Hosting WordPress dla bloga, strony czy sklepu - jak wybrać?

kategoria: Technologia   dodane: 25/11/2022
WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem do tworzenia stron i portali internetowych. Cieszy się uznaniem osób zakładających blogi czy sklepy internetowe. Chcąc wykorzystać WordPressa w jeden z wymienionych sposobów należy zastanowić się nad wyborem najlepszego hostingu. Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę?

Jakie hostingi WordPress są dostępne?

Popularność WordPressa sprawiła, że doczekał się on dedykowanych ofert hostingowych. Osoby szukające ofert mogą natrafić na ich dwa typy:

  • hostingi opisane jako zoptymalizowane pod WordPressa, na których można instalować inne systemy CMS (Systemy Zarządzania Treścią),
  • hostingi, na których można założyć stronę jedynie na systemie WordPress (są w mniejszości).

"Hostingi pozwalające na prowadzenie stron www wyłącznie na WP niekoniecznie zapewniają lepsze działanie niż standardowe usługi." - pisze serwis Hosting WordPress - "Decydując się na konkretną propozycję należy wziąć pod uwagę, czy chce się korzystać również z innych systemów." - dodaje.

Rodzaj dysku

Porównując ze sobą oferty hostingów koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Pierwszy z nich to rodzaj dysku. Polecanym wyborem są dyski SSD, czyli szybkie dyski półprzewodnikowe. Oprócz nich dostępne są też wolniejsze dyski HDD starszej generacji oraz jeszcze szybsze wersje SSD, czyli SSD NVMe. Dostępność ofert hostingów WordPress z tą ostatnią opcją jest jednak dosyć ograniczona. Pod uwagę należy wziąć również przepustowość. Parametr IOPS informuje o liczbie operacji, które można wykonać jednocześnie na dysku w sekundę i powinien być jak najwyższy. Inaczej będą występowały problemy z załadowaniem strony.

Pojemność dysku

Dyski SSD oferują na ogół kilkadziesiąt GB miejsca na serwerze. Sporą część tego miejsca zajmują jednak elementy takie jak zdjęcia wraz z miniaturami, baza danych, wtyczki i wiadomości. Czysta instalacja WordPressa wykorzystuje około 60 MB. Warto uwzględnić te czynniki wybierając dostępną powierzchnię. Korzystanie z WordPressa wiąże się też z tworzeniem kopii zapasowych, które także zajmują miejsce na dysku.

Ilość transferu

Pojęcie transferu kojarzone jest przede wszystkim z telefonami komórkowymi. W przypadku hostingu stron internetowych naliczany jest on przy każdym wysłaniu lub pobraniu pliku z serwera. Wykorzystywany jest za każdym razem, gdy ładuje się strona lub umieszczone na niej zdjęcie. Firmy hostingowe przydzielają określoną ilość transferu na miesiąc lub rok, lecz coraz częściej można spotkać oferty z nielimitowanym transferem. Wybierając konkretną opcję należy uwzględnić sytuacje, podczas których ruch na stronie jest wzmożony, np. w związku z sezonowością pewnych usług lub produktów lub wzrostem popularności zagadnienia poruszanego na portalu.

Liczba domen i serwisów na jednym koncie

Jak już wspomniano wyżej, większość ofert hostingów WordPress umożliwia zakładanie stron przy wykorzystaniu dowolnych systemów CMS. Nie warto decydować się na ofertę pozwalającą na korzystanie wyłącznie z jednej domeny i jednej strony. Wraz z rozwojem działalności można zdecydować się na budowanie kolejnych serwisów (np. połączenie bloga ze sklepem), dlatego lepiej jest wybrać opcję instalacji wielu witryn na jednym koncie. Warto być jednak ostrożnym widząc usługi zapewniające możliwość nielimitowanej liczby instalacji WordPress, ponieważ po pewnym czasie można otrzymać informację o przekroczeniu innych przydzielonych zasobów.

Procesy CPU, pamięć RAM i Max CGI

Oferty hostingowe proponują użytkownikom określone zasoby procesora. W specyfikacji można znaleźć informację o procencie lub liczbie CPU mówiącą o tym, jaką część pojedynczego rdzenia procesora mogą wykorzystać strony. Max CGI to maksymalna liczba równoległych procesów informująca o największej możliwej liczbie uruchomionych w tym samym czasie zadań. Im większą ich liczbę zapewnia oferta, tym lepiej. Nie powinna ona być niższa niż 10. Od pamięci RAM zależy natomiast szybkość działania strony, szczególnie podczas dużego ruchu. Można spotkać się z następującymi ograniczeniami:

  • maksymalna pamięć RAM do wykorzystania przez wszystkie procesy,
  • limit pamięci RAM dla jednego procesu.

Oczywiście im wyższe parametry, tym lepiej. Jeśli będą one niskie, strona może przestać się uruchamiać, w przypadku gdy zechce ją otworzyć wiele osób naraz.