Powstanie_wielkopolskie

Wpisy zawierające słowo kluczowe powstanie_wielkopolskie.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

OCHRONA GROBÓW WETERANÓW Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Szerokim echem wśród internautów odbiła się informacja o tym, że na cmentarzu witomińskim w Gdyni grób Powstańca przeznaczony jest to likwidacji. Nie dziwmy się temu. Administracja Cmentarza mogła nie wiedzieć, że grób jest pod szczególnym nadzorem Państwa, ale to też nie jest tak do końca prawdą, bo nie wystarczy zapis na nagrobku “Weteran” - i na to Państwa uczulam. W styczniu 2019 roku weszła ustawa chroniąca miejsca spoczynku Weteranów, przybliżmy o co chodzi: Chodzi o kilka pokoleń Polaków – tych, którzy angażowali się w walkę z zaborcami i okupantem w latach 1768–1963, czyli od zrywu konfederatów barskich (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
BRACIA MACHUL VEL MALUCH Z NOWEGO KRAMSKA Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Czasem jest tak, że przygotowanie jednej notatki o Powstańcach to kilka minut, a czasem szukamy informacji i nic, a jak już się pojawią to wzajemnie się wykluczają. Tak jest i tym razem. W bazie http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search mamy taką sytuacje: Teodor Machul ur. 1900.11.08 i Teodor Maluch uwagi: zamieszkały Nowe Kramsko idziemy dalej i - Stanisław Maluch ur. 1898.10.06 Nowe Kramsko i o ile STANISŁAW MALUCH występuje (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
PRZEGLADAJĄC AKTA... część 2 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Wracamy do Rodziny Drzymałów: 14 czerwca 1887 roku w Słocinie urodził się Jan Drzymała, który w roku 1910 poślubił w Wielichowie 28 letnia pannę Mariannę z Bąków, córkę Tomasza i Katarzyny z Szymczaków   29 października 1888 roku w Słocinie rodzi się Marcin Drzymała, który w 1913 roku poślubił Mariannę Bendarzównę, lat 26, córkę Tomasza Bendarza i Marianny Paluch (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
PRZEGLADAJĄC AKTA... część 1 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

W poszukiwaniu metryk dotyczących Powstańców Wielkopolskich natrafiliśmy na metryki ... RODZINY DRZYMAŁÓW, tak, tak “tych” od wozu. Z wielką radością prezentujemy nasze “znalezisko” - oczywiście jest to dostępne dla każdego, ale Michał i Jego żona Józefa zasługują na naszą pamięć po wsze czasy, warto także pamiętać, że “Michał z żoną w styczniu 1919 roku serdecznie gościł powstańców wielkopolskich dowodzonych przez kapitana Bolesława Marciniaka dzieląc się chlebem, słoniną i zabitym drobiem „na obiad” dla swojaków.” cyt. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Stanisław Brychcy 1898 - 1945 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Nagrodą i ukoronowaniem poszukiwań są takie “perełki”, gdy odkrywamy postać Powstańca Wielkopolskiego na nowo. Czasem poszukiwania trwają chwilkę, a czasem są to miesiące mrówczej pracy, zwłaszcza jak mamy informacje tylko takie za http://powstancywielkopolscy.pl ”Stanisław Brychcy urodzenie: Kargowa jednostka: Drużyna Kopanicka uwagi: z Kargowej źródła:[m.in. biogramy, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Łączniczki Sewohl - Weronika, Marta, Zofia i Anna Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Orędownik na powiat wolsztyński: W 1919 roku do domu Sewholów mieszkających w Nowym Jaromierzu po niemieckiej stronie linii demarkacyjnej, przyszedł lekarz z wojska niemieckiego o nazwisku Luteilman - chcący się dostać na polską stronę do swego chorego ojca. Weronika Sewhol wysłała najstarszą córkę Martę aby przeprowadziła na polską stronę i przekazała go posterunkowi powstańczemu w Jażyńcu. Po dojściu wraz z lekarzem do wsi, została tam (ze względu na późną porę aby przenocować i powrócić do domu nazajutrz. Tymczasem zaniepokojona długą nieobecnością córki matka, wysłała dwie córki, Annę i 12 letnią Zofię w kierunku polskich posterunków, aby zapytał o siostrę. Aby zakamuflować prawdziwy cel wyprawy, zabrały ze sobą drewniane grabie aby brano je za dziewczyny które idą suszyć siano. Po dojściu do jednej ze śluz na Kanale Obrzańskim (zwanej obecnie w Jaż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
MARCIN BANASZAK 1898-1979 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Wielką nagrodą dla nas jest Państwa uczestnictwo w tworzeniu strony, zwłaszcza jak przedstawiacie Państwo Powstańców Wielkopolskich z Waszych Rodzin. To cenny dar - pamięć o Bohaterach i piękna lekcja historii dla potomnych. Dziś historia Powstańca Wielkopolskiego MARCINA #BANASZAKA spisana przez prawnuczkę Magdalenę Kurek i Jej narzeczonego Pawła Świetlika. Z naszego "genealogicznego" obowiązku podajemy także garść aktów i faktów :) (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
STERNALSKI - GDZIE JEST BŁĄD? Genealogia Powstańców Wielkopolskich

10 LAT OMYŁKI W DACIE URODZENIA? CZY TO W OGÓLE MOŻLIWE? BYĆ MOŻE WŚRÓD WAS, DRODZY CZYTELNICY ZNAJDĄ SIĘ POTOMKOWIE STEFANA /SZCZEPANA/ STERNALSKIEGO, DZIĘKI KTÓRYM ROZWIĄŻE SIĘ NASZA ZAGADKA. Pracujemy na źródłach, sprawdzamy akta urodzenia, metryki ślubów, daty wyryte w kamieniu. Chcemy być dokładni, po to by sprostować błąd, omyłkę pisarską, zły odczyt danych. Ale dziś znaleźliśmy się w przysłowiowej kropce. Sternalski Stefan ur. 1883.12.09 Michorzewko - rodzice: Jan, Józefa - Powstaniec Wielkopolski, za: (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Stanisław Korzbok - Łącki z Posadowa Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Mamo, wiesz szlachta to ma dobrze! Dlaczego? Zobacz sama ile czasu poświęcamy na szukanie w źródłach informacji o normalnych ludziach! A tu ciach hrabia i wszystko wiadomo! Dziadowie, pradziadowie, koligacje rodzinne, żony, dzieci, wujowie, stryjenki, kuzynostwo, miecz, kądziela, wstępni, następni. Jakby tak dobrze popatrzeć to i o Piastów zahaczyć spoko można! - rozmowa z 15-latkiem zafascynowanym genealogią, prywatnie moim synem - eas. I “coś w tym jest”. Prawda, że cywilne księgi metrykalne “dla zwykłych” nie mają aż takiej długiej historii /1874/, a z kościelnymi - mimo, że nakaz ich prowadzenia został wprowadzony w XV wieku i rozszerzony w wieku XVI to r&o (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Cetkowski Henryk ur. 1883.09.07, zm. 1955.06.27 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Henryk Cetkowski urodził 1883.09.07 w Dusznikach, Szamotuły     zmarł 1955.06.27 w Gdyni, spoczywa na cmentarzu Witomino   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Bracia Hojan z Dusznik Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Czasem zdarza się tak, że mamy cały komplet dokumentów na temat jednego z barci a o drugim nie wiemy prawie nic, i tak jest właśnie dzisiaj i zaczniemy od tego, co pozostaje zagadką, a brzmi ona :   CZY SZCZEPAN / STEFAN HOJAN był Powstańcem Wielkopolskim? Być może żyją jeszcze w Dusznikach i Poznaniu potomkowie Szczepana i Jana, którzy rzucą światło na biografię Szczepana.   Zacznijmy od tego, co wiadomo. Jan i Szczepan oraz ośmioro rodzeństwa urodzili się w rodzinie Stefana i Marianny z domu Drobnik, ślub rodziców: (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czesław i Roman oraz Wincenty HUBERTOWIE Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Dobrzy ludzie mówią “wyszłaś już dawno poza narzucone granice terytorialne”, a no wyszłam, bo czasem inaczej się nie da na co doskonałym przykładem są dzisiejsi Bohaterowie, dwóch z nich urodzonych w Kowalewie koło Kamieńca, jeden związany z Dusznikami, drugi z synem Wincentym z Wolsztynem, a po drodze jeszcze Berzyna, Szamotuły, Poznań i Rakoniewice. Tak bywa... i taka jest genealogia, nie da się trzymać sztywno narzuconych ram terytorialnych, o czym często zapominamy szukając naszych Przodków.   CZESŁAW I ROMAN oraz Bronisława, Stefan, Wanda, Seweryna, Franciszka, Walentyna, Anastazja, Jan i Jadwiga urodzili się w rodzinie Władysława i Marianny z dom. Kopankiewicz, ślub rodziców został odnotowany: Parafia katolicka Kórnik, wpis 9 / 1872 (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Poszukiwany, poszukiwana... Rodzina Gadacz Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Od czego by tu zacząć? “Ludzie listy piszą” a w nich niesamowite historie o tym jak Rodzina gdzieś tam po świecie się rozpierzchła, lata mijają, świadkowie minionych wydarzeń wymierają, a młodsze pokolenie sięga do ksiąg, zapisków, metryk, listów i zdjęć chcąc się dowiedzieć “skąd się wziąłem”. Napisał do nas Pan Remigiusz, który szuka rodziny #GADACZÓW ze Strzałkowa, a która to rodzina może być połączona z Jego z Wylatowa i Wójcina lub Łabiszyna. Przy okazji Pan Remigiusz stał się dostarczycielem danych dotyczących dwóch Powstańców, o których milczą dotychczasow (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
HIPOLIT, IGNACY I WŁADYSŁAW MOCZYŃSCY Z DUSZNIK Genealogia Powstańców Wielkopolskich

HIPOLIT, IGNACY I WŁADYSŁAW oraz Marianna, Helena, Sylwester, Barbara, Aleksander, Florian i Czesław - więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen urodzili się w rodzinie Ignacego i Cecylii z Bartoszewskich, ślub rodziców miał miejsce w Otorowie w roku 1893 : Ignatius Moczyński (33 lat) - ojciec: Silvester , matka: Angela Bzdzich Caecilia Bartoszewska (21 lat) - ojciec: Joseph , matka: Antonina Górecka   Moczyński Hipolit ur. 1904.08.06 Duszniki zmarł w październiku 1986 roku, pogrzeb miał miejsce 10.10.1986 w Poznaniu, spoczywa na cmentarzu junikowskim w Poznaniu: pole:6 kwatera:1 rząd:9 miejsce:4 (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Rodzina Fornalików z Dusznik Genealogia Powstańców Wielkopolskich

A wszystko zaczęło się od Walentego i Nepomuceny ... Parafia katolicka Duszniki, wpis 14S / 1836 Valentinus Fornalik (25 lat) - syn Marcina Fornalik i Reginy Świątek, ur. 9 stycznia 1812 - Zakrzewko Nepomucena Wilczanka (24 lat) - Jana Wilk i Marianny Konieczna /ze Szczegułów/, ur. 12 maja 1815 Para doczekała się potomstwa: Konstancja, JózefMichał, Feliks, Katarzyna, Agnieszka, Andrzej, Ludwika, Stanisława, Melchior, Elżbieta i trzech Marian zmarłych w niemowlęctwie.   1/ W roku 1863 pobierają się w parafii Duszniki, wpis 10 / 1863 (...)

Zobacz cały wpis na blogu »