System podatkowy

Wpisy zawierające słowo kluczowe system podatkowy.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Oszustwa podatkowe Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

                         Coraz częściej dochodzi do oszustw podatkowych, które uszczuplają budżet państwa polskiego. Do nie dawna faworytem w tej dziedzinie były pręty stalowe obecnie na czołówce listy znajduje się handel telefonami. Według danych unijnego urzędu statystycznego w roku 2012 do Polski przywieziono telefony komórkowe, których wartość była równa 1,4 mld euro. Z kolei z danych jakie posiada Polska wartość tych telefonów to około 1 mld euro. Występująca rozbieżność to aż 400 mln euro. Różnice te cały czas się zwiększają i stanowią bardzo poważny problem dla państwa. Opinie ekspertów są zgodne, że takie zjawisko dowodzi na to, że handel jaki prowadzony jest między Polską a innymi krajami Uni (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czy będą zmiany w procedurach podatkowych? Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

                 Każdy z podatników wie, że procedury podatkowe są bardzo skomplikowane i często nie do zrozumienia dla podmiotów, nie posiadających odpowiedniej wiedzy. Ustawodawca prawdopodobnie dostrzegł ten problem i pojawił się projekt ustawy Ordynacji Podatkowej, w którym proponuję się wprowadzenie kliku zmian. Zmiany mają dotyczyć ponad 125 regulacji ( w tym związanych z prawem podatkowym). Zmiany mają znacznie ułatwić procedury podatkowe oraz zwiększyć efektywność pobierania podatków. Jednym z aspektów jaki ma ulec poprawie to kwestia kontaktu podatników z instytucjami podatkowymi.   Proponowane zmiany udzielanie pełnomocnictwa – podatnik będzie miał pr (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Obowiązki podatnika, które należy przestrzegać. Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

            Jak już każdy podatnik zna swoje prawa powinien także pamiętać o swoich obowiązkach. O dziwno lista obowiązków jest krótsza od tej, która wymienia prawa. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie skorzystamy z przysługujących Nam praw to Nasza strata z kolei jeśli nie wypełnimy obowiązków mogą pojawić się nie przyjemne konsekwencję, bo Urząd z pewnością nie zapomni, że jakąś czynność podatnik zobowiązany był wykonać.    Lista obowiązków podatnika:    1. Przestrzeganie terminów płatności. O tym do kiedy należy wpłacić podatek informują Nas konkretne przepisy prawa podatkowego. Rozróżnia się dwa terminy płatności podatków : (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Rozliczenie z Urzędem Skarbowym Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

     Zakończył się kolejny rok podatkowy 2013 a co za tym idzie pojawił się obowiązek rozliczenia z instytucją podatkową. To czynność, która nie należy do ulubionych ale jest konieczna do wykonania bo inaczej pojawią się nie miłe konsekwencję . Co jeśli nie rozliczymy się w terminie   z Urzędem Skarbowym ?    Jeżeli podatnik w terminie nie dokona rozliczenia z Urzędem Skarbowy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zmiana w ulgach podatkowych za rok 2013 Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

                               Ustawodawca aby w jakiś sposób pocieszyć wszystkich podatników wprowadził ulgi podatkowe. Ulga podatkowego to nic innego odliczenie, obniżka przewidziana w regulacjach podatkowych mająca na celu obniżenia wartości zobowiazania podatkowego.    Niestety nie wszystkie podmioty mogą z takich ulg podatkowych skorzystać, w wielu przypadkach będzie to zależało od wysokości osiąganego dochodu oraz określonych przepisów.    Najczęściej podatnicy korzystają  z dwóch form ulg:  ⇒ ulga prorodzinna ⇒ ulga internetowa   W rozliczeniu podatkowym za 2013 roku ustawodawca przygotował dla podatników niespodziankę, niekoniecznie miłą..    Otóż wprowadzone (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to kolejna forma rozliczenia podatkowego jaką może wybrać podmiot gospodarczy spełniający określone warunki. Ta forma rozliczenia jest bardziej skomplikowana i wymaga znajomości pewnych przepisów.  Podatnik zobowiązany jest prowadzić według ściśle określonych zasad księgę, w której ewidencjonuje odpowiednio :     przychody  ( wartość sprzedanych towarów i usług, pozostałe przychody)   zakup towarów i materiałów wg ceny nabycia   koszty uboczne zakupu   wydatki ( wynagrodzenia, pozostałe wydatki)   Podatnik zobowiązany jest  właściwie zakwalifikować składniki do odpowiednich kategorii w księdze. Z podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie mogą korzystać podmioty, których przepisy zobowiązują do prowadzenie pełnej księgowości tj. sp&oacut (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatek liniowy Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Podatek liniowy to forma rozliczenia podatkowego, która charakteryzuję się jedną stawką podatku i wynosi 19%. Taki podatek może być płacony wyłącznie od przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnik wybierający podatek liniowy nie może wykonywać na rzecz byłego pracodawcy usług o takim samym  charakterze, jak  praca wykonywana dla niego na etacie w tym samym roku podatkowym.   Wady i zalety :   ⇒  jedna stawka podatku, podatnik nie musi się martwić, że wraz ze wzrostem osiągniętego dochody wzrośnie także stawka podatku, w tej formie rozliczenie jest ona jednolita w  przeciwieństwie do ogólnych zasad opodatkowania ⇒  jest to bardzo prosta metodo rozliczenia, która nie wymaga skomplikowanych operacji ⇒  podmiot może odliczyć koszty jakie osiągnął w związku z osiągniętymi przychodami ⇒  w tej fo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ryczałt ewidencjonowany Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Ryczałt  ewidencjonowany to kolejna uproszczona forma opodatkowania, z jakiej mogą skorzystać podmioty gospodarcze. W tej formie liczy się osiągany przychód, koszty jego uzyskania nie są brane pod uwagę , przeznaczony jest dla osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą a także dla spółek osobowych.   Jeśli podmiot chce skorzystać z takiej formy opodatkowania musi złożyć do odpowiedniego organu podatkowego oświadczenie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia prowadzenie działalności, w kolejnych latach nie musi składać już żadnych oświadczeń, ma prawo korzystać z tej formy opodatkowania.   Z kolei jeśli jednostka  chce zmienić formę opodatkowania i wybór pada właśnie na ryczałt zobowiązana jest do 20 stycznia danego roku kalendarzowego złożyć oświadczenie w odpowiednim urzędzie skarbowym. Ryczałt należy płacić do 20 dnia każdego miesiąca a na koniec roku do 31 stycznia&nbs (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Karta podatkowa Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Karta podatkowa to obecnie najprostsza forma opodatkowania jaka może byc stosowana przez jednostki prowadzące działalność gospodarczą .   Karta podatkowa przeznaczona jest do osób fizycznych prowadzących działalność w zakresie:   •   usług wytwórczo- usługowych •   usługo  w zakresie handlu detalicznego •   gastronomicznym •   usług transportowych •   usług rozrywkowych •   wolnych zawodów •   usług edukacyjnych   Oczywiście nie każdy rodzaj działalności prowadzony w ramach wymienionych działów podlega pod kartę podatkową, należy spełnić dodatkowe wymagania jakie podane są w przepisach .   Cechy charakterystyczne:   &bul (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Formy rozliczenia podatkowego Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Wybór formy opodatkowania to bardzo ważna decyzja dla każdego przedsiębiorcy, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów działalności zanim dokona się ostatecznej decyzji między innymi   ⇒  wielkość osiąganych przychodów, ⇒  wielkość generowanych kosztów ⇒  możliwość korzystania z ulg, odliczeń, zwolnień⇒ ⇒  konieczność prowadzenie ewidencji ( jej szczegółowość)   Przedsiębiorcy, który mają możliwość podjęcia wyboru mają do wyboru kilka forma opodatkowania :   1. Karta podatkowa 2. Ryczałt ewidencjonowany 3. Podatkowa Karta Przychodów i Rozchodów 4. Podatek liniowy 5. Opodatkowania na zasadach ogólnych   Każda z tych form jest innym rozw (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pomoc w rozliczeniach podatkowych Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Warto wiedzieć z jakich usług możemy skorzystać decydując się na pomoc doradcy podatkowego, zajmuje się on między innymi :     udzielaniem porad, wyjaśnień zagadnień związanych z prawem podatkowym, obowiązkiem i zobowiązaniem podatkowym   opracowywaniem zeznań i deklaracji rocznych, świadczenie podmiotom pomocy w tym zakresie   reprezentacją klienta w postępowaniu przed organami podatkowymi   prowadzeniem ksiąg podatkowych  i innych ewidencji koniecznych do rozliczeń podatkowych   udzielaniem porad jak korzystać z środków publicznych takich jak na przykład dotacje unijne   doradztwem w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego w przypadku zagadnień związanych z prawem celnym   Doradca podatkowy świadczy szereg usług, które mają na celu ułatwić podmiotom funkcjonowanie na rynku .

Zobacz cały wpis na blogu »
Czy warto korzystać z usług doradcy podatkowego? Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Prawo podatkowe jest bardzo skomplikowaną dziedziną prawa, w której na bieżąco dokonują się różne zmiany, często ciężko za nimi nadążyć. Od 1989 roku każdy z podatników ma obowiązek rozliczać się z podatku .Problemu nie ma kiedy sytuacja podatkowa jest mało skomplikowana gorzej jest w sytuacji kiedy pojawiają się problematyczne zagadnienia.   W takiej sytuacji może warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, który zna się na wszystkich zagadnieniach związanych z podatkami i z łatwością odnajdzie się w gąszczu spraw podatkowych.   Doradca podatkowy to gwarancja rozwiązania każdego zagadnienia podatkowego nie zależnie od poziomu skomplikowania. Takie usługi to bardzo dobre rozwiązania dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, gdzie rozliczenia podatkowe wymagają już większej wiedzy i doświadczenia.   Podmioty gospodarcze funkcjonują w ciągle zmieniającym się systemie go (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatek dochodowy od osób fizycznych Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Powszechnie określany mianem PIT  ( z ang. Personal Income Tax) jest to podatek bezpośredni, który zobowiązany są płacić osoby fizyczne w związku z osiąganymi dochodami, w niektórych przypadkach od uzyskanego przychodu. Obowiązek płacenia podatku wynika z ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób prawnych.   Określone zostały różne stawki w zależności od tego co stanowi przedmiot opodatkowania a także jaka forma opodatkowania została przez podatnika wybrana.   W podatku PIT raczej obowiązuję progresywna skala opodatkowania, stawka podatku płacona jest od uzyskanego dochodu, który pomniejsza się o koszty jego uzyskania. Są wśród grona podatników takie podmioty, które mogą wybrać inną formą opodatkowania w postaci ryczałtu czy podatku liniowego po (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Rozliczenie podatków Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Każdy z Nas wcześniej czy później musi zapłacić podatek. Zobowiązanie to może wynikać z różnych tytułów, większość czynności, transakcji , których dokonujemy będzie rodziła obowiązek podatkowy. Kiedy już powstanie obowiązek zapłacenia podatku w jakiej formie powinniśmy dokonać takiego rozliczenia? Naszym obowiązkiem jest  złożenia w odpowiednim terminie  deklaracji  w właściwym Urzędzie Skarbowym, nie dopełnienie tego obowiązku będzie wiązało się z konsekwencjami. Bo niestety mimo, że podatników są tysiące organ podatkowy o żadnym nie zapomina a zwłaszcza o takim, który nie dopełnił swojego obowiązku. Deklarację będzie składał każdy z Nas kto osiągnął w danym roku podatkowym przychód podlegający opodatkowaniu. Możemy złożyć deklarację w tradycyjnej formie, od (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatki Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Każdy z Nas na co dzień ma kontakt z podatkami choćby na przykład robiąc zakupy w sklepie, płacąc za zakupy  do ceny towarów naliczony jest podatek od towarów i usług potocznie nazywany podatkiem VAT. Od podatków się nie uwolnimy zawsze będą one Nam towarzyszyć. Jaka jest definicja podatku ?  Podatek jest to przymusowe, bezzwrotne, powszechne i nieodpłatne świadczenie pieniężne na rzecz państwa lub innych organów władzy publicznej ( np. samorządy )   ⇒ przymusowe , każdy z Nas musi płacić podatek czy tego chce czy nie , to Nasz obowiązek jaki został odgórnie narzucony przez władze państwowe, gdyby nie podatki budżet Naszego Państwa nie miałby aż takich wpływów   ⇒ nieodpłatne , płacąc podatek w zamian nie otrzymujemy  bezp (...)

Zobacz cały wpis na blogu »