31 maja 2023, 20:20
Glicynia

Glicynia

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Glicynia kwitnie w maju, powtarza kwitnienie na przełomie sierpnia i września, okręca si zgodnie ze wskazówkami zegara wokół podpór, wytwarza liliowe i białe kwiaty zebrane w grona.

Lubi słońce, osłonięte od wiatru stanowisko, przepuszczalne, zasobne w próchnicę podłoże zbliżone do obojętnego, południowe ściany domu.

 

Przez pierwsze 2-4 lata po posadzeniu regularnie podlewamy, wiosną nawozimy przekompostowanym obornikiem, osłaniamy na zimę, po 4 latach nie nawozimy, bo nawóz ogranicza kwitnienie powodując rozrost rośliny macierzystej. Najlepsze są sadzonki na własnych korzonkach, które odbijają po zimie.

 

Przez pierwsze 2-4 lata nie przycinamy, potem rośnie 1-2 m rocznie. Przycinamy pędy boczne co pobudza zawiązywanie się kwiatów, pędy prowadzimy poziomo po podporach. 2 razy w roku tniemy, w marcu i kwietniu usuwamy uszkodzone pędy i prześwietlamy te nadmiernie zagęszczone, zeszłoroczne pędy tniemy nad pierwszym pąkiem jeśli chcemy mieć dużo kwiatostanów, lub nad drugim, gdy chcemy mieć większe kwiatostany.

 

Na przełomie lipca i sierpnia część nowych pędów przywiązujemy poziomo do podpór, resztę przycinamy nad 4-5 liściem. Glicynie prowadzimy n a stabilnych kratownicach, pergolach, trejażach, bramkach, muszą być stabilne, utrzymać nacisk silnie wijących się pędów i ciężar rośliny.

 

Glicynia ma pachnące kwiaty ze słodkim nektarem, kwitnie późną wiosną, długo żyje.

 

glicynka

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

wrześniowe balkonowepnącza, krzewy i jednoroczne, dwuletnie rośliny
25 marca 2025, 19:51
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
wilec klapowany siejemy w marcu i kwietniu do inspektu, w maju do ziemi, można początkiem marca wysiać do doniczek i ustawić je na parapecie, po 15 maja sadzimy do ziemi, słońce, osłonięte od wiatru stanowisko, przepuszczalne, wilgotne, zasobne gleby, wrażliwy na przymrozki, na balkonie używamy dużych doniczek
balkonowe czerwcowe krzewy i kwiaty jednoroczne
24 marca 2025, 21:12
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
powój trójbarwny lubi ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru miejsca, umiarkowanie żyzne, przewiewne, obojętne do lekko zasadowych gleby, osłony przed deszczem, nawozy mineralne dajemy co 2-3 tygodnie, przed sadzeniem posypujemy ziemię kompostem, nasion a siejemy do gruntu lub do skrzyne
kto kwitnie w kwietniu na balkonie
13 marca 2025, 21:02
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Kwiecień na balkonie jest jeszcze zimny, już można siać już kwiaty na lato. Oczywiście trzeba owinąc doniczki agrowłókniną, w zimniejsze lata trzymać na parapecie i wynieść po przymrozkach.
fioletowe kwiaty doniczkowe
15 maja 2024, 20:52
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Fiołek afrykański lubi ciepło, słońce, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie, toleruje cień i półcień, podlewamy miękką wodą w temperaturze pokojowej, lubi wilgotne powietrze, między podlewaniami ziemia musi przeschnąć, podłoże to ziemia liściowa, torf i piasek w proporcjach 1:1:1 lub lekka ziemia torf i perlit w proporcjach 1:1:1,
ozdobne drzewa i krzewy mające jesienia jadalne owoce
20 listopada 2023, 21:30
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Ałycza lubi słońce i półcień, żyzne, próchnicze gleby, znosi nawet lekkie, piaszczyste, kamieniste gleby, ziemia musi by przepuszczalna, nie znosi zastoin wody i nadmiaru wilgoci, musi mieć drenaż, zaciszne, osłonięte od wiatru miejsce, wrażliwa na mroźne, suche wiatry, trzeba osłonić.
lilaki
5 października 2023, 20:59
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Lilak pospolity lubi wilgotne, żyzne, średnio cięzkie do ciężkich, zasodowe do obojętnych, wapienne gleby, słońce, ściółkowanie przekompostowanym obornikiem lub mineralne nawozy, rozmnażamy przez okulizację i odrosty korzeniowe.
Cykl życiowy motyla
7 czerwca 2023, 20:47
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Dorosły motyl składa jaja na łodygach, liściach lub innych częściach roślin, które jedzą gąsienice, czasami samica składa jaja w pobliżu żywicielskiej rośliny.
Doniczkowe rośliny pnące
14 lutego 2023, 21:04
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Ogrodowe krwawniki
24 stycznia 2023, 21:12
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixabay.com
Krwawnik pospolity lubi słońce, suche gleby, przepuszczalne, umiarkowanie żyzne gleby lekko zasadowe do obojętnych, radzi sobie w półcieniu i na ubogich glebach, nie lubi gliniastych i kwaśnych, na wilgotnych glebach rozwija części zielone, odporny na mróz, zanieczyszczenie, choroby, szkodniki, wszystkie gatunki nadają się do bukietów

Drogi użytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

 Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

 Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.