Genealogia

Wpisy zawierające słowo kluczowe genealogia.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

BAJON JÓZEF 1898, Przemęt Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Józef #Bajon, urodzony 27 lutego 1898, Przemęt (Wolsztyn ),   skorowidz ksiag parafialnych Przemętu   zmarł 16 czerwca 1969 roku w Poznaniu, pochówek - cmentarz Miłostowo pole:8 kwat (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
KLEMENCZAK IGNACY 1898, KOBYLNIKI KOŁO GRODZISKA WLKP. Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Ignacy #Klemenczak urodzony 28 stycznia, 1898r. w Kobylnikach kolo Grodziska.   Ignacy #Klemenczak urodzony 28 stycznia, 1898r. w Kobylnikach kolo Grodziska   Słupszczanin, który przeżył o (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
ROMANÓW DWÓCH ? - czyli jak łatwo o pomyłkę Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Dzisiaj będzie trochę inaczej, a konkretnie o tym jak łatwo nie badając źródeł popełnić pomyłkę. W oddanej bazie Powstańców widnieje następująca informacja:   "Roman Chmielewski urodzenie: 1887.05.29 Gniezno /BŁĄD - ur. MNICHY data śmierci: 1919.02.09 / BŁĄD - nie mógł zginąć, bo kilka miesięcy później bierze ślub miejsce pochówku: Łomnica - BŁĄD w powstańczej mogile w Łomnicy spoczywają dwaj znani z imienia i nazwiska PW oraz jeden NN, skoro więc wiadomo było, że domniemany Roman zginął i został pochowany w tym miejscu to czemu br (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
AUGUSTYNIAK LUDWIK 1898, Żbiki koło Pleszewa Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Ludwik #Augustyniak urodził się w małej wsi Żbiki, pomiędzy Żegocinem a Broniszowicami, w powiecie pleszewskim w Wielkopolsce dnia 7 grudnia 1898 roku.   Ludwik Augustyniak z małżonką   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
BRACIA KROMSCY Z PERZYN Genealogia Powstańców Wielkopolskich

WYMIENIENI w wielu źródłach dotyczących Powstania Wielkopolskiego, jednakże przy mnogości występowania nazwiska #KROMSKI z Perzyn i Chrośnicy podajemy dane tylko tych, których bezsprzecznie byliśmy w stanie potwierdzić.   RODZICAMI POWSTAŃCÓW Wojciecha, Jana i Franciszka byli Ludwik i Michalina z dom. Lotka, którzy pobrali się w 1889 roku w parafii zbąszyńskiej. DZIADKOWIE: Franciszek i Marianna z Grobysów oraz Walenty i Luiza z Tomiaków. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
KAMIŃSKI LUDWIK 1899, GNIEZNO Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Serdeczne podziękowania dla Pani Gabrieli Wojtkiewicz - córki Ludwika Kamińskiego oraz wnuczki Pani Beaty Bogdanowicz za tak szeroką współprace! - ewa alicja slomska ***     #KAMIŃSKI LUDWIK urodził się 9 sierpnia 1899 roku w rodzi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
OCHRONA GROBÓW WETERANÓW Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Szerokim echem wśród internautów odbiła się informacja o tym, że na cmentarzu witomińskim w Gdyni grób Powstańca przeznaczony jest to likwidacji. Nie dziwmy się temu. Administracja Cmentarza mogła nie wiedzieć, że grób jest pod szczególnym nadzorem Państwa, ale to też nie jest tak do końca prawdą, bo nie wystarczy zapis na nagrobku “Weteran” - i na to Państwa uczulam. W styczniu 2019 roku weszła ustawa chroniąca miejsca spoczynku Weteranów, przybliżmy o co chodzi: Chodzi o kilka pokoleń Polaków – tych, którzy angażowali się w walkę z zaborcami i okupantem w latach 1768–1963, czyli od zrywu konfederatów barskich (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
BRACIA MACHUL VEL MALUCH Z NOWEGO KRAMSKA Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Czasem jest tak, że przygotowanie jednej notatki o Powstańcach to kilka minut, a czasem szukamy informacji i nic, a jak już się pojawią to wzajemnie się wykluczają. Tak jest i tym razem. W bazie http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search mamy taką sytuacje: Teodor Machul ur. 1900.11.08 i Teodor Maluch uwagi: zamieszkały Nowe Kramsko idziemy dalej i - Stanisław Maluch ur. 1898.10.06 Nowe Kramsko i o ile STANISŁAW MALUCH występuje (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
PRZEGLADAJĄC AKTA... część 2 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Wracamy do Rodziny Drzymałów: 14 czerwca 1887 roku w Słocinie urodził się Jan Drzymała, który w roku 1910 poślubił w Wielichowie 28 letnia pannę Mariannę z Bąków, córkę Tomasza i Katarzyny z Szymczaków   29 października 1888 roku w Słocinie rodzi się Marcin Drzymała, który w 1913 roku poślubił Mariannę Bendarzównę, lat 26, córkę Tomasza Bendarza i Marianny Paluch (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
PRZEGLADAJĄC AKTA... część 1 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

W poszukiwaniu metryk dotyczących Powstańców Wielkopolskich natrafiliśmy na metryki ... RODZINY DRZYMAŁÓW, tak, tak “tych” od wozu. Z wielką radością prezentujemy nasze “znalezisko” - oczywiście jest to dostępne dla każdego, ale Michał i Jego żona Józefa zasługują na naszą pamięć po wsze czasy, warto także pamiętać, że “Michał z żoną w styczniu 1919 roku serdecznie gościł powstańców wielkopolskich dowodzonych przez kapitana Bolesława Marciniaka dzieląc się chlebem, słoniną i zabitym drobiem „na obiad” dla swojaków.” cyt. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Stanisław Brychcy 1898 - 1945 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Nagrodą i ukoronowaniem poszukiwań są takie “perełki”, gdy odkrywamy postać Powstańca Wielkopolskiego na nowo. Czasem poszukiwania trwają chwilkę, a czasem są to miesiące mrówczej pracy, zwłaszcza jak mamy informacje tylko takie za http://powstancywielkopolscy.pl ”Stanisław Brychcy urodzenie: Kargowa jednostka: Drużyna Kopanicka uwagi: z Kargowej źródła:[m.in. biogramy, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Łączniczki Sewohl - Weronika, Marta, Zofia i Anna Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Orędownik na powiat wolsztyński: W 1919 roku do domu Sewholów mieszkających w Nowym Jaromierzu po niemieckiej stronie linii demarkacyjnej, przyszedł lekarz z wojska niemieckiego o nazwisku Luteilman - chcący się dostać na polską stronę do swego chorego ojca. Weronika Sewhol wysłała najstarszą córkę Martę aby przeprowadziła na polską stronę i przekazała go posterunkowi powstańczemu w Jażyńcu. Po dojściu wraz z lekarzem do wsi, została tam (ze względu na późną porę aby przenocować i powrócić do domu nazajutrz. Tymczasem zaniepokojona długą nieobecnością córki matka, wysłała dwie córki, Annę i 12 letnią Zofię w kierunku polskich posterunków, aby zapytał o siostrę. Aby zakamuflować prawdziwy cel wyprawy, zabrały ze sobą drewniane grabie aby brano je za dziewczyny które idą suszyć siano. Po dojściu do jednej ze śluz na Kanale Obrzańskim (zwanej obecnie w Jaż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
MARCIN BANASZAK 1898-1979 Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Wielką nagrodą dla nas jest Państwa uczestnictwo w tworzeniu strony, zwłaszcza jak przedstawiacie Państwo Powstańców Wielkopolskich z Waszych Rodzin. To cenny dar - pamięć o Bohaterach i piękna lekcja historii dla potomnych. Dziś historia Powstańca Wielkopolskiego MARCINA #BANASZAKA spisana przez prawnuczkę Magdalenę Kurek i Jej narzeczonego Pawła Świetlika. Z naszego "genealogicznego" obowiązku podajemy także garść aktów i faktów :) (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
STERNALSKI - GDZIE JEST BŁĄD? Genealogia Powstańców Wielkopolskich

10 LAT OMYŁKI W DACIE URODZENIA? CZY TO W OGÓLE MOŻLIWE? BYĆ MOŻE WŚRÓD WAS, DRODZY CZYTELNICY ZNAJDĄ SIĘ POTOMKOWIE STEFANA /SZCZEPANA/ STERNALSKIEGO, DZIĘKI KTÓRYM ROZWIĄŻE SIĘ NASZA ZAGADKA. Pracujemy na źródłach, sprawdzamy akta urodzenia, metryki ślubów, daty wyryte w kamieniu. Chcemy być dokładni, po to by sprostować błąd, omyłkę pisarską, zły odczyt danych. Ale dziś znaleźliśmy się w przysłowiowej kropce. Sternalski Stefan ur. 1883.12.09 Michorzewko - rodzice: Jan, Józefa - Powstaniec Wielkopolski, za: (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Stanisław Korzbok - Łącki z Posadowa Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Mamo, wiesz szlachta to ma dobrze! Dlaczego? Zobacz sama ile czasu poświęcamy na szukanie w źródłach informacji o normalnych ludziach! A tu ciach hrabia i wszystko wiadomo! Dziadowie, pradziadowie, koligacje rodzinne, żony, dzieci, wujowie, stryjenki, kuzynostwo, miecz, kądziela, wstępni, następni. Jakby tak dobrze popatrzeć to i o Piastów zahaczyć spoko można! - rozmowa z 15-latkiem zafascynowanym genealogią, prywatnie moim synem - eas. I “coś w tym jest”. Prawda, że cywilne księgi metrykalne “dla zwykłych” nie mają aż takiej długiej historii /1874/, a z kościelnymi - mimo, że nakaz ich prowadzenia został wprowadzony w XV wieku i rozszerzony w wieku XVI to r&o (...)

Zobacz cały wpis na blogu »