Refleksja

Wpisy zawierające słowo kluczowe refleksja.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Kult (1973) Haken W Obłokach Trzeźwości

Kult / The Wicker Man (1973)   Sierżant Howie (Edward Woodward) wyrusza na wyspę z misją odnalezienia zaginionej dziewczyny. Wyspę zamieszkuje lud kultywujący wierzenia pogańskie. Mamy tutaj konflikt dwóch wierzeń. Howie jako chrześcijanin jest zszokowany nieznanymi mu dotąd obrzędami praktykowanymi na wyspie. Frywolny styl życia tubylców wprawia stróża prawa w konsternację. Z biegiem czasu Howie dochodzi do konkluzji, że dziewczyna, której szuka, została wybrana na ofiarę.    Mógłby być dłuższy. Reżyser zdołał opowiedzieć całkiem dużo o tej nieprzeciętnej społeczności biorąc pod uwagę niewielki met (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Śmierć i dziewczyna (1994) Haken W Obłokach Trzeźwości

Śmierć i dziewczyna (1994)   Roman Polański przekłada sztukę Ariela Dorfmana na ekran, dzięki czemu tworzy psychologiczny thriller, który na długo zapada w pamięć i skłania całym swoim majestatem do wielu refleksji. Film kameralny, zamykający zespół aktorski w tercecie. Paulina Escobar (Sigourney Weaver), Gerardo Escobar (Stuart Wilton) i Dr Roberto Miranda (Ben Kingsley). Weaver jest tutaj bez wątpienia skarbem. Jej ekspersja, gestykulacja, mimika twarzy - coś niezwykłego. Zaliczam jej występ do grona najlepszych w historii kina.   Ameryka Południowa, chata na odludziu i nieznajomy pojawiający się w towarzy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Watchmen. Strażnicy Haken W Obłokach Trzeźwości

Watchmen. Strażnicy (2009)   Film oparty na komiksowym uniwersum DC comics. Z pewnością jest to jeden z lepszych filmów o superbohaterach jaki obejrzałem. W filmie Zack Snydera poznajemy ludzką twarz superbohaterów. Człowieczeństwo, świat spowity w mroku, brutalne sceny i brak głupkowatego humoru. Tak, to poważna produkcja o herosach. Historia opowiada o moralności, podejmowaniu decyzji i o tym, że każdy z nas ma w sobie ciemną i jasną stronę osobowości. Strażnicy mają w sobie kilka widowiskowych scen akcji, ale nie są one głównym determinantem tej produkcji. Watchmeni i bez mordobicia zachwycają. Zaintrygowała mnie pełna namiętności scena seksu w akompaniamencie Hallelujah Leonarda Cohena. Może własnie przy tym dziele osiąga się doskonałość uniesień w miłoś (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
M3GAN - (2022) Haken W Obłokach Trzeźwości

M3GAN (2022)   Gemma (Allison Williams) jest ambitną pracowniczką w firmie produkującej zabawki. Dzięki pracowitości i ogromnemu zaangażowaniu w swój projekt tworzy lalkę, która ma za zadanie imitować człowieka. Android jest na tyle rozwinięty, że z łatwością internalizuje bodźce z zewnątrz i staje się jednostką w pełni autonomiczną.   Mega dobrze się bawiłem podczas filmu. Trzymam kciuki za sequel. Jedyne czego mi brakowało, to dodatkowych kilkudzieszięciu minut tej historii, ale liczę na kontynuację i dalszą frajdę.   O tym, że wielu rodziców i opiekun&oacut (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Tamte dni, tamte noce (2017) Haken W Obłokach Trzeźwości

Tamte dni, tamte noce (2017)   Nie dałem się pochłonąć tej historii, emocjonalnie oddziaływała na mnie bardzo płytko, chwilami wręcz jałowo. Żadna z postaci nie wydała mi się interesująca. Jest to jeden z tych filmów, który otrzymał mnóstwo nagród oraz pochlebnych opinii i nie wywarł na mnie większego wrażenia. Być może rzeczywistość jest taka, że nudy w książce, nudy w filmie. No niestety, nie mogłem się podłączyć pod tę opowieść. Opowiada o pierwszej miłości, zauroczeniu, ale w sposób, który kompletnie do mnie nie przemawia.   Największym atutem spektaklu Luca Guadagnino są rzeźby.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Oskarżony (2021) Haken W Obłokach Trzeźwości

Oskarżony (2021)   22-letni Alexandre Farel (Ben Attal) zostaje oskarżony o gwałt przez córkę partnera jego mamy, zagorzałej aktywistki na rzecz pomocy pokrzywdzonym kobietom.   Weryfikacja przekonań, zręczne balansowanie po obu stronach, nastręczające się pytania...   Wielkie kino w swoim trendzie. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów. Alexandre jest studiującym na prestiżowej uczelni intelektualistą z wyższych sfer, mającym bardzo swobodne podejście do seksu. Mila z kolei (Suzanne Jouannet) dorasta u boku swojej matki, ortodoksyjnej żydówki, która uważa cnot (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Midnight Express (1978) Haken W Obłokach Trzeźwości

Midnight Express (1978)   Film oparty na prawdziwych wydarzeniach.   Młody Amerykanin (Bard Davis) postanawia przemycić przez granicę 2 kg haszyszu i zostaje nakryty podczas kontroli na lotnisku. Po zatrzymaniu trafia do tureckiego więzienia.   Przerażająca historia. Podczas oglądania czułem dużo niepokoju i niesmaku. Za jeden młodzieńczy wybryk chłopak został zepchnięty wprost w otchłań beznadziei, rozpaczy i przemocy. Naczelnik więzienia i jego klakierzy ugruntowali sobie obszar do realizowania swoich sadystycznych żądz. Więzienie z założenia ma służyć doskonaleniu osób tam trafiających, ich resocjalizacji, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak wytresować smoka (2010) Haken W Obłokach Trzeźwości

Udomowić smoka   Dean DeBlois oraz Chris Sanders - to tych dwóch wielkich ludzi stoi za tym cudownym filmem.   Poznajamy chłopaka o imieniu Czkawka dorastającego w osadzie wikingów. Cały jego lud od stuleci toczy walkę z ziejącymi ogniem smokami. Czkawka z jednej strony chciałby być jak jego ojciec i reszta krewkich wojowników, ale z drugiej nie widzi siebie w roli zabójcy smoków. Przez lokalny folklor uważany jest za niedojdę życiową.   Jednakże to jemu przypadnie zaszczyt poznania prawdziwej smoczej natury i stworzenia nieocenionego sojuszu. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Elvis (2022) Haken W Obłokach Trzeźwości

Ponadczasowa gwiazda rocka   Baz Luhrmann prezentuje nam film o Elvisie Presleyu. W tej roli uświadczymy Austina Butlera, który najjaśniejszym brylantem w tej produkcji jest. Obok niego całkiem nieźle w roli czarnego charakteru poradził sobie Tom Hanks wcielając się w pułkownika Toma Parkera, choć było mi ciężko odbierać Hanksa w takiej roli. No, Tom po prostu taki nie jest, i tyle.   Super charakteryzacje, sceny z Elvisem na scenie wymiatają. Poza tym całkiem zgrabnie, choć trochę chaotycznie opowiedziana historia. Wielki talent, ale to już wiedziałem przed obejrzeniem filmu. Szkoda, że natrafiał na tyle przeszkód, ludzi, którzy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Osobliwość (2022) Haken W Obłokach Trzeźwości

Osobliwość (2022)   Sebastian Lelio tworzy wartościowy, pełen surowości i smutku dramat. Wydarzenia rozgrywają się w 1862 roku. Młoda pielęgniarka (Florence Pugh) wyjeżdża z Anglii do Irlandii w celu zbadania tajemniczej sprawy pewnej dziewczynki, która rzekomo nie potrzebuje żadnych pokarmów do życia.   Surowość, tak, surowośc, to ona uderza z ekranu. Długie, statyczne kadry idealnie wkomponowują się w mroczny obraz niewielkiej irlandzkiej wsi. Główna bohaterka (Florence Pugh) wypada niesamowicie dobrze. Krótko mówiąc - pokazuje dziewczyna klasę. Młoda, niezwykle utalentowana aktorka, oby nie zbłądziła z tej usłanej rózami i konwaliami (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Adrenalina (2006) Haken W Obłokach Trzeźwości

Adrenalina / Crank (2006)   Mamy tutaj do czynienia z duetem za kamerą oraz scenariuszem: Mark Neveldine i Brian Taylor zmajstrowali takie cudeńko. W roli głównej Jason Statham.   Chev Chelios budzi się skoro świt w fatalnym stanie. Ciężko oddycha, chwieje się na nogach, ma ostre bóle w klatce piersiowej i wzrok mu szwankuje. Okazuje się, że otruł go gangster z opozycyjnej grupy przestępczej. Została mu godzina życia. Dowiaduje się, że utrzymanie adrenaliny na wysokim poziomie skutecznie opóźni jego śmierć; dlatego jeździ po mieście łamiąc wszelkie przepisy, bije i morduje ludzi, wypija dziesiątki energetyków, raczy się kokai (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zaklinacze słoni (2022) Haken W Obłokach Trzeźwości

Zaklinacze słoni / The Elephanths Whisperers (2022)   Głównymi bohaterami filmu są Bomman i Billie, mieszkańcy południowych Indii poświęcający swoje życie opiece nad słońmi. Jest to film dokumentalno-przyrodniczy ukazujący piękną i wraliżwą naturę słoni oraz ludzi sprawującymi nad nimi pieczę. Billie przyszło się zmierzyć ze śmiercią własnej córki, a później odnalazła ją w osieroconym słoniątku o imieniu Raghu. Pogodny, niezwykle ciepły obraz reżysera Kartiki Gonsalvesa. Z całą swoją mocą zachęcam do zapoznania się z tym krótkim, bo zaledwie 41-minutowym filmem. Film rekomenduję bardzo młodym widzom jak i starszym. Kadry oraz kompozycja dźwiękowa wypadają rewelacyjnie. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Niebezpieczne związki (1988) Haken W Obłokach Trzeźwości

Niebezpieczne związki / Dangerous Liaisons (1988)   Aktorski i kostiumowy majstersztyk. W rolach głównych zobaczymy Glenn Close w roli Markizy Isabelle de Mertuil, z kolei w postać Wicehrabii Sebastiana de Velmonta wcielił się John Malkovic, a kreacja Madame Marie de Tourvel przypadła Michelle Pfeiffer. W filmie mamy też okazję doświadczyć kilku scen z młodziutkim Keeanu Revesem i równie młodziutką Umą Thurman.   Markiza chce zawrzeć umowę z Wicechrabią. Zadaniem cynicznego Valmonta ma (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Na Zachodzie bez zmian (2022) Haken W Obłokach Trzeźwości

Na Zachodzie bez zmian / Im Westen nichts Neues (2022)   W pełni zasłużone nagrody i nominacje (w tym 9 nominacji do Oscara). Edward Berger pokazuje okrutne oblicze wojny. Film rozprawia o młodzieńczej łatwowierności, gdzie okraszone potężną dawką patosu tyrady o honorze i bohaterstwie imponują prowadząc wprost do otchłani cierpienia i śmierci. W produkcji Edwarda już od pierwszych sekund wiadomym staje się, że mamy do czynienia z filmem stworzonym z niewymowną wręcz starannością. Wojna na froncie pokazana jest perfekcyjnie. Brud, smród, cierpienie, strach, panika, tęsknota, eskapizm, chroniczny głód, aż w końcu śmierć zaprezentowane są fenomenalnie. Sceny batalistyczne cieszą oko, choć zdecydowanie bardziej urzekł mnie psychologiczny kontekst (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Refleksje o terapii i film Haken W Obłokach Trzeźwości

Refleksje o terapii   Obudziłem się dzisiaj z taką myślą; jak najprędzej powinienem dodać wpis na bloga, aby uwiecznić moje odczucia!. Mianowicie chciałbym napisać o momencie, który zaaplikował we mnie największą dawkę satysfakcji podczas terapii w ośrodku WOTU. Dokładnie było to kilka dni przed końcem oddziału dziennego, kiedy to zostaliśmy podzieleni na dwie grupy w celu wprowadzenia nowej na oddział. Naszym zadaniem było jak najbardziej precyzyjnie objaśnić strukturę i charakter pracy na oddziale. Świetnie czułem się w roli wprowadzającego, i już kilka chwil po ukończeniu swojej powinności zagościło w mojej duszy pragnienie powtarzania zadań o podobnej specyfice. Tak, to zdecydowanie była jedna z tych czynności, których oczekuje od życia. Chciałbym nabywać doświadczenie w tym obszarze, żałuję, i (...)

Zobacz cały wpis na blogu »