5 roślin o niezwykłych właściwościach

kategoria: Ciekawostki   dodane: 05/01/2020
Nasza ziemia bogata jest w niezliczone ilości gatunków roślin. Flora w ekosystemach zachwyca swoją różnorodnością i oryginalnością. Każda z roślin pełni w naturze określoną funkcję, dzięki której inne organizmy są w stanie żyć. Przyroda obdarzyła nas wieloma dobrodziejstwami, z których liczne działają na korzyść człowieka. Pomagają nam w zdrowotnych dolegliwościach, a także relaksują i upiększają. Poznaj 5 roślin, które w niezwykły sposób służą człowiekowi.
Aloes

Roślina pochodząca z Wietnamu, która znana jest szeroko na świecie. Już od starożytności jej niezwykłe właściwości były wykorzystywane przez Greków, Rzymian czy Babilończyków. Roślina ta wykorzystywana jest w leczeniu chorób, jak i w celach kosmetycznych. Wyciąg z aloesu stosuje się do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, a jego miąższ wspomaga budowanie zdrowej mikroflory jelitowej. Dodatkowo stosuje się go w celu tamowania krwotoków, przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Oprócz tego aloes spowalnia procesy starzenia się oraz wpływa antybakteryjnie na skórę. Jest ceniony również ze względu na dużą zawartość wody oraz witamin, które nawilżają i łagodzą podrażnienia, przez co stanowi częsty składnik kremów.

Sansewieria

Roślina ta jest długowieczna oraz posiada szereg niezwykłych właściwości. Jest szczególnie ceniona za to, jak wpływa na otoczenie. Jako jedna z nielicznych tak dobrze wchłania dwutlenek węgla z powietrza oraz produkuje tlen. Wynika to z jej pochodzenia. Naturalnie występuje bowiem w Afryce, gdzie panuje gorący oraz suchy klimat. Oprócz doskonałego oczyszczania powietrza, posiada również zdolność pochłaniania szkodliwych, rakotwórczych substancji. Niektóre z nich znajdują się na przykład w lakierach czy klejach. Oprócz tego jest bardzo wytrzymała i nie potrzebuje dużego nawodnienia.

Lotos

Roślina, która podobnie jak aloes, doskonale działa na zdrowie oraz urodę. Ponadto jej właściwości są równie liczne. Przed wiekami nazywana była świętym kwiatem. Co oferuje jego niezwykła moc? Pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz cholesterol. Dodatkowo tamuje krwotoki, łagodzi gorączkę oraz zapobiega nadmiernej potliwości. Oprócz tego poprawia płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Dzięki przeciwutleniaczom doskonale odżywia skórę. Wyjątkowo nawilża oraz tonizuje cerę.

Drzewo neem

W starożytnym języku Indii jego nazwa oznacza „tego, który podaruje zdrowie”. Istotnie jest to roślina, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Do dziś w Indiach uważane jest za podręczną aptekę, a każda jego część ma właściwości lecznicze. Jak działa? Drzewem neem leczy się wszelkie stany zapalne, gorączki, infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe oraz choroby skóry i zębów. Dodatkowo jako jedna z niewielu roślin efektywnie dezynfekuje skórę. Olej wytwarzany z nasion drzewa neem stosuje się przy trądziku, gdyż ogranicza wydzielanie sebum, dodatkowo walcząc ze szkodliwymi bakteriami.

Marihuana

Jest to roślina kontrowersyjna, jednak niezaprzeczalnie posiada niezwykłe właściwości. Marihuana jest bardzo pomocna w leczeniu wielu poważnych schorzeń. Ogranicza ilość napadów padaczki, przeciwdziała rozwojowi jaskry, łagodzi dolegliwości stwardnienia rozsianego, a także pomaga w chorobach zapalnych jelit oraz utrzymuje w dobrej kondycji mózg po udarze. Oprócz tego rozluźnia oraz jako jedna z niewielu ma działanie halucynogenne.