5 rzeczy, o których warto pamiętać na początku roku

kategoria: Ciekawostki   dodane: 11/12/2020
Nowy rok to nie tylko czas refleksji i wielu przemyśleń, ale także moment na choćby szczątkowe rozplanowanie niektórych życiowych kwestii, o których nie powinno się zapomnieć. Warto wpisać w kalendarz, notes bądź planer ważne daty oraz sprawy niecierpiące zwłoki - dobra organizacja to prawdziwy klucz do sukcesu oraz gwarancja, że w natłoku codziennych obowiązków coś nie pozostanie niedopilnowane.

Początek nowego roku kalendarzowego nakłada na wiele osób konieczność dopilnowania wielu mniej lub bardziej ważnych spraw osobistych, zawodowych oraz tych, które są związane z narzuconymi z różnych stron obowiązkami. Przykładem może być obowiązek dopilnowania terminów rozliczeń czy poszczególnych płatności. Wiele z takich spraw można swobodnie załatwić praktycznie nie wychodząc z domu i korzystając z technologii elektronicznych, co niewątpliwie jest bardzo dużym udogodnieniem oraz pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Można na przykład rozliczyć PIT przez internet w 2021 roku - w większości przypadków roczne rozliczenie podatkowe można odhaczyć z listy swoich priorytetów bez konieczności wizyty w Urzędzie Skarbowym.

O czym warto pamiętać na początku nowego roku?

Na początku roku 2021 (oraz każdego kolejnego) warto sporządzić listę niezbędnych spraw oraz kwestii, których warto dopilnować. Wśród ważnych kwestii do zapamiętania czy wykonania przy okazji nowego roku warto jest wymienić między innymi:

  1. Porządek w dokumentach

Nowy rok kalendarzowy to świetna okazja, żeby zebrać w jednym miejscu wszystkie dokumenty i papiery z minionego roku oraz zanotować daty przyszłych opłat - chociażby opłacenia OC samochodu czy termin wykonania przeglądu technicznego. Wszelkie rachunki i paragony (na przykład na sprzęt elektroniczny objęty wieloletnią gwarancją) warto jest włożyć do jednego segregatora lub teczki opisanej według roku kalendarzowego - dzięki temu w prosty sposób w przyszłości można znaleźć potrzebny, konkretny dokument.

  1. Zaplanowanie urlopu

W niektórych firmach już na początku roku należy zgłosić swojemu przełożonemu orientacyjny termin urlopu wypoczynkowego oraz czas jego trwania. Choć czasami ciężko jest zaplanować wyjazd już z tak dużym wyprzedzeniem jest to jednocześnie doskonała szansa na wykupienie wczasów w doskonałej cenie - często rezerwując wakacje ze sporym wyprzedzeniem można uzyskać zdecydowanie niższą niż w szczycie sezonu.

  1. Rozliczenie zeznania podatkowego PIT

Termin rozliczenia podatkowego w roku 2021 mija 3 kwietnia. Warto nie odkładać tego obowiązku na ostatnią chwilę - pozwoli to nie tylko uzyskać szybciej ewentualny zwrot nadpłaconego podatku, ale również sprawdzić czy wraz z nowym rokiem nie zmienia się zasadność przyznawania wszelkich ulg podatkowych, czy nie pojawiły się nowe ulgi z których moglibyśmy skorzystać oraz pozwala zyskać czas na zebranie wszelkich niezbędnych dokumentów.

  1. Dopilnowanie obowiązków

Wraz z nowym rokiem na właścicielach firmy ciąży wiele obowiązków: mowa tutaj nie tylko o koniecznych rozliczeniach z poszczególnymi urzędami czy sporządzeniu PIT-ów dla pracowników, ale również przeprowadzenie remanentu czy aktualizacja umów dla pracowników zgodnie ze zmieniającym się wynagrodzeniem minimalnym oraz innymi zmianami w prawie.

  1. Zadbanie o swoje zdrowie

Nowy rok to również doskonały moment na umówienie się na wizyty u lekarzy (w wielu przychodniach pojawia się nowy grafik wizyt na nadchodzące miesiące) oraz na zrobienie okresowych badań profilaktycznych.