Powstanie_wielkopolskie

Wpisy zawierające słowo kluczowe powstanie_wielkopolskie.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Kiedy umarłeś Józefie? Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Jesteśmy w Dusznikach w powiecie szamotulskim, gdzie 26 lub 28 sierpnia 1900 roku przyszedł na świat w rodzinie Józefa Sieczki i Marianny z dom. Miężał. Rodzice pobrali się 2 października 1886 w Dusznikach. I do tego momentu wszystko jest w porządku.   Kłopot zaczyna się w momencie rozpoczęcia poszukiwań dokładnych informacji o udziale Józefa Sieczki w Powstaniu Wielkopolskim. Oddajemy głos notatce biograficznej opublikowanej na http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search z ods (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Stanisławski Franciszek 1891 Duszniki Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Stanisławski Franciszek urodził się 30 marca 1891 - Duszniki, w rodzinie Stanisława i Anastazji zmarł 7 lutego 1959 w Czempiniu, spoczywa na tamtejszym cmentarzu z małżonką Anastazją 1890-1976 oraz córką Heleną i zięciem.   I do tego momentu jest wszystko jasne. Przechodzimy zatem do źródeł: 1/ http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
BRACIA SZYMAŃSCY Z DUSZNIK Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Bracia Szymańscy - FRANCISZEK, NIKODEM I ANTONI oraz ich rodzeństwo Monika, Marianna, Weronika, Klara, Helena, Władysław, Marian, Tadeusz, Stanisław i Anna urodzili się w rodzinie Walentego i Julianny z Nowaków, rodzice pobrali się w roku 1887 w Wilczynie: Parafia katolicka Wilczyna, wpis 7 / 1887 Valentinus Szymański (28 lat) ojciec: Nicolaus Szymański , matka: Angela Wylegała Julianna Nowak (20 lat) ojciec: Franciscus Nowak , matka: Paulina Firlej, potwierdzony wpisem USC Pniewy.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Rodzina Turkotów z Dusznik Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Przed rokiem 1859 MARCIN TURKOT poślubił JÓZEFĘ BRYCH, z tego związku urodzili się : MARCIN, Anna, Weronika, WOJCIECH i Stanisława. Po śmierci Józefy Marcin w roku 1868 w Dusznikach poślubił KONSTANCJĘ BUDĘ - z tego związku urodzili się ANTONI, JÓZEF, Antonina i Franciszek. I tak według starszeństwa WOJCIECH Turkot w roku 1885 poślubił w Dusznikach ANTONINĘ Klingę, z tego związku urodzili się Salomea Czesław Hieronim - więzień w Szamotułach, jego synowie Henryk i Leon brali udział w kampanii wrześniowej, pierwszy z nich - osadzony w Stalag II C a drugi w Stalag VI A TEOFIL - Powstaniec Wielkopolski, urodził się 11 kwietnia 1896 roku, mieszkał w Zębowie, nie jest znana data i miejsce (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wojda Andrzej oraz synowie Jan i Władysław Genealogia Powstańców Wielkopolskich

ANDRZEJ #WOJDA oraz jego rodzeństwo Marianna, Barbara, Katarzyna, Paweł, Michał i Marcin urodzili się w rodzinie FRANCISZKA i JÓZEFY z dom. Pawlickiej, ślub rodziców miał miejsce w roku 1856 w Wyskoci:   ANDRZEJ urodził się 23 listopad (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O rodzie Chłapowskich słów kilka cz.5 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

~ AGNIESZCE GRĄDZIELEWSKIEJ I ROMANOWI CHALASZOWI ~ dedykuję eas     “Nazwisko zobowiązuje” - w ten sposób najłatwiej określić dzisiejszych Bohaterów, a są nimi Mieczysław i Konstanty Chłapowscy oraz Emilia ze Sczanieckich Chłapowska. Ale nim przejdziemy do sedna wyjaśnijmy sobie jedno - Konstanty i Mieczysław nie byli praprawnukami DEZYDEREGO ADAMA, a z takim zapisem możemy często spotkać się w publikacjach. Wyjaśnijmy zatem: wspólne korzenie sięgają lat około 1670 - 1680 kiedy to z nieznanych rodziców rodzą się : dwie siostry o nieustalon (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O rodzie Chłapowskich słów kilka cz.4 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

!!!/Inne źródła, niż tu przytoczone - zostaną podane po zakończeniu opracowania/!!! Pozostajemy w kręgu Powstańców Wielkopolskich z rodu Chłapowskich, czasem odszukanie poprawnych danych wymaga nie-lada cierpliwości, zwłaszcza przy “mnogości” imion nadawanych naszym Bohaterom, pamiętając także o sprawdzeniu czy dane ze wszystkich źródeł dotyczą jednej osoby. Dziś zaczynamy od: Adam Chłapowski urodził się 20 stycznia 1881 w Jasienicu w rodzinie Michała Hieronima Chłapowskiego z Chłapowa h. Dryja, (1 X 1848 - Czerwona Wieś, 12 VI 1902 Czerwona Wieś) i Marii Bronisławy z Sadkowskich (16 VIII 1855 - 24 VIII 1935), ślub małżonków miał miejsce 19 VIII 1879, Jasi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O rodzie Chłapowskich słów kilka cz.3 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

!!!/wszystkie źródła wykorzystane w opracowaniu zostaną podane po zakończeniu opracowania/!!!   W części 1 “O rodzie Chłapowskich słów kilka” https://www.facebook.com/notes/genealogia-powsta%C5%84c%C3%B3w-wielkopolskich/o-rodzie-ch%C5%82apowskich-s%C5%82%C3%B3w-kilka-cz-1/217012336414176/ przedstawiliśmy Państwu Mieczysława i Wandę Chłapowskich, którzy to mieli związek z Powstaniem Wielkopolskim, z genealogicznego punktu został ujęty także Stanisław Chłapowski, który poślubił Zofię z Kurnatowskich. Para doczekała (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O rodzie Chłapowskich słów kilka cz.2 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

O rodzie Chłapowskich słów kilka cz.1: https://www.facebook.com/notes/genealogia-powsta%C5%84c%C3%B3w-wielkopolskich/o-rodzie-ch%C5%82apowskich-s%C5%82%C3%B3w-kilka-cz-1/217012336414176/ !!!/wszystkie źródła wykorzystane w opracowaniu zostaną podane po zakończeniu opracowania/!!! Wracamy zatem do dzieci Kazimierza Chłapowskiego i Anny Chłapowskiej: STANISŁAW HIERONIM Chłapowski urodził się 18 października 1863 roku w Kopaszewie, zmarł 28 lutego 1929 roku, spoczywa w nekropolii Chłapowskich w Rąbiniu : (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O rodzie Chłapowskich słów kilka cz. 1 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Chyba nie ma nikogo wśród Wielkopolan, komu obce jest nazwisko Chłapowski, ale już odpowiadając kto jest kim - łatwo się pogubić, mnogość imion często powtarzalnych lub błędnie osobie przypisanych sprawia wiele kłopotów. Postaramy się zatem trochę tą wiedzę uporządkować w oparciu o akta metrykalne i doskonałą pracę archiwistyczną - syna Wandy z Potworowskich Chłapowskiej i Mieczysława Chłapowskiego - Dezyderego Józefa Chłapowskiego /29.03.1913 Rogaczewo - 19.05.1997 Kraków/, a opracowaną przez Emiliana Prałata w Ród w historii. Archiwum rodzinne rodu Chłapowskich. !!!/wszystkie źródła wykorzystane w opracowaniu zostaną podane po zakończeniu opracowania/!!! Najbardziej znaną osobą jest bez wątpienia Dezydery Adam Chłapowski h (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pawłowscy z Kopaszewa Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Dla Mamy Krystyny Trudne czasy kryzysu gospodarczego i poszukiwanie lepszego bytu zmusiło troje dzieci z ośmiorga Franciszka i Józefy do emigracji Zagłębia Ruhry, a później trudne czasy II wojny światowej, zamknięcie zachodniej granicy Polski po wojnie rozdzieliły rodzinę, stąd też znikoma wiedza o losach braci i sióstr Pawłowskich, może właśnie dzięki Wam znajdziemy potomków Franciszka i Józefy i ich potomstwa. Ale zacznijmy od początku...   Franciszek Pawłowski i Józefa z domu Hanisz /Hanysz/ pobrali się w Wyskoci - Urząd Stanu Cywilnego Wyskoć, wpis 22 / 1886 Franz Pawłowski - ur. 28 września 1862 ro (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
BRACIA KOWALSCY Z JURKOWA Genealogia Powstańców Wielkopolskich

BRACIA STEFAN, TADEUSZ, JÓZEF KOWALSCY Z JURKOWA (wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Krzywiń.)   ~ SZUKAMY INFORMACJI O RODZINIE, DACIE I MIEJSCU ZGONU ORAZ POCHÓWKU ~   STEFAN, TADEUSZ, JÓZEF oraz ich rodzeństwo Tadeusz Jan, zmarł w niemowlęctwie, Kazimiera ur. 1892, Władysława ur. zm. 1888 i Marianna ur.1888 urodzili się w rodzinie Andrzeja i Jadwigi z dom. Słomińskiej, ślub rodziców miał miejsce w Międzychodzie, pow. Śrem w roku 1887: Andreas Kowalski (ur. 1864) - ojciec: Lorenz Kowalski , m (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zginęli mimo rozejmu Genealogia Powstańców Wielkopolskich

2 lipca 1919 – Niemcy pod Kąkolewem koło Leszna (przy leśnej drodze prowadzącej w kierunku Trzebani) zabili dwóch polskich oficerów Wacława Andrzejewskiego, który był dowódcą 1 kompanii 6 PSWlkp. stacjonującej w Kąkolewie oraz Leona Włodarczaka - dowódca 2 kompanii 6PSWlkp. kwaterującej w Pawłowicach. Rodzice Ignacy Andrzejewski i Anna z Cichorzewskich pobrali się w roku 1877 : Ignatz Andrzejewski (ur. 1848) - ojciec: Franz Andrzejewski , matka: Julianne Wynowicz Anna Cichorzewska (ur. 1859) - ojciec: Matthias Cichorzewski , matka: Luzia Zychlewska, para ta doczekała się potomstwa: Franciszka, Marcelego, Jana, Józefa, Anastazji, Teofila, Antoniego, Mariana, Stanisławy, Jadwigi, Klary, Romana i Kazimierza oraz Waleriana Fran (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Biskupscy z Krzywinia Genealogia Powstańców Wielkopolskich

25 października 1843 roku w Krzywiniu zawarli związek małżeński Jan Biskupski /1818-1906/ i Jadwiga Ślusarek /1821-1913/, z tego związku rodzą się: Władysław 1844 Józef 1851 Roman 1857 Józef Biskupski w roku 1875 w Krzywiniu poślubił Wiktorię Jankowską:   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Rodzina Zięta z okolic Kórnika Genealogia Powstańców Wielkopolskich

“Ludzie listy piszą”, a my w miarę możliwości staramy się sprostać wyzwaniu i znaleźć powiązania pomiędzy poszczególnymi osobami, nie inaczej było tym razem. Wczorajszego wieczora otrzymaliśmy zapytanie: “Mój dziadek Jakub r. 1879 walczył w powstaniu to wiem. Czy Szymon Zięta r. 1877 to był Jakuba brat?” A co mamy dla Pana Jana w odpowiedzi? : W roku 1835 w Kórniku związek małżeński zawarli Marcin Zięta lat 30 i Katarzyna Ratajczak lat 28, ich dzieci to: Jan ok. ur.1837 Wojciech ok.1846 Tomasz ok. ur. 1850 ************************************************************************************* JAN Zięta /ur.ok.1837 - zm.1883/w roku (...)

Zobacz cały wpis na blogu »