Historia

Wpisy zawierające słowo kluczowe historia.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

O rodzie Chłapowskich słów kilka cz.4 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

!!!/Inne źródła, niż tu przytoczone - zostaną podane po zakończeniu opracowania/!!! Pozostajemy w kręgu Powstańców Wielkopolskich z rodu Chłapowskich, czasem odszukanie poprawnych danych wymaga nie-lada cierpliwości, zwłaszcza przy “mnogości” imion nadawanych naszym Bohaterom, pamiętając także o sprawdzeniu czy dane ze wszystkich źródeł dotyczą jednej osoby. Dziś zaczynamy od: Adam Chłapowski urodził się 20 stycznia 1881 w Jasienicu w rodzinie Michała Hieronima Chłapowskiego z Chłapowa h. Dryja, (1 X 1848 - Czerwona Wieś, 12 VI 1902 Czerwona Wieś) i Marii Bronisławy z Sadkowskich (16 VIII 1855 - 24 VIII 1935), ślub małżonków miał miejsce 19 VIII 1879, Jasi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O rodzie Chłapowskich słów kilka cz.3 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

!!!/wszystkie źródła wykorzystane w opracowaniu zostaną podane po zakończeniu opracowania/!!!   W części 1 “O rodzie Chłapowskich słów kilka” https://www.facebook.com/notes/genealogia-powsta%C5%84c%C3%B3w-wielkopolskich/o-rodzie-ch%C5%82apowskich-s%C5%82%C3%B3w-kilka-cz-1/217012336414176/ przedstawiliśmy Państwu Mieczysława i Wandę Chłapowskich, którzy to mieli związek z Powstaniem Wielkopolskim, z genealogicznego punktu został ujęty także Stanisław Chłapowski, który poślubił Zofię z Kurnatowskich. Para doczekała (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O rodzie Chłapowskich słów kilka cz.2 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

O rodzie Chłapowskich słów kilka cz.1: https://www.facebook.com/notes/genealogia-powsta%C5%84c%C3%B3w-wielkopolskich/o-rodzie-ch%C5%82apowskich-s%C5%82%C3%B3w-kilka-cz-1/217012336414176/ !!!/wszystkie źródła wykorzystane w opracowaniu zostaną podane po zakończeniu opracowania/!!! Wracamy zatem do dzieci Kazimierza Chłapowskiego i Anny Chłapowskiej: STANISŁAW HIERONIM Chłapowski urodził się 18 października 1863 roku w Kopaszewie, zmarł 28 lutego 1929 roku, spoczywa w nekropolii Chłapowskich w Rąbiniu : (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O rodzie Chłapowskich słów kilka cz. 1 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Chyba nie ma nikogo wśród Wielkopolan, komu obce jest nazwisko Chłapowski, ale już odpowiadając kto jest kim - łatwo się pogubić, mnogość imion często powtarzalnych lub błędnie osobie przypisanych sprawia wiele kłopotów. Postaramy się zatem trochę tą wiedzę uporządkować w oparciu o akta metrykalne i doskonałą pracę archiwistyczną - syna Wandy z Potworowskich Chłapowskiej i Mieczysława Chłapowskiego - Dezyderego Józefa Chłapowskiego /29.03.1913 Rogaczewo - 19.05.1997 Kraków/, a opracowaną przez Emiliana Prałata w Ród w historii. Archiwum rodzinne rodu Chłapowskich. !!!/wszystkie źródła wykorzystane w opracowaniu zostaną podane po zakończeniu opracowania/!!! Najbardziej znaną osobą jest bez wątpienia Dezydery Adam Chłapowski h (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pawłowscy z Kopaszewa Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Dla Mamy Krystyny Trudne czasy kryzysu gospodarczego i poszukiwanie lepszego bytu zmusiło troje dzieci z ośmiorga Franciszka i Józefy do emigracji Zagłębia Ruhry, a później trudne czasy II wojny światowej, zamknięcie zachodniej granicy Polski po wojnie rozdzieliły rodzinę, stąd też znikoma wiedza o losach braci i sióstr Pawłowskich, może właśnie dzięki Wam znajdziemy potomków Franciszka i Józefy i ich potomstwa. Ale zacznijmy od początku...   Franciszek Pawłowski i Józefa z domu Hanisz /Hanysz/ pobrali się w Wyskoci - Urząd Stanu Cywilnego Wyskoć, wpis 22 / 1886 Franz Pawłowski - ur. 28 września 1862 ro (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
BRACIA KOWALSCY Z JURKOWA Genealogia Powstańców Wielkopolskich

BRACIA STEFAN, TADEUSZ, JÓZEF KOWALSCY Z JURKOWA (wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Krzywiń.)   ~ SZUKAMY INFORMACJI O RODZINIE, DACIE I MIEJSCU ZGONU ORAZ POCHÓWKU ~   STEFAN, TADEUSZ, JÓZEF oraz ich rodzeństwo Tadeusz Jan, zmarł w niemowlęctwie, Kazimiera ur. 1892, Władysława ur. zm. 1888 i Marianna ur.1888 urodzili się w rodzinie Andrzeja i Jadwigi z dom. Słomińskiej, ślub rodziców miał miejsce w Międzychodzie, pow. Śrem w roku 1887: Andreas Kowalski (ur. 1864) - ojciec: Lorenz Kowalski , m (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zginęli mimo rozejmu Genealogia Powstańców Wielkopolskich

2 lipca 1919 – Niemcy pod Kąkolewem koło Leszna (przy leśnej drodze prowadzącej w kierunku Trzebani) zabili dwóch polskich oficerów Wacława Andrzejewskiego, który był dowódcą 1 kompanii 6 PSWlkp. stacjonującej w Kąkolewie oraz Leona Włodarczaka - dowódca 2 kompanii 6PSWlkp. kwaterującej w Pawłowicach. Rodzice Ignacy Andrzejewski i Anna z Cichorzewskich pobrali się w roku 1877 : Ignatz Andrzejewski (ur. 1848) - ojciec: Franz Andrzejewski , matka: Julianne Wynowicz Anna Cichorzewska (ur. 1859) - ojciec: Matthias Cichorzewski , matka: Luzia Zychlewska, para ta doczekała się potomstwa: Franciszka, Marcelego, Jana, Józefa, Anastazji, Teofila, Antoniego, Mariana, Stanisławy, Jadwigi, Klary, Romana i Kazimierza oraz Waleriana Fran (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Biskupscy z Krzywinia Genealogia Powstańców Wielkopolskich

25 października 1843 roku w Krzywiniu zawarli związek małżeński Jan Biskupski /1818-1906/ i Jadwiga Ślusarek /1821-1913/, z tego związku rodzą się: Władysław 1844 Józef 1851 Roman 1857 Józef Biskupski w roku 1875 w Krzywiniu poślubił Wiktorię Jankowską:   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Rodzina Zięta z okolic Kórnika Genealogia Powstańców Wielkopolskich

“Ludzie listy piszą”, a my w miarę możliwości staramy się sprostać wyzwaniu i znaleźć powiązania pomiędzy poszczególnymi osobami, nie inaczej było tym razem. Wczorajszego wieczora otrzymaliśmy zapytanie: “Mój dziadek Jakub r. 1879 walczył w powstaniu to wiem. Czy Szymon Zięta r. 1877 to był Jakuba brat?” A co mamy dla Pana Jana w odpowiedzi? : W roku 1835 w Kórniku związek małżeński zawarli Marcin Zięta lat 30 i Katarzyna Ratajczak lat 28, ich dzieci to: Jan ok. ur.1837 Wojciech ok.1846 Tomasz ok. ur. 1850 ************************************************************************************* JAN Zięta /ur.ok.1837 - zm.1883/w roku (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Chryzostom Rembacz 1898-1919 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Z naszej poczty: “Dzień dobry Zainspirowany tekstem "Pomimo rozejmu" znalazłem w rodzinnej miejscowości grób powstańca wielkopolskiego, który również zginął, jak sądzę, pomimo rozejmu. Szukałem jakiś informacji na jego temat ale nic nie znalazłem. Czy coś więcej wiadomo o tym Bohaterze? pozdrawiam Bartosz Michalak” ~pan Bartosz do maila dołączył zdjęcia grobu Powstańca, a nam już zostało tylko odszukać informacje o Nim. Kwerendę rozpoczęliśmy od (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Chrabczakowie z Krzywinia Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Być może wśród Państwa Rodziny czy Znajomych znajdą się osoby, które rozjaśnią nam sytuację, bo niby źródeł wiele, ale kłopot jednak zostaje. Przede wszystkim nie wiemy kiedy i gdzie pomarli, (poza Wojciechem sr), nie wiemy czy Jan jr to tylko błąd w zapisie czy może faktycznie był w Krzywiniu Jan, co to mu się syn Jan urodził, czy może Jan jednak to syn Wojciecha? Czy Wojciech jr brał udział w PW? Jakie były dalsze losy Jana i Wojciecha jr? Jesteśmy zatem dziś pełni obaw, że nasza wiedza jest niekompletna i może wprowadzić zamieszanie, ale spróbujmy... 4 kwietnia 1867 roku w Krzywiniu z rodziców Franciszka (ur.1842) i Wiktorii Pańczak (1845-1909) urodził się WOJCIECH   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czerwińscy z Krzywinia Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Jan Paweł #Czerwiński urodził się 25 stycznia 1866 roku w Lubiniu,   w rodzinie Henryka (1840-1893) i Teodory z Bielewiczów (1863), rodzice pobrali się w Lubiniu w roku 1863: (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
BRACIA JANOWSCY Z KRZYWINIA Genealogia Powstańców Wielkopolskich

BRACIA #JANOWSCY Franciszek, Jan i Antoni oraz Stanisław, Jadwiga, Ignacy, Ildefons Marian i Anna urodzili się w rodzinie Antoniego i Teodory z Grzybowskich, ślub rodziców miał miejsce w Krzywiniu w roku 1876:   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
GÓRECCY Z KRZYWINIA Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Od czego by tu zacząć? O rodzinie Goreckich wspominał już Jan Długosz w pt. „Insignia seu clenodia incliti Regni Poloniae”: Najstarszym gniazdem Dołęgów Goreckich były Kujawy (Granica Kujaw przebiega na lewym brzegu Wisły, od ujścia Skrwy na południu, po ujście Wdy na północy. Dalej na zachód do Koronowa i Nakła po Pakość do linii Noteci. Tam skręca na zachód od tej rzeki, biegnie przez jezioro Trląg, zataczając łuk przecina lasy strzelneńskie, dochodzi do jeziora Skulskiego i górną Notecią biegnie dalej obejmując jezioro Brdowskie, Chodecz i Lubień, aby dojść poprzez Skrwę do Wisły). Poszli z siedzib swoich w Polskę. W zbiorach prof. Włodzimierza Dworzaczka zapisana jest 155 letnia historia odłamu rodziny Goreckich, sied (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
JAN JOPEK URODZONY 07.12.1893 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

  JAN JOPEK URODZONY 07.12.1893   ZAGADKA DO ROZWIĄZANIA ---- W BAZIE POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH : http://powstancywielkopolscy.pl/pl/ ODNA (...)

Zobacz cały wpis na blogu »