IP Box – ulga podatkowa dla innowacyjnych

kategoria: Technologia   dodane: 25/06/2021
Wszyscy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową mają szansę nie tylko na liczne dotacje, ale także na ulgi podatkowe przeznaczone specjalnie dla innowacyjnych przedsiębiorców, w tym także programistów. Jedną z nich jest IP Box.

Czym dokładnie jest IP Box?

IP Box to ulga podatkowa, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową. Dotyczy wyłącznie dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktów lub usług wytwarzanych w oparciu o prawo własności intelektualnej. Pozwala ona na preferencyjne opodatkowanie dochodów uzyskanych z wytworzonych lub ulepszonych praw kwalifikowanych do własności intelektualnej. Można z niej skorzystać od początku 2019 roku.

Celem IP Box jest szybszy rozwój rynku nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań, a także zwiększenie atrakcyjności prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce.

Atrakcyjna stawka podatkowa

Aby zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w innowacje, wprowadzono preferencyjne opodatkowanie 5 proc. w podatku PIT i CIT. W przeciwnym wypadku osoby prowadzące działalność gospodarczą musiałyby płacić PIT w wysokości 17 lub 32 proc. w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych oraz 19 proc. przy podatku liniowym. Natomiast spółki kapitałowe czekałby podatek CIT w wysokości 9 lub 19 proc. Ulga IP Box – tak jak wspomnieliśmy wcześniej – dotyczy jednak wyłącznie podatku od dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Trzeba jednak pamiętać, że z ulgi IP Box można skorzystać dopiero przy podatkowym podsumowaniu całego roku. Natomiast w jego trakcie należy rozliczać działalność zgodnie z pierwotnie obraną formą opodatkowania.

IP Box – jakie warunki trzeba spełnić?

Aby uzyskać ulgę IP Box, trzeba spełnić kilka wymogów. Jednym z najistotniejszych jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej i wytworzenie w jej ramach kwalifikowanego IP, czyli kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Konieczne jest także prowadzenie odrębnej ewidencji wszystkich operacji finansowych dotyczących dochodów z kwalifikowanych IP. Trzeba także ponosić koszty w związku z jego wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem, a także osiągnąć dochód właśnie z tego tytułu. Ten z kolei musi być opodatkowany w Polsce. Najważniejszy jednak jest twórczy charakter prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, co skutkuje zwiększeniem wiedzy w danej dziedzinie, a co za tym idzie tworzeniem nowych technologii, produktów lub usług.

Ulga IP Box także dla programistów

Z ulgi IP Box mogą skorzystać także programiści, ponieważ wybrane aspekty ich działalności mają charakter prac badawczo-rozwojowych. Pisanie programów komputerowych oraz różnego rodzaju skryptów często wiąże się dokonaniem postępu i wyeliminowaniem tzw. technicznej niepewności – za takie działania uznaje się, chociażby programy szyfrujące, nowe algorytmy, systemy operacyjne czy języki programowania.

Ulga IP Box obowiązuje podczas sprzedaży programów komputerowych, czyli przeniesieniu praw do nich na kupującego. Trzeba jednak pamiętać, że aby z niej skorzystać, program powinien powstać w wyniku prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Do takich nie możemy zaliczyć na przykład rutynowego tworzenia programów na podstawie znanych i ogólnodostępnych narzędzi. IP Box obowiązuje tylko wtedy, gdy prowadzone prace charakteryzują się innowacyjnością.

Niezbędna księgowość IT

Przedsiębiorca, który spełnia wszystkie warunki, aby skorzystać z IP Box, deklaruje w zeznaniu rocznym wysokość dochodu z kwalifikowanego IP wyodrębnionego z ogólnego dochodu osiągniętego w ciągu roku podatkowego. Następnie do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP stosuje 5% stawkę podatku zamiast stawki ogólnej.

Aby optymalnie rozliczyć podatki przy korzystaniu z IP Box, najlepiej skorzystać z usług biura rachunkowego, którego specjalizacją jest księgowość IT. Warto wybrać internetowe biuro rachunkowe, które pozwala prowadzić komunikację (w tym obieg dokumentów) online, co znacznie upraszcza wszelkie rozliczenia.