Księgowość

Wpisy zawierające słowo kluczowe księgowość.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

System emerytalny w Polsce USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Czym jest emerytura? To świadczenie pieniężne, którego celem jest zabezpieczenie bytu osób starszych. Powodem uzyskania świadczenia jest brak możliwości wykonywania pracy zarobkowej ze względu na wiek.   Jakie systemy emerytalne wyróżniamy w Polsce?   „Stare zasady” Ten system obejmuje osoby urodzone przez 1949 rokiem. Emeryturę otrzymują osoby, które spełniają wymagania:   * odpowiedni wiek emerytalny;   Wiek emerytalny: -kobieta po ukończeniu (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wady uproszczonej księgowości USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Księgowość stanowi jeden z najważniejszych fundamentów, od których zależy funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Wszystko ma zarówno wady, jak i zalety. Nie inaczej jest w przypadku księgowości uproszczonej.   Wadami prowadzenia księgowości uproszczonej jest to iż: 1. jest ona dostępna jedynie dla określonych w ustawie podmiotów gospodarczych, 2. nie ma możliwości przeprowadzania analiz na szerszą skalę, 3. wymaga doskonałej znajomości aktualnych regulacji prawnych, 4. pełna odpowiedzialność prawna za popełnione błędy spoczywa na osobie tym się zajmującej, 5. występuje ograniczony zakres kategorii, który powoduje różnego rodzaju niejasności w przypadku wystąpienia potrzeby ewidencji skomplikowanych operacji.   Każda decyzja związana z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa wymaga dogłębnego przeanalizowania wszystk (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Sprawozdawczość finansowa Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Celem sprawozdawczości finansowej jest przygotowanie informacji o stanie działalności gospodarczej jednostki gospodarczej za pomocą sprawozdań finansowych w postaci danych, do odbiorców zewnętrznych. Wszystkie informacje pobierane są z ksiąg rachunkowych jasno obrazując sytuacje majątkową, finansową i dochodową jednostki. Informacje powinny być przestawione rzetelnie, prawidłowo oraz istotnie. Co powinno zawierać sprawozdanie finansowe?- wprowadzenie z informacją o kontynuacji działalności w nie mniejszym istotnie zakresie bez postawienia w stan likwidacji lub upadłości, wycenie – zasadach stosowanych w tym zakresie,- bilans,- rachunek zysków i strat,- informacje zawierające dane uzupełniające bilans i rachunek zysku i strat,- rachunek przepływu środków pieniężnych z działalności operacyjnej, inwestycyjnej, finansowej,- zestawienie zmian w funduszu własnym – wyjaśniającym przyczyny i wysokość (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Prowadzenie własnej firmy... Reklama, social media, facebook, fanpage.

Prowadzenie własnej firmy to nie taka prosta sprawa. Człowiek może wiele potrafić i osiągać super wyniki w sprzedaży produktów, jednak jak przyjdzie mu się podzielić tą wiedzą z wszelkiego rodzaju urzędami, państwem i innymi instytucjami wymagającymi dokładnych danych wymięka:) Biuro księgowe Warszawa jest niezbędne żeby to wszystko ogarnąć i jednocześnie nie zatracić się w papierkologi pozostawiając sobie czas na to co najważniejsze czyli pracę nad zwiększeniem obrotów firmy i osiąganiu coraz większych zysków. Księgowość i finanse to to co zdecydowanie powinno być robione przez kogoś innego niż właściciel firmy, a z doświadczenia lepiej wiem że lepiej to zlecić do wyspecjalizowanego biura niż zatrudniać księgową - może nieco drożej, ale biuro bierze odpowiedzialność za to co robi, jest ubezpieczone i nie odejdzie z pracy z byle powodu;)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nowy podatek od 2018 roku USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Ma zostać wprowadzony nowy podatek łączący PIT oraz składki na NFZ i ZUS od stycznia 2018 roku. Celem tej zmiany jest zlikwidowanie degresywności, wprowadzenie kwoty wolnej od podatku oraz ujednolicenie podatku co skutkować ma obniżeniem obciążeń działalności gospodarczej. Obecnie przepisy bardzo obciążają przedsiębiorców, którzy często zmuszeni są do likwidacji lub zawieszenia działalności.   Po wprowadzeniu podatku nadal możliwe będzie korzystanie z ulg podatkowych czy też wspólne rozliczanie się małżonków.   Pod końca bieżącego miesiąca mają zostać opublikow (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Brak obowiązku sporządzenia sprawozdania Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Zgodnie z Ustawą o rachunkowości spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których roczne przychody netto nie przekroczą w walucie polskiej 1,2 mln euro; mogą wybrać sposób prowadzenia ewidencji księgowej – księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wybierając prowadzenie ewidencji w formie PKPiR nie mają one obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego, o czym muszą – zgodnie z przepisami z 2015 roku – poinformować KRS w stosownym oświadczeniu. Przepisy Ustawy o rachunkowości mówią o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego wskazując osobę za to odpowiedzialną (kierownika jednostki) i termin, w którym ostatecznie powinno być złożone oświadczenie (w ciągu 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy). W tym roku oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego spółki prowadzące PKPiR w 2015 roku, muszą zło (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zmiany w Ustawie o Rachunkowości! Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Dla wielu przedsiębiorców księgowość kojarzy się tylko z ciągłymi papierami i formalnościami księgowymi. Jest to w skrócie mówiąc wielkie obciążenie dla jednostki oraz osoby nadzorującej prowadzoną działalność gospodarczą. Ustawodawca wprowadzając zmiany stara się w dużym stopniu ułatwić prowadzoną księgowość. Art. 73 ustawy 2 mówi o tym, że jednostka może dokonać archiwizacji dowodów księgowych na informatyczne nośniki danych, pozwalające zachować trwałość dokumentów jedynie po zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym. Wgłębiając się w ten przepis, ustawodawca doszedł jednak do wniosku, że archiwizacja dowodów księgowych może nastąpić zaraz po ich powstaniu, co w dużej mierze przyczyni się do usprawnienia działania firmy. Zmiana ta ma pozwolić przedsiębiorcom łatwiejszą archiwizację dowodów księgowych, a zarazem pozwolić obniżyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dzięki wprowadzonemu uproszczeniu, zarządzanie dokumenta (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Usługi korporacyjne Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Usługi korporacyjne polegają na obsłudze firm, które potrzebują pomocy w czasie prowadzenia bądź dopiero rozpoczynania działalności gospodarczej. Skierowane są do podmiotów ceniących swój czas i starających się w maksymalny sposób wykorzystać potencjał swojej działalności. Pakiet usług korporacyjnych jest różny w zależności od poszczególnej kancelarii. Zwykle firmy świadczące tego typu usługi pomagają przedsiębiorcy już od rozpoczęcia działalności, aż po jego rozwój. Usługi korporacyjne to nic innego jak outsourcing. Często występujące stwierdzenie nie koniecznie może być dla wszystkich zrozumiałe. Outsourcing, czyli usługi korporacyjne polegają na przekazaniu firmie zewnętrznej swoich obowiązków odnośnie prowadzenia biznesu. Przykładowo do usług korporacyjnych zaliczamy:- prowadzenie działalności gospodarczej,- zakładanie spółki lub innej formy organizacyjno-prawnej,- prowadzenie księg (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Umowa franczyzowa – w jaki sposób rozliczyć? Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Franczyza nazywana inaczej franchising jest systemem, w którym dwa podmioty decydują się na ciągłą i ścisłą współpracę, dzięki której zarówno jeden i drugi podmiot czerpią korzyści z zaistniałej sytuacji. Franchising polega na udostępnieniu przez jeden podmiot marki i wiedzy na temat prowadzonej działalności gospodarczej za odpowiednią cenę. Franczyzobiorca zobowiązuje się do zachowania poufności oraz systematycznego regulowania swoich zobowiązań. Umowa franczyzowa według aktualnych przepisów podobna jest do umowy licencyjnej, dlatego też, jeżeli wartość wstępnej opłaty franczyzowej przekracza kwotę 3 500 zł, a udostępnione prawa i licencje wykorzystywane będą przez jednostkę przez okres dłuższy niż 1 rok, podatnik powinien zaliczyć ją jako wartość niematerialną i prawną. Wartości Niematerialne i Prawne podobnie jak inne składniki majątku trwałego podlegają amortyzacji, w związku z tym przedsiębiorca prowadząc Podatkową Księgę Przychodó (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Od lipca fiskus zwiększa kontrole! Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Od lipca fiskus będzie przeprowadzał kontrole skarbowe za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Firmy mają obowiązek dostosowania swoich systemów informatycznych, aby generowały ten dokument. Zmodyfikowana metoda kontroli będzie polegać na zobowiązaniu podatników do przekazywania danych z ksiąg podatkowych na żądanie organu podatkowego w ujednoliconej, elektronicznej formie. Ważne jest to, aby przed wysłaniem wygenerowanych dokumentów do urzędu skarbowego sprawdzić poprawność danych, ponieważ błędny dokument może się wiązać z odpowiedzialnością karno-skarbową, podobnie jak brak możliwości wygenerowania JPK na żądanie urzędu skarbowego. Kto jest zobowiązany do dostosowania się do JPK? 1. firmy zatrudniające więcej niż 250 pracowników, 2. firmy wypracowujące powyżej 50 mln euro obrotu rocznie.  

Zobacz cały wpis na blogu »
Organy prawa podatkowego USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Artykuł 13 prawa podatkowego jasno określa, że organem podatkowym stosownie do swojej właściwości jest: 1) naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa - jako organ pierwszej instancji;    2) dyrektor izby skarbowej, dyrektor izby celnej - jako:  a) organ odwoławczy odpowiednio od decyzji naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego,  b) organ pierwszej instancji, na podstawie odrębnych przepisów,  c) organ odwoławczy od decyzji wydanej przez ten organ w pierwszej instancji;    3) samorządowe kolegium odwoławcze - jako organ odwoławczy od decyzji wójta, burmis (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zalety uproszczonej księgowości USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

(...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nie ma sensu prowadzić samodzielnej księgowości Biuro księgowe

Właściciele firm z reguły chcą skoncentrować się szczególnie na polepszaniu swojej firmy, nowych inwestycjach, zdobywaniu kontrahentów, czy organizowaniu działań promocyjnych. Niestety muszą też liczyć się z niezbędnością załatwienia licznych formalności, głównie z prowadzeniem księgowości. Niejeden początkujący biznesmen decyduje się na samodzielne zmagania ze skomplikowanymi przepisami i dokumentami. Bywa to niezmiernie żmudne zajęcie, pochłaniające ogromne ilości czasu. Tymczasem księgowość dla firm to niezwykle popularna usługa którą świadczy wiele profesjonalnych biur rachunkowych. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, nawet jeżeli będzie związane z dosyć dużymi kosztami. Każdy właściciel firmy powinien doglądać szeregu formalności. Istotne są terminy składania rozlicznych dokumentów, oraz prawidłowe wypełnianie deklaracji. Każde przeoczenie w tym zakresie lub błąd w naliczaniu podatku, nastręcza problemów. Należy pamiętać, że fiskus może nałożyć bar (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Co to są aktywa i pasywa? Usługi profesjonalnego biura rachunkowego bok.uslugi-ksiegowe@gazeta.pl

Aby zapewnić swojemu przedsiębiorstwu stabilne, a przede wszystkim efektywne działanie, konieczne jest właściwe rozdysponowanie własnych finansów. Środki finansowe przedsiębiorstwa dzieli się na aktywa i pasywa. Najprościej mówiąc, aktywa to wszystko to co przyczynia się do wpływów na nasze konto, zaś pasywa są tym, co zmusza nas do ich wypłacenia. Tak więc do przykładów pasywów zaliczyć m (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Rachunkowość Usługi profesjonalnego biura rachunkowego bok.uslugi-ksiegowe@gazeta.pl

Wielu osobom rachunkowość kojarzy się z ciężka prac (...)

Zobacz cały wpis na blogu »