System podatkowy

Wpisy zawierające słowo kluczowe system podatkowy.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Podatki w spółce z o.o. Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy zobowiązani są do odprowadzania do Urzędu Skarbowego należnego podatku dochodowego. Działalność gospodarczą można prowadzić w różnej formie. Bardzo często przedsiębiorcy decydują się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z uwagi na fakt, że założenie takiej spółki nie wymaga dużego nakładu finansowego ( kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi 5000 zł ) oraz spółka umożliwia ograniczenie odpowiedzialności wspólników spółki.   Jak wygląda strona podatkowa takiej spółki?   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nadpłata podatku Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Nadpłata podatku powstaje w momencie gdy podatnik, który zobowiązany jest do świadczenia z tytułu określonego podatku ureguluje kwotę wyższą od kwoty należnej lub zapłaci kwotę podatku, mimo że nie miał takiego obowiązku.   Przepisy Ordynacji Podatkowej ściśle określają moment powstania nadpłaty: →  uregulowanie przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej, →  pobranie przez płatnika podatku nienależnego lub wysokości większej od należnej, →  zapłata przez płatnika lub inkasenta należności, która wynika z decyzji, jeżeli należność została określona nien (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatki na świecie Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Podatki to narzędzie, które stosowane jest na całym świecie.   Nakładanie podatków, zmiana stóp procentowych ma odzwierciedlenie w gospodarce. Przykładem może być Tokio gdzie władze podniosły podatek od sprzedaży z poziomu 5 % do 8 %. Wpłynęło to na całkowitą zmianę podejścia Japończyków do zakupów. Gospodarka Japonii po tej zmianie zanotowała najmocniejszy od 2011 roku spadek produktu krajowego brutto. Taki spadek gospodarka tego państwa notowała po przejściu trzęsienia ziemi oraz tsunami.   Na przykładzie tego państwa widać, że podatki są narzędziem, dzięki któremu władze państwowe mogą kształtować nie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wypełnianie deklaracji podatkowych Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Pojawiły się propozycje kolejnych zmian w ustawie o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustawach, które mają za zadanie wprowadzić usługę wstępnego wypełniania przez urzędy skarbowe zeznań podatkowych podatników. Według proponowanych zmian płatnicy PIT oraz podmioty, które nie pełnią funkcji płatnika w tym podatku będą miały obowiązek przekazywać organom podatkowym informacje o dochodach podatników tylko poprzez system elektroniczny. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatki 2015 Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Ministerstwo Finansów postanowiło zwrócić uwagę na kwestie regulowania zaległości podatkowych. Pojawił się projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, który przewiduje profity dla podmiotów gospodarczych, którzy będą wyrażać chcę samodzielnego regulowania zobowiązań podatkowych.   Jeśli podatnik z własnej inicjatywy ujawni i ureguluje podatkowe zaległości odsetki za zwłokę będą w tym przypadku wynosić tylko 50% stawki podstawowej.    Jednocześnie w sytuacji podmiotów, które opornie regulują swoje zobowiązania podatkowe planuje się zwiększenie stawki podwyższonej do poziomu 200% stawki podstawowej. Dotyczyć (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Krzywa Laffera Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

              Podatki stanowią cenne źródło dochodów do budżetu państwa, najchętniej narzucane byłyby jak najwyższe stawki podatków żeby osiągać jak najwyższe strumienie wpływów do budżetu państwa, w praktyce jednak tak się nie da. Po pierwsze poziom niezadowolenia społeczeństwa byłby tak wysoki, że nie wiadomo czy państwo byłoby w stanie uporać się z takim problem.   Z drugiej strony z kolei zgodnie z prawem Laffera zależność większe stawki podatku większe wpływy do budżetu państwa nie koniecznie ma miejsce.   Prawo Laffera mówi, że w sytuacji kiedy stawki podatku zaczynają rosnąć, to wzrost wpływ& (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
E-podatki Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

E-podatki jest to scentralizowany system informatyczny poboru, dystrybucji podatków jaki wdrażany ma być w okresie 2014-2017 w polskim systemie podatkowym, dzięki niemu ma poprawić się skuteczność ściągania daniny oraz usprawniona ma zostać administracja podatkowa. Docelowo ma on zastąpić przestarzały już system POLTAX i działać w obrębie całego systemu poboru i wymiany informacji o podatkach. Niektóre z państwa europejskich takie jak Holandia i Dania korzystają już z podobnych rozwiązań. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Organy podatkowe pod lupą NIK Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

NIK tj. Naczelna Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę organów podatkowych działających w Polsce oto kilka wniosków jakie pojawiły się w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych:   Przeprowadzane postępowania podatkowy w większości przypadków przeprowadzone były w odpowiednich terminach a urzędnicy działali zgodnie z obowiązującymi normami prawa.   Decyzje wydawane przez ograny podatkowe są niskiej jakości, świadczy o tym coraz większa liczba odwołań podatników od decyzji. Z roku na rok podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji wydawanych w pierwszej instancji w 2012 roku – od 22% decyzji, w 2013 roku w pierwszym półroczu już od 30 % decyzji.   Rośnie liczba podmiotów gospodar (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Elektroniczna faktura Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się elektroniczna  faktura, która powoli zastępuję tradycją wersję faktury papierowej. Wiele podmiotów gospodarczych zauważa w tym rozwiązaniu kolejne zalety. Dodatkowo w wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym w regulacjach prawnych pojawiła się definicja faktury elektronicznej, co spowoduje, że znikają wszelkie wątpliwości związane z tym w jaki sposób rozumieć pojęcie " e-faktura ". Po wprowadzeniu zmian w ustawie o VAT faktura jest to dokument w formie papi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pora na opłatę ryczałtową Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Bardzo często dochodzi do sytuacji, że jednostki gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą korzystają z samochodu służbowego również do celów wyłącznie prywatnych. Problem ten nie był do tej pory unormowany regulacjami prawnymi ale niebawem ma się to zmienić.   Nowe rozwiązanie jakie jest proponowane to opłata ryczałtowa. Opłata nie będzie wysoka, będzie miała za to charakter jednolity i powszechny. Wszystkie podmioty gospodarcze będzie obowiązywać ta sama stawka. Rząd podjął już w tym kierunku kroki przyjmując projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.   Problem korzystania z samochodów służbowych w celach prywatnyc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Odsetki od pożyczek i ich rozliczenie podatkowe Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Prawo podatkowe to gałąź prawa, która ulega ciągłym regulacjom, wynika to z mieniającej się rzeczywistości prawnej i gospodarczej.   Wszystkie wprowadzane zmiany mają na celu wyjaśnienie i uregulowanie istniejących wątpliwości w odniesieniu do poszczególnych przepisów prawa podatkowego oraz eliminacje zjawiska unikania płacenia podatków. Wydaje się jednak, że zawsze znajdą się podmioty gospodarcze, które wykorzystają istniejące prawo w taki sposób by uniknąć płacenia podatku lub przynajmniej by jego wielkość ograniczyć do minimum.   Pojawił się projekt zmian w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych o (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Definicja samochodu osobowego w prawie podatkowym Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Samochód osobowy w prawie podatkowym to bardzo sporne pojęcie, które powoduje, że po raz kolejnym jego definicja uległa zmianie. Jedna definicja obowiązywała do grudnia 2013 roku, kolejna do końca marca 2014 roku a obecnie od kwietnia 2014 roku obowiązuje najnowsza.   Należy podkreślić, że nowa definicja samochodu osobowego nie pokrywa się z tą definicją, która funkcjonuje dla celów podatku od towarów i usług. Według nowych ustaleń samochodów osobowy jest to pojazd w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, wyłączając: (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
LISTY OSTRZEGAWCZE W SYSTEMIE PODATKOWYM USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Ministerstwo Finansów dąży do tego, aby oszustw podatkowych było jak najmniej. Z tego właśnie powodu ciągle słyszymy o zmianach, o nowelizacjach ustaw, o ulepszeniu poboru podatków. Obecną nowością w prawie podatkowym mają być „listy ostrzegawcze”. Co to takiego?   List ostrzegawczy ma ograniczyć oszustwa podatkowe VAT, czyli ustabilizować wpływy do budżetu państwa.   List ostrzegawczy ma opisywać najbardziej charakterystyczne oszustwa podatkowe. Ma on zawierać pouczenie o konieczności dołożenia należytej staranności, jak również podjęcia przez podatników wszelkich możliwych środków ostrożności, przy doborze dostawcy, w celu uniknięci posądzenia o zamierzone uczestnic (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatek od nieruchomości Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Podatek od nieruchomości jest kolejną formą obciążenia podatkowego jaką obarczani są podatnicy. Przedmiotem opodatkowania są grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich część związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek opłacania podatku nieruchomości mają właściciel, użytkownik wieczysty, samoistny posiadacz.   Obowiązek opłacenia podatku powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie prawa do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. Jeżeli obowiązek podatkowy zależny jest od istnienia budowli, budynku lub ich części zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatek od spadków i darowizn Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

                    Otrzymanie spadku lub przyjęcie darowizny będzie rodzić obowiązek zapłacenia do Urzędu Skarbowego podatku od spadków i darowizn. Taki obowiązek powstanie jeśli wartość nabytego majątku będzie większa od kwoty wolnej od podatku. Obowiązek podatkowy powstaje: *  z chwilą (...)

Zobacz cały wpis na blogu »