Refleksje

Wpisy zawierające słowo kluczowe refleksje.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

101 Dalmatyńczyków Haken W Obłokach Trzeźwości

101 Dalmatyńczyków / One Hundred and One Dalmatians (1961)   Urocza animacja. Ładna kreska i prosta historia. Najciekawszą postacią jest bez wątpienia, a przynajmniej w moich oczach, Cruella De Mon. Mimo że scen z jej udziałem jest jak na lekarstwo, to wysuwa się na pierwszy plan. Później długo nic. Nie ma w niej ani kawałka jasnej strony, z Cruelli emanuje zło w najczystszej postaci. Nie dziwi więc, że w 2003 roku na liście stworzonej z największych złoczyńców i bohaterów uplasowała się na 39 miejscu. Kilka humorystycznych akcentów, choć bardzo skromnie, zdecydowanie bez przesytu na tej płaszczyźnie. Opowieść do bólu schematyczna, ale przyjemna w odbiorze.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zapaśnik 2008 Haken W Obłokach Trzeźwości

Zapaśnik / The Wrestler (2008)   Nie znajdziemy tutaj zapierających dech w piersiach zdjęć czy bogatych w sentencje dialogów, ale możemy znaleźć siebie, a przynajmniej ja znalazłem. Jeżeli kino umożliwia wgląd wewnątrz siebie, to jest kinem wielkim. Poznajemy tytułowego zapaśnika, Randyego (Mickey Rourke), który po latach ogromnej sławy zaczyna odchodzić w cień i poddawać się nieprzyjemnym refleksjom odnośnie swojego życia.     Ra (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Mistrz (2020) Haken W Obłokach Trzeźwości

Mistrz (2020)   Film autorstwa Macieja Barczewskiego. Mistrz opowiada wyimek historii Tadeusza Pietrzykowskiego, uznanego pięściarza, który trafia w okowy nazistów i próbuje przetrwać w obozie koncentracyjnym. Będąc w Auschwitz Tadeusz zauważa, że dzięki swoim bokserskim umiejętnościom może sprawić, że jego pozycja stanie się bardziej stabilna. Nowa rola gwarantuje protagoniście dodatkowe racje żywniościowe i medykamenty dla siebie i swoich współtowarzyszy niedoli.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Duch (1982) Haken W Obłokach Trzeźwości

Duch / Poltergeist (1982)   Horror mający w sobie dużo elementów kina familijnego. JoBeth Williams tworząca kreację żony i matki rodziny Freelingów wygrywa w moich oczach konkurs na najlepszy występ aktorski w tym filmie. Film opowiada o rodzinie, która po przeprowadzce do nowego domu musi stawić czoła duszom zmarłych, które nie zaznały spokoju. Dużo się dzieje. Pożerające drzewo, przemieszczające się samoistnie meble i przedmioty, muzyka nie mająca swojego źródła, porwanie dziecka przez ducha, aż wreszczie intensywne sekwencje pojedynków z ciemnymi mocami. Fajnie zrobione, niektóre z efektów znacząco się zestarzały, ale to zupełnie nie przeszkadza w odbiorze.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Duza Ryba (2003) Haken W Obłokach Trzeźwości

Duża Ryba / Big Fish (2003)   Tim Burton trafia celnie w moją wrażliwość i ogólnopojętą emocjonalność. Kupuję styl Burtona, a w tym filmie przemawia on do mnie wyjątkowo bardzo. Wychodzi na to, że Tim to taka moja bratnia dusza. Poznajemy Edwarda Blooma (Albert Finney), człowieka słynącego z opowiadania swoich życiowych przygód w niezwykle barwny i kreatywny sposób . Poznajemy również syna Edwarda (Ewan McGregor), który nie jest w zbyt dobrych relacjach ze swoim ojcem i zarzuca mu bycie kłamcą. Młody Bloom postanawia na własną rękę zweryfikować oryginalne opowieści swojego ojca.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
The Woman (2011) Haken W Obłokach Trzeźwości

Kobieta / The Woman (2011)   Film opowiada historię amerykańskiej rodziny prowadzącej wydawać by się mogło przeciętne i poczciwe życie. Wnętrze rodziny jest jednak przegnite, nasiąknięte przemocą domową, strachem i lękiem o każdy dzień. Głowa rodziny, mąż i ojciec trójki dzieci piastuje stanowisko urzędnika sądowego i tym samym prowadzi swoją egzystencję w totalnej opozycji do tej zgodnej z naturą prawa. Lubi kontrolę i przemoc. Nie lubi kobiet. Któregoś dnia podczas polowania natrafia w puszczy na kobietę odciętą od cywilizacji, żyjącą według własnych, dalekich od większości ludzkiej populacji zwyczajów. Po powrocie do domu postanawia przygotować grunt pod swoją ofia (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czarownice (1922) Haken W Obłokach Trzeźwości

Czarownice (1922)   Film miał swoją premiere ponad sto lat temu. Świetne wykonanie, po dziś dzień dzieło Christensena wzbudza zachwyt. Interdyscyplinarne kino łączące w sobie kilka gatunków tworzących finalnie film fabularno-dokumentalny. Muzyka przez pierwszą połowę filmu wprawiała mnie w stan wyciszenia, zaintrygowania i błogostanu. Rzadko doświadczam takiego uczucia podczas seansu. Benjamin Christensen swoim rzemiosłem potrafił je u mnie wywołać.   Kadr z filmu Czarownice (1922)   Dużo ciekawostek o dawn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ślicznotka (1978) Haken W Obłokach Trzeźwości

Ślicznotka / Pretty Baby (1978)   Film francuskiego reżysera Louis Malle. Rok 1917. Nowy Orlean. Fertycznie prosperujący dom publiczny. Hattie (Susan Sarandon) jest doświadczoną damą do towarzystwa i matką 12-letniej Violet (Brooke Shields), którą pieczołowicie przygotowuje wraz z koleżankami do stania się pełnoprawną kurtyzaną. Malle znakomicie przedstawia świat i codzienność życia prostytutek w dużym domu publicznym z początków XX wieku na jednym z osiedli Nowego Orleanu. Brooke Shields miała zgodnie z graną przez sie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Carrie Haken W Obłokach Trzeźwości

Carrie autorstwa Stephena Kinga   Debiutancka powieść Kinga. Czytając ją chciałem więcej Carrie, więcej o relacji Carrie z mamą. Momentami czułem frustrację przechodząc w moim odczuciu na niepotrzebne wątki. Mimo wszystko lubię tę historię. Cenię sobie tę powieść. Współczułem Carrie, chciałem, aby jej los się odmienił. Chciałem, aby tym razem Carrie nie została wystawiona na kolejne upokorzenia. Głowna postać powieści Kinga jest symbolem wielu cierpień mających miejsce w szkołach; wśród swoich równieśników, którzy potrafią w sposób perfidny i bezduszny odebrać drugiej osobie chęć do życia, napełnić strachem i nienawiścią. To ważna pozycja, która przypomina nam, że takich osób jak Carrie jest dużo. Carrie miała moc. Gwiazdy obdarzyły ją zdolnościami telekinetycznymi. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Upiorne urodziny (1981) Haken W Obłokach Trzeźwości

Upiorne urodziny (1981)   Slasher autorstwa J. Lee Thompsona. Slasher będący w gronie tych najwybitniejszych z krwawego nurtu. Intrygująco poprowadzona narracja, która prowadzi do świetnego twistu. Sekwencje morderstw nie najgorsze, choć miałem wrażenie, że momentami schodziły one na dalszy plan, co jest raczej rzadkością w tym podgatunku kina grozy. Reżyser trzyma tempo, nie gubi rytmu. Spotkałem się z opiniami, że klamra wieńcząca dzieło jest przekombinowana, ale ja jestem od tego daleki. Finał wychodzi poza schemat, a to się ceni. Na annałach historii zapisało się już trochę tytułów z tego gatunku serwujących wbijające w fotel zakończenie, ale to wciąż promil biorąc pod uwagę całokształt.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Człowiek słoń (1980) Haken W Obłokach Trzeźwości

Człowiek słoń (1980)   Film biograficzny wyreżyserowany przez Davida Lyncha. W roli Johna Merricka zobaczymy Johna Hurta, a w rolę Dr Fredericka Trevesa wciela się Anthony Hopkins. Aktorsko bezbłędny. Lynch postawił na opowiedzenie tej przejmującej historii w czarnobiałej oprawie, co, w moim odczuciu, było posunięciem właściwym.   Człowiek słoń zabiera nas na lekcję tolerancji. Lekcję bardzo potrzebną nie tylko w XIX-wiecznej, wiktoriańskiej Anglii, ale i dzisiaj. Produkcja Lyncha angażuje, czułem się obecny w tej opowieści i konsekwentnie śledziłem kolejne sekwencje. Smutny obraz. Obraz człowieka borykającego się z ogromną deformacją niemalże całego ciała. Człowieka (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Resident Evil 2: Apokalipsa (2004) Haken W Obłokach Trzeźwości

Resident Evil 2: Apokalipsa (2004)   Zalążek cyklu zachwalałem, a druga część wprawiła mnie w poczucie zawodu. Efekty specjalne stoją na wyższym pułapie, ale co z tego, jeśli nie mogłem podpiąć się pod kontynuację tej historii. Dialogi odebrałem jako wyjątkowo durne, a nowe postacie zupełnie nieciekawe (jedynie najmłodsza z bohaterek mi zaimponowała i cicho kibicuję tej młodej damie). Nemezis wypadł super, a i końcowe sekwencje zadziałały tak, jak ma wpływać na człowieka film akcji. Sequel mocno średni, co nie oznacza, że zamierzam porzucić przygodę z Resident Evil, o nie nie; wkrótce przysiądę do części trzeciej i nie omieszkam napisać kilka słów na jej temat. W każdym razie nie ma tragedii, ale widoczny jest znany sequelom schemat stopniowego pikowania w dół. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dzięki tobie Winn-Dixie Haken W Obłokach Trzeźwości

Dzięki tobie Winn-Dixie   Powieść autorstwa Kate DiCamillo. Książka opowiada nam o samotnej dziewczynce, której niezwykle trudno jest się odnaleźć w nowym miejscu. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze bezpańskiego psa i nadaje mu imię Winn-Dixie.   Opowieść o tym, że pies może sprawić, iż nasze dotychczasowe, ponure życie, nabierze pełnej palety barw i stanie się radosne. Pogodna, wzruszająca i ciepła historia. Jest to jedna z tych książek, o których chcę pamiętać. Literatura adresowana do najmłodszych, ale jakże wartościowa dla dorosłych. Wierzę, że wydarzenia przedstawione przez Kate DiCamillo są prawdziwe. Wpędza mnie w podziw to, jak wiele mądrości udało się przekazać pisarce w tak krótkiej, z założe (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kaskada inkaustu Haken W Obłokach Trzeźwości

Przygotowania do zawodów   Półmaraton nadchodzi. Przeplatam treningi siłowe z biegowymi i dotychczas motywacja mnie nie opuszcza. Czuję, że Odyn mi sprzyja. Jako priorytet stawiam przed sobą brak jakichkolwiek urazów. Cudownie jest móc cieszyć się sportem i przystąpić do rywalizacji z innymi i samym sobą.   W roli pożeracza książek   Moja prywatna biblioteka z tygodnia na tydzień powiększa swą objętość. Mój umysł z zawrotną prędkością chłonie niezbędną do osiągnięcia doskonałości wiedzę. Wiedza zalicza się do trwałych elementów życia; (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Resident Evil (2002) Haken W Obłokach Trzeźwości

Resident Evil (2002)   Świetny początek serii opowiadającej o ludzkiej głupocie i walce z jej skutkami.   Muzyka rewelacja, główna bohaterka (Milla Jovovich) urocza i sympatyczna. Fajne jest też to, że reżyser nie garnie się do pierwszego starcia z zombiakami i stopniowo buduje napięcie, które zresztą i później jest obecne. Przemienione psy mi się najbardziej podobały z armii żywych umarłych. Jest akcja i przygoda, przygoda, w której chce się trwać. Zakończenie zachęca do kontynuacji. Dostałem właściwie wszystko to, co otrzymać chciałem. Dialogi może nie powalają, ale nie ujmuje to zbytnio tej produkcji.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »