5 grudnia 2021, 11:29
Rafa koralowa

Rafa koralowa

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W przeszłości prawdopodobnie istniały mikroorganizmy inne niż glony zooxantelle, które wchodziły w fotosymbiozę z innymi koralowcami lub innymi organizmami. Rafy istniały wcześniej, więc fotosymbioza istniała przed powstaniem znanych nam dzisiaj raf.

   Istniejące pierwotnie rafy koralowe lub formy imitujące je to:

 

  • Stromatolity - nie są typową rafą, ale w czasach ok. 600-700 milionów lat temu najprawdopodobniej były podobne do ekosystemu raf. Teraz są to kopuły niewielkich rozmiarów zbudowane z wielu bakterii, które się nawarstwiały, co imituje rafę koralową. Przed kambrem stromatolity istniały w większych rozmiarach (nawet do kilku metrów średnicy).

  • Archeocjaty - były to organizmy wyglądające kształtem jak gąbki, ale przekrojem wewnętrznym były podobne do koralowców.

  • Koralowce paleozoiczne - różnica między nimi a teraźniejszymi koralowcami jest taka, że nie wywodzą się z tej samej gałęzi ewolucyjnej (teraźniejsze pochodzą od scleractinii, a paleozoiczne były w gałęzi rugosa, czyli osobniczych, i tabulata, czyli kolonijnych).

  • Stromatoporoidy - należały do sklerogąbek w dewonie, w swojej strukturze miały warstwy podzielone liniami poziomymi (laminami) i pionowymi (pillami) oraz wypukłości (mamelony).

  • Amphiphora - były to gąbki o gałązkowatym wyglądzie z którymi często występowały dewońskie małże.

  • Mszywioły - tworzyły kolonie w czasie permu, miały siateczkowatą formę.

  • Fuzulinidy- były to otwornice, czyli mikroskamieniałości, które w czasie permu zyskały większe rozmiary.

  • Scleractinia - inaczej korale madreporowe. Są elementem ewolucji koralowców do formy znanej nam dzisiaj, możemy je znaleźć w koralowcach istniejących teraz. Miały skomplikowane szkielety. Jest możliwość, że istniały w paleozoiku, dewonie lub nawet w sylurze, ale nie żyły w symbiozie z glonami. Po wymarciu innych form rafopodobnych glony przeniosły się na scleractinie. Są w zapisie paleontologicznym od triasu.

  • Rudysty - przypominały rugozy, koralowce lub głowonogi, ale były małżami, których skorupy rozrosły się w nienaturalny sposób. W kredzie miały znaczenie rafotwórcze. Tworzyły kolonie. W pewnym momencie wyparły nawet rafy koralowe i były bardziej znaczące od scleractinii, przez co wymarły w czasie końca epoki kredy, a scleractinie utrzymały się do czasów współczesnych.



  • Pierwsze rafy koralowe były zbudowane przez koralowce czteropromienne (Jest to grupa paleozoicznych koralowców kolonijnych albo osobniczych - osobnicze mają kształt rogu).

  • Pod koniec paleozoiku zbudowane były przez glony, mszywioły (Tworzyły kolonie, były okryte galaretowatą osłonką) i koralowce.

  • W erze mezozoicznej występowały krasnorosty i koralowce sześciopromienne.

  • Korale madreporowe - należą do rzędu koralowców sześciopromiennych, występowały przeważnie w koloniach.

 

 

Zooksantelle (np. Montipora digitata)

Favosites                                                                        

 

Tridacna

 

 

Koralowce czteropromienne (np. Grewingkia canadensis)

 

 

Amphipora floatstone

 

Scleractinia (np. Diploria labyrinthiformis)

 

Archeocjaty (np. Antarcticocyathus webberi)

 

    Mszywioły (np. Flustra foliacea)                                                                                                   

  Rząd Hippuritoida

Acropora sarmentosa

 

Historia:

Organizmy rafotworcze - osiadłe rośliny i zwierzęta, tworzące zrąb koralowej rafy.

 

Atole - płaska wyspa koralowa, zwykle składająca się z rafy koralowej w kształcie pierścienia otaczającego lagunę.

 

Bioherma – nagromadzenie wapieni organogenicznych, powstałe na dnie morskim wskutek wzrostu zespołów osiadłych organizmów, np. gąbek, koralowców, szkarłupni i mięczaków.

 

Rafy mezofotyczne-„rafy cienia” – niedawno poznane ekosystemy rozwijające się zazwyczaj na większych głębokościach niż typowe, dobrze poznane rafy (zależy to od dostępności światła).

 

Kalcyfikacja - odkładanie się soliwapnia w tkankach miękkich organizmu.

 

Zeoksantelle - jednokomórkowe, fotosyntetyzująceglony o żółtej lub brązowej barwie np. bruzdniceendosymbiotyczne, żyją w symbiozie z promienicami, koralowcami, niektórymi małżami.

 

Formy ahermatypowe - koralowce żyjące pojedynczo, w różnych szerokościach geograficznych, zwykle na dużych głębokościach, nie wytwarzające raf.

 

Megalodon - wymarły gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej, prehistoryczny rekin, największa ze znanych ryb drapieżnych.

 

Mszywioły - typ wodnych, głównie morskich, kolonijnych zwierząt bezkręgowych.

 

Rudysty - wymarły rząd małży zaliczanych do Heterodonta, żyjący w jurze i kredzie, obejmujący gatunki o niejednakowo wykształconych połówkach muszli.

 

Scleractinie - rząd koralowców szcześciopromiennych, do którego należą drobne, osiadłe, przeważnie kolonijne polipy.

 

Fuzulinid - wymarły pierwotniak.

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

ozdobne drzewa i krzewy mające jesienia jadalne owoce
20 listopada 2023, 21:30
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Ałycza lubi słońce i półcień, żyzne, próchnicze gleby, znosi nawet lekkie, piaszczyste, kamieniste gleby, ziemia musi by przepuszczalna, nie znosi zastoin wody i nadmiaru wilgoci, musi mieć drenaż, zaciszne, osłonięte od wiatru miejsce, wrażliwa na mroźne, suche wiatry, trzeba osłonić.
lilaki
5 października 2023, 20:59
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Lilak pospolity lubi wilgotne, żyzne, średnio cięzkie do ciężkich, zasodowe do obojętnych, wapienne gleby, słońce, ściółkowanie przekompostowanym obornikiem lub mineralne nawozy, rozmnażamy przez okulizację i odrosty korzeniowe.
Cykl życiowy motyla
7 czerwca 2023, 20:47
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Dorosły motyl składa jaja na łodygach, liściach lub innych częściach roślin, które jedzą gąsienice, czasami samica składa jaja w pobliżu żywicielskiej rośliny.
Glicynia
31 maja 2023, 20:20
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Glicynia kwitnie w maju, powtarza kwitnienie na przełomie sierpnia i września, okręca si zgodnie ze wskazówkami zegara wokół podpór, wytwarza liliowe i białe kwiaty zebrane w grona.
Doniczkowe rośliny pnące
14 lutego 2023, 21:04
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Ogrodowe krwawniki
24 stycznia 2023, 21:12
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Krwawnik pospolity lubi słońce, suche gleby, przepuszczalne, umiarkowanie żyzne gleby lekko zasadowe do obojętnych, radzi sobie w półcieniu i na ubogich glebach, nie lubi gliniastych i kwaśnych, na wilgotnych glebach rozwija części zielone, odporny na mróz, zanieczyszczenie, choroby, szkodniki, wszystkie gatunki nadają się do bukietów
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla psów i kotów
5 stycznia 2023, 21:35
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Rośliny doniczkowe bywaj trujące, a zwierzęta lubią podgryzać zielone części roślin, dlatego mają w domu psa lub kota warto wybrać przyjazne dla nich rośliny. Bezpieczne są:
w obronie wypalania łąk
10 października 2022, 20:28
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Pożary istnieją od początku świata, wiele roślin jak sosna Banksa przystosowało się do nich i nie może bez nich się rozmnażać, eukaliptus sam wznieca pożary wydzielając łatwopalne olejki, by się rozmnażać i pozbyć jedzących go zwierząt. Również trwa doskonale przystosowała się do okresowych pożarów.
Śnieg!
27 listopada 2021, 15:03
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Śnieg!. Śnieg! Dziś rano spadł pierwszy w tym roku, najprawdziwszy śnieg! Wprawdzie z deszczem, ale też się liczy. Na trawnikach i dachach zaparkowanych samochodów zalegają jeszcze cienkie warstwy białego puchu. Pewnie wywietrzeje do jutra, ale mam nadzieję