Każdy podatnik ma prawo do skorygowania błędnie sporządzonego zeznania rocznego. Korekta polega na złożeniu deklaracji, która będzie stanowić nową wersję rozliczenia podatku za dany okres. Jest to dość prosty proces, który sprowadza się do wypełnienia właściwego formularza poprawnymi danymi. Należy też oznaczyć go jako korekta. Nie trzeba uzasadniać przyczyn naniesienia poprawek.
Co więcej, nie ma w tym wypadku konieczności składania do urzędu czynnego żalu. Ten będzie niezbędny tylko wtedy, gdy zapomnisz złożyć deklaracji podatkowej w wyznaczonym terminie. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poniższym artykule: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/czym-jest-czynny-zal.
Jeśli popełniłeś błąd w pominięciu jakiejś ulgi lub rozliczeniu jej w zbyt niskiej wartości, możesz złożyć korektę. Dotyczy to także takich kwestii jak zaniżenie kwoty przychodu, dochodu i pominięcia źródeł przychodów. Pamiętaj, by korektę przeprowadzać, gdy organ podatkowy nie rozpoczął jeszcze postępowania lub kontroli podatkowej. Możesz jej jednak dokonać, jeśli urząd prowadzi czynności sprawdzające.
Zeznania można korygować przez 5 lat. Oznacza to, że deklarację za 2023 roku można zmieniać do 31 grudnia 2029 roku. Korektę należy złożyć na druku, który obowiązuje w roku, za który ją przeprowadzasz. Możesz to zrobić pisemnie lub na przykład przez system Ministerstwa Finansów. Pamiętaj, by dokonać tego we właściwym urzędzie skarbowym do wniesienia korekty rozliczenia.
Warto nie czekać zbyt długo z korygowaniem PIT-u. Odsetki za opóźnienie zostaną naliczone, gdy zaktualizowane dane z deklaracji podatkowej wykażą wyższą zaległość podatkową, większą nadpłatę lub wyższą zaliczkę na podatek roczny w porównaniu do wcześniej zgłoszonych wartości. Należy zwrócić uwagę, że przez pierwsze pół roku po terminie składania PIT-u, odsetki za zwłokę są obniżone o 50%. Od 1 listopada 2024 r. odsetki, jakie będziesz musiał zapłacić, wyniosą pełną ich wartość.
Składając korektę zeznania podatkowego, musisz też pamiętać o złożeniu swojego podpisu. Bez tego zeznanie nie będzie stanowić Twojego oświadczenia. Brak podpisu pod deklaracją nie jest elementem, który podlega korekcie. Może to skutkować odpowiedzialnością za niezłożenie zeznania w wyznaczonym terminie.
Błąd w deklaracji podatkowej nie musi oznaczać problemów, o ile szybko zostanie złożona korekta. Dzięki temu możesz uniknąć konsekwencji w postaci odsetek za zwłokę, które naliczane są od różnic między pierwotnym a skorygowanym zeznaniem, zwłaszcza jeśli poprawisz deklarację, zanim urząd skarbowy zauważy błąd. Korekta złożona w odpowiednim czasie może również pomóc w uniknięciu odpowiedzialności podatkowej.