Kartony – jak dopasować pudło do własnych potrzeb?

kategoria: Technologia   dodane: 11/02/2023
Podczas wysyłania paczek czy przeprowadzki bardzo przydają się kartony. Gdy zakup pudełka okazuje się konieczny, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Jakie są rodzaje kartonów i co jeszcze dokupić?

Rodzaje kartonów – jakie są?

Kartony da się kupić w sklepach internetowych, czego przykładem jest https://sklep.margopack.pl/ – dystrybutor pudełek. W zakładce produktowej można znaleźć podział kartonów ze względu na ich przeznaczenie. Wyróżnia się zatem: pudełka klapowe i fasonowe, kartony do paczkomatów, pudełka do przechowywania, kartony do przeprowadzki czy tuby kartonowe.

 

Pudełka klapowe to takie, które zamyka się za pomocą czterech tekturowych klap. Dzięki temu dobrze chronią zawartość i nie pozwalają jej na wypadnięcie. Są to najbardziej uniwersalne kartony, które sprawdzą się w wielu sytuacjach. Pudełka fasonowe mają nietypowe kształty i nadają się np. do pakowania prezentów czy wysyłki przedmiotów o niestandardowych gabarytach.

 

Kartony paczkomatowe mają takie rozmiary, aby mieścić się do skrytek w maszynach i maksymalnie wykorzystywać dostępną przestrzeń. W tubach kartonowych można chować np. plakaty, które da się dzięki temu przetransportować w postaci rulonu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kartonu?

Przy wyborze kartonu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar opakowania. Najlepiej, gdy jest on nieznacznie większy od przedmiotu, który trzeba zapakować. Wtedy nie zużywa się dużej ilości wypełniacza, a karton zajmuje mało miejsca. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę grubość tektury. Im cięższa ma być zawartość paczki, tym wytrzymalszy musi być karton.

 

Najgrubsze modele stosuje się przy przeprowadzkach, kiedy trzeba przetransportować ciężkie przedmioty, np. książki czy zastawę stołową. Jeśli wybiera się karton do zapakowania prezentu, to warto postawić na tekturę ozdobioną printem, np. z bożonarodzeniowym motywem.

Co jeszcze przyda się do pakowania kartonu?

Wybór kartonu to jedna kwestia, ale przesyłkę zawsze trzeba jeszcze odpowiednio zabezpieczyć, aby nie uległa zniszczeniu w trakcie transportu. W celu ochrony przed przemieszczeniem się przedmiotów najlepiej wypełnić wnętrze ekologicznym skropakiem lub kolorowymi wiórkami papierowymi. Do zaklejenia pudełka najlepsza jest taśma akrylowa lub papierowa. Ta druga sprawdzi się przy ekologicznym pakowaniu paczki. Można ją kupić także ze wzorkami, więc nada się do zaklejania prezentów. Do ochrony bardzo delikatnych przedmiotów warto wykorzystać folię bąbelkową.