12 listopada 2021, 12:43
Moda na gładkie nogi przyszła z Ameryki....wymuszona przez rynek

Moda na gładkie nogi przyszła z Ameryki....wymuszona przez rynek

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Nie wyobrażamy sobie a szczególnie Panie , dziewczyny by ich nogi nie były gładkie jak aksamit. Bez włoska, to samo pod pachami. Teraz naturalny zarost u kobiet budzi raczej negatywne skojarzenia i te wizualne także. Pomyśleć , że zmiana zaczęła się w historii niedawnej...za sprawą reklam.... 

 

 

" Portal Vox pochylił się ostatnio nad zjawiskiem depilowania nóg właśnie po natknięciu się na ten artykuł z gazety z 1920 roku.Wtedy golenie nóg było tak niezwykłe, że gdy młoda kobieta z Kansas skaleczyła się przy tej czynności, wiadomość o tym znalazła się w ogólnokrajowej gazecie.Przed I wojną światową praktycznie żadna kobieta na Zachodzie nie goliła nóg. A tymczasem około roku 1964, robiło to już 98% kobiet w wieku poniżej 44 lat. Co wydarzyło się w tym czasie?

Otóż pojawiły się reklamy.

Christina Hope badała te zmiany do swojej pracy z 1982 roku zatytułowanej ‘Caucasian Female Body Hair and American Culture‘. Przeglądając reklamy w starych wydaniach pism Harper’s Bazaar i McCall’s, mogła prześledzić jak kobiety zostały stopniowo przymuszone do depilacji poprzez skrajny napór marketingowy.Na przełomie wieku zarówno mężczyźni, jak i kobiety w zasadzie niespecjalnie interesowali się włosami na ciele, zważywszy że długie rękawy i spódnice do ziemi właściwie skrywały większość ciała.Według Hope, zmiana nastąpiła od roku 1915, kiedy zaczęły być modne przezroczyste rękawy i suknie w stylu grecko-rzymskim, w Harper’s Bazaar pojawiły się reklamy mówiące o włosach pod pachami, objawiając społeczności Amerykanek problem istniejący, choć dotąd nieuświadomiony. “U kobiety modnej skóra pod pachami powinna być równie gładka jak twarz” głosiło typowe hasło. “Połączenie letnich sukien i nowoczesnych tańców, czynią koniecznym usuwanie okropnych włosów”, mówiło inne.Dziennikarki piszące o urodzie także podchwyciły temat, przyczyniając się do rozpowszechnienia mody na depilację. W cudowny sposób pojawił się całkiem nowy kobiecy obszar do wykorzystania przez reklamodawców!W latach 20., wraz ze skróceniem spódnic i pojawieniem się cienkich pończoch,  uwaga przemysłu kosmetycznego skupiła się na damskich nogach. Walka z włosami na nogach działała na nas łagodniej, jednak generalnie walka o owłosieniem na ciele została już w dużym stopniu wygrana. Reklamiarze płodzili hasła w rodzaju “kobieta może kąpać się bez pończoch i bez zakłopotania.” Według Hope, w latach 50. golenie nóg stało się właściwie normą, przy czym 56 % reklam produktów do depilacji dotyczyło tego właśnie obszaru.W roku 1941, pewna reklama głosiła nawet: “Pełniąc funkcję dziekanów na żeńskich wydziałach udzielalibyśmy nagany za każdą owłosioną nogę na kampusie.” Ach, świat reklamy – naprawdę skutecznie demonizuje włosy na ciele, podobnie jak wcześniej nasz zapach i naturalny proces starzenia się.Kapitalistyczna wojna z kobiecym owłosieniem, przedstawianym jako nienaturalne i niehigieniczne, była przerażająco skuteczna – uczucie zawstydzenia pozostało nam do dzisiaj.„Kobiecość” wymaga wielogodzinnych zabiegów i sporo cierpień, co potwierdzić może niejedna kobieta. Golimy, woskujemy lub chemicznie pozbywamy się włosów, zawstydzone do tego stopnia, by rozsmarowywać cuchnące amoniakiem kremy niszczące włoski u nasady w najintymniejszych miejscach naszego ciała.Wychowano nas w przekonaniu, że gładkie kończyny to atrakcyjniejsze ciało. Choć taki pogląd pojawił się zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Kobieta goląca nogi mogła być przedmiotem wzmianki prasowej w 1920, ale w 2015 raczej byłaby nią taka, która nóg nie goli.Oczywiście, można lubić uczucie świeżo wywoskowanych/ogolonych/wydepilowanych nóg – i to też jest ok."

źródło :

https://www.smh.com.au/.../when-did-we-decide-women...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Krem nawilżający na noc – zalety stosowania
13 października 2021, 17:49
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Stałym elementem pielęgnacji zawsze powinien być nawilżający krem na noc bez względu na rodzaj cery. Dobrze nawilżający krem na  noc jest niezbędny do odpowiedniego dbania o skórę,  w szczególności jeśli mamy problemy z przesuszeniem skóry.
Dlaczego mężczyźni powinni nosić czapki zimą?
7 października 2021, 14:19
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Zima to okres, który zazwyczaj daje nam się mocno we znaki. Nie dość, że sporo osób w tym czasie jest przeziębiona, a niektórzy nawet mocniej ją odchorowują, to też aktywność towarzyska jest odrobinę mniejsza, aniżeli w pozostałe pory roku.
Jaki kolor pasuje do różowego? Pomysły na stylizacje z różem
17 czerwca 2021, 11:52
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Różowy często uznawany jest za kłopotliwy kolor w stylizacjach. Jednak wtedy, gdy poznasz kilka podstawowych zasad doboru barw do różu, możesz tworzyć efektowne outfity jeszcze łatwiej. Jaki kolor pasuje do różowego? Oto nasze wskazówki!
Prawdziwa bielizna
15 czerwca 2021, 12:44
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Zamówiłam więc miętowy komplet Julep w rozmiarze 30F z biustonoszem, średnie figi i małe szelki, które można odpinać. Prowadzę bloga dopiero od miesiąca, ale od ponad roku nie mogę się doczekać, by powiedzieć każdemu, kogo obchodzi, jak niesamowity jest ten szelki! Po raz pierwszy zetknąłem się z tą marką dzięki The Nylon Swish.
Opalać cerę, czy nie opalać?
21 kwietnia 2021, 16:40
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Sezon za rogiem! Stosowanie kremu z filtrem nie oznacza, że jesteś skazana na bycie bladą jak ściana. Jeśli lubisz być opalona, sięgnij po prostu po samoopalacz.
Naucz się robić paznokcie hybrydowe w domu!
28 kwietnia 2021, 12:38
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Lubisz nosić perfekcyjny manicure hybrydowy przez kilka tygodni? Naucz się samodzielnie wykonywać stylizację w swoim domu.