Czytniki ebooków - jak wybrać najlepsze urządzenie?

kategoria: Technologia   dodane: 23/02/2024
Czytanie książek to bardzo dobry nawyk, a jeżeli nie mamy zbyt wiele miejsca na przechowywanie ich w papierowej formie, to nic straconego. Czytnik ebooków pozwoli nam pomieścić wiele tytułów w jednym, poręcznym urządzeniu. Jak wybrać najlepszy model i na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jakie marki czytników są powszechnie dostępne na naszym rynku?

1. Czytnik ebooków - kiedy się sprawdzi?

2. Czytniki ebooków - jakie opcje mamy do wyboru?

3. Ekran dotykowy, czas pracy, podświetlenie ekranu i nie tylko - na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

4. O czym jeszcze pamiętać wybierając czytnik ebooków?

 

Czytnik ebooków - kiedy się sprawdzi?

Czytniki ebook to bardzo przydatne urządzenia, które mogą zastąpić nam tradycyjną książkę w podróży i nie tylko. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że z łatwością zabierzemy je ze sobą wszędzie, a dodatkowo możemy przechowywać w ich pamięci dużo więcej, niż jeden tytuł. Z tego powodu jest to świetne urządzenie dla osób, które lubią czytać, ale nie mają zbyt wiele miejsca na papierowe książki, często podróżują i nie chcą brać dodatkowego bagażu lub też mają zwyczaj czytać w biegu, w czasie wykonywania innych czynności. Niektórzy również cenią sobie rozdzielczość ekranu oraz podświetlenie pozwalające na zniwelowanie zmęczenia oczu, szczególnie wieczorem lub gdy czytamy przy sztucznym świetle.

 

Czytniki ebooków - jakie opcje mamy do wyboru?

Praktycznie każdy kojarzy hasło "czytniki ebooków" z Kindle. Jest to najpopularniejsza marka urządzeń, co powoduje że mamy w jej portfolio najwięcej modeli do wyboru. Nie jest to jednak nasz jedyny traf. Na rynku znajdziemy wiele innych producentów ebooków, jak na przykład PocketBook czy Onyx Book. W ofercie Kindle znajdziemy jednak najbardziej podstawowe modele, jak na przykład Kindle 11, które świetnie sprawdzą się na początek lub też dla osób, które nie potrzebują dodatkowych funkcji. To, jaki egzemplarz czytnika wybierzemy, powinno zależeć od jego parametrów i ich dopasowania do naszych potrzeb, tego jak urządzenie leży nam w dłoniach oraz naszego zmysłu estetycznego.

 

Ekran dotykowy, czas pracy, podświetlenie ekranu i nie tylko - na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Podobnie jak każde inne urządzenie elektroniczne, czytniki ebooków również posiadają szereg parametrów technicznych, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów. Bardzo ważne jest inteligentne podświetlenie smartlight - to dzięki niemu nie będą nas boleć oczy, a także będzie nam łatwo odczytać tekst na każdej stronie, niezależnie od warunków zewnętrznych. Kolejna istotna rzecz to pamięć wbudowana: im większa, tym więcej książek na raz będziemy w stanie przechować na czytniku. Nie możemy zapomnieć również o długości pracy na jednym ładowaniu baterii oraz samych rozmiarach urządzenia. Osoby o drobnych dłoniach powinny zwrócić na to szczególną uwagę, tak aby wybrać Kindle, który będzie dla nich wygodny w obsłudze.

 

O czym jeszcze pamiętać wybierając czytnik ebooków?

Jeżeli chcemy zamienić klasyczne książki na czytnik ebooków powinniśmy pamiętać o tym, że musimy dać sobie chwilę na przystosowanie się do nowego medium. Niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort przy dłuższym używaniu czytnika w pierwszych dniach korzystania z tego produktu. Dajmy sobie czas na przyzwyczajenie się do niego i stopniowo wydłużajmy czas spędzany nad elektroniczną książką. Warto również pomyśleć o etui na czytnik - szczególnie jeżeli planujemy brać go ze sobą w podróże - aby zabezpieczyć urządzenie przed przypadkowymi zadrapaniami czy obiciami.