowiedzialnej ekologicznie, co może przyciągać nowych konsumentów i zwiększać lojalność stałych klientów.

 

Powszechne stosowanie papieru bąbelkowego, zamiast folii bąbelkowej, oznacza również niższe koszty środowiskowe, co w obliczu postępujących zmian klimatycznych ma niebagatelne znaczenie dla całych społeczeństw oraz ogólnej kondycji naszej planety.

Czy papier bąbelkowy zastąpi folię bąbelkową?

Mimo licznych zalet, papier bąbelkowy posiada też pewne ograniczenia, choćby w zakresie niższej odporności na wilgoć czy większej objętości w porównaniu do folii bąbelkowej, co może z kolei podnosić koszty transportu. Z drugiej strony, nieustanny rozwój technologii produkcji papierów specjalistycznych oraz liczne innowacje w tym zakresie czynią go obiecującym kandydatem na lidera przyszłych rozwiązań opakowaniowych. Niewątpliwie wysoki potencjał rozwoju tego materiału może w najbliższych latach przesądzić o jego dominacji na rynku.

 

Na świecie każdego dnia zużywa się setki tysięcy kilometrów nawojów plastikowych folii, które nie nadają się do ponownego użycia. Tego typu działania zatruwają środowisko naturalne i stwarzają problemy ze znalezieniem miejsca na składowanie odpadów. Znalezienie alternatywy bardziej zrównoważonej środowiskowo stało się w tym przypadku koniecznością. Od Ciebie zależy, czy chcesz stać się częścią nadchodzącej rewolucji.