Warzywa

Wpisy zawierające słowo kluczowe warzywa.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Zdrowy seler Warzywa

Seler jest dobrym źródłem potasu, wapnia, fosforu, magnezu. Zawiera też sporo witaminy C. Jest nisko kaloryczny (korzeniowy ma 21 kcal, naciowy 13 kcal), dlatego jest zalecany w dietach odchudzających. Ze względu na dużą zawartość potasu, pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Osobom z ciśnieniem podwyższonym, pomoże go obniżyć. Jest też moczopędny, przez co wspomaga pracę nerek, przyspieszając w ten sposób oczyszczanie organizmu. Seler korzeniowy w stanie surowym zawiera sporo witaminy C oraz błonnika rozpuszczalnego, który obniża poziom cholesterolu we krwi.

Zobacz cały wpis na blogu »
Papryka Warzywa

Papryka jest warzywem o jadalnych owocach, należącym do rodziny psiankowatych. Papryka słodka (Capsicum annum) jest rośliną jednoroczną, osiągającą około 75 cm wysokości. Papryka ostra (Capsicum frutescens) może być uprawiana jako wieloletnia i osiąga do 1,5 m wysokości.Ze względu na dużą wrażliwość papryki na wiatr, do jej uprawy powinniśmy wybrać miejsce zaciszne, o wystawie południowej. Papryki wymagają gleb żyznych, przepuszczalnych, o średniej zawartości azotu. Uprawiamy je z rozsady. Wysiew wiosną w szklarni w kuwetach z ziemią kompostową o pH 5,5 do 7. Siewki pikuje się do 6 - 9 cm doniczek. Do gruntu wysadzamy po około 10 do 12 tygodniach, gdy jest pewne, że nie grożą już przymrozki. Aby poprawić warunki cieplne gleby warto ją wyściółkować.

Zobacz cały wpis na blogu »
Der Mensch ist, was er isst Wiosny i jesienie pana Wu

DER MENSCH IST, WAS ER ISST Tak wlasnie raczyl w XIX wieku napisac pan Feuerbach. Jest to rowniez jeden z utworow nieodzlowanego zespolu Kinsky z ich pierwszej i jedynej plyty "Copula Mundi", ale o tym napisze innym razem.  Jesteśmy tym, co jemy. Aby unaocznic sobie doniosłość tezy XIX wiecznego niemieckiego filozofa- materialisty, postanowiłem znow przeprowadzic na sobie maly eksperyment. Przez pare dni w swoim zyciu mialem tak zwane „salad days".Czym sa po angielsku te „salad days"? Podaje za anglojezyczna wikipedią:"Salad days" is an idiomatic expression, referring to a youthful time, accompanied by the inexperience, enthusiasm, idealism, innocence, or indiscretion that one associates with a young person. More modern use, especially in the United States, refers to a person's heyday when somebody was at t (...)

Zobacz cały wpis na blogu »