31 maja 2023, 20:20
Glicynia

Glicynia

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Glicynia kwitnie w maju, powtarza kwitnienie na przełomie sierpnia i września, okręca si zgodnie ze wskazówkami zegara wokół podpór, wytwarza liliowe i białe kwiaty zebrane w grona.

Lubi słońce, osłonięte od wiatru stanowisko, przepuszczalne, zasobne w próchnicę podłoże zbliżone do obojętnego, południowe ściany domu.

 

Przez pierwsze 2-4 lata po posadzeniu regularnie podlewamy, wiosną nawozimy przekompostowanym obornikiem, osłaniamy na zimę, po 4 latach nie nawozimy, bo nawóz ogranicza kwitnienie powodując rozrost rośliny macierzystej. Najlepsze są sadzonki na własnych korzonkach, które odbijają po zimie.

 

Przez pierwsze 2-4 lata nie przycinamy, potem rośnie 1-2 m rocznie. Przycinamy pędy boczne co pobudza zawiązywanie się kwiatów, pędy prowadzimy poziomo po podporach. 2 razy w roku tniemy, w marcu i kwietniu usuwamy uszkodzone pędy i prześwietlamy te nadmiernie zagęszczone, zeszłoroczne pędy tniemy nad pierwszym pąkiem jeśli chcemy mieć dużo kwiatostanów, lub nad drugim, gdy chcemy mieć większe kwiatostany.

 

Na przełomie lipca i sierpnia część nowych pędów przywiązujemy poziomo do podpór, resztę przycinamy nad 4-5 liściem. Glicynie prowadzimy n a stabilnych kratownicach, pergolach, trejażach, bramkach, muszą być stabilne, utrzymać nacisk silnie wijących się pędów i ciężar rośliny.

 

Glicynia ma pachnące kwiaty ze słodkim nektarem, kwitnie późną wiosną, długo żyje.

 

glicynka

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Cykl życiowy motyla
7 czerwca 2023, 20:47
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Dorosły motyl składa jaja na łodygach, liściach lub innych częściach roślin, które jedzą gąsienice, czasami samica składa jaja w pobliżu żywicielskiej rośliny.
Doniczkowe rośliny pnące
14 lutego 2023, 21:04
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Ogrodowe krwawniki
24 stycznia 2023, 21:12
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Krwawnik pospolity lubi słońce, suche gleby, przepuszczalne, umiarkowanie żyzne gleby lekko zasadowe do obojętnych, radzi sobie w półcieniu i na ubogich glebach, nie lubi gliniastych i kwaśnych, na wilgotnych glebach rozwija części zielone, odporny na mróz, zanieczyszczenie, choroby, szkodniki, wszystkie gatunki nadają się do bukietów
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla psów i kotów
5 stycznia 2023, 21:35
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Rośliny doniczkowe bywaj trujące, a zwierzęta lubią podgryzać zielone części roślin, dlatego mają w domu psa lub kota warto wybrać przyjazne dla nich rośliny. Bezpieczne są:
w obronie wypalania łąk
10 października 2022, 20:28
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Pożary istnieją od początku świata, wiele roślin jak sosna Banksa przystosowało się do nich i nie może bez nich się rozmnażać, eukaliptus sam wznieca pożary wydzielając łatwopalne olejki, by się rozmnażać i pozbyć jedzących go zwierząt. Również trwa doskonale przystosowała się do okresowych pożarów.
Rafa koralowa
5 grudnia 2021, 11:29
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
W przeszłości prawdopodobnie istniały mikroorganizmy inne niż glony zooxantelle, które wchodziły w fotosymbiozę z innymi koralowcami lub innymi organizmami. Rafy istniały wcześniej, więc fotosymbioza istniała przed powstaniem znanych nam dzisiaj raf.
Śnieg!
27 listopada 2021, 15:03
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Śnieg!. Śnieg! Dziś rano spadł pierwszy w tym roku, najprawdziwszy śnieg! Wprawdzie z deszczem, ale też się liczy. Na trawnikach i dachach zaparkowanych samochodów zalegają jeszcze cienkie warstwy białego puchu. Pewnie wywietrzeje do jutra, ale mam nadzieję
Festiwal roślin
27 kwietnia 2021, 20:30
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Festiwal roślin . W dniu 25.04.2021 byłam na Festiwal Roślin który odbywał się w Warszawie w centrum handlowo-usługowym Koneser pry ulicy Plac Konesera 03. Festiwal te odbywał się w dniach 24-25.04.2021. Na festiwalu można było nabyć róże gatunki roślin i z
Początki bywają trudne
28 kwietnia 2021, 18:21
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Dziś na spacerze pomyślałam sobie, że chciałabym zacząć coś nowego, kreatywnego i w dodatku łatwo dostępnego.