Refleksja

Wpisy zawierające słowo kluczowe refleksja.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Czas zabijania (1996) Haken W Obłokach Trzeźwości

Czas zabijania / A Time to Kill (1996)   Uwaga, spoilery.   Ambitny prawnik (Matthew McConaughey) podejmuje się obrony czarnoskórego mężczyzny, (Samuel L. Jackson) który zamordował dwóch białych mężczyzn winnych brutalnego gwałtu i pobicia jego dziesięcioletniej córki.    Kadr z filmu Czas zabijania (1996) (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wąż i tęcza (1988) Haken W Obłokach Trzeźwości

Wąż i tęcza / The Serpent and the Rainbow (1988)   Doktor Dennis Allan (Bill Pullman) dostaje za zadanie udać na Haiti i zweryfikować działanie tajemniczego proszku, za którego pomocą martwi wracają do żywych.    Kadr z filmu Wąż i tęcza (1988)   Głównemu bohaterowi nawet się nie śniło, że to właśnie na Haiti doświadczy urzeczywistnienia swoich najbardziej przerażających koszm (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
37 sekund (2019) Haken W Obłokach Trzeźwości

37 sekund (2019)   Poruszająca się na wózku Yuma Takada (Mei Kayama) cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Świadoma swoich ograniczeń marzy o kawałku wolności, jednak jej nadopiekuńcza matka (Misuzu Kanno) nie chce jej na to pozwolić. Na przekór rodzicielce decyduje się na podróż ku poznaniu świata, siebie i swoich potrzeb.   Kadr z filmu 37 sekund (2019)   Yuma częs (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czarny narcyz (1947) Haken W Obłokach Trzeźwości

Czarny narcyz / Black Narcissus (1947)   Grupa sióstr zakonnych zostaje wysłana w samo serce Himalajów w celu przeistoczenia tamtejszego "pałacu" w miejsce kultu religijnego z ambulatorium i szkołą dla dziewczynek.    Kadr z filmu Czarny narcyz (1947)   Przed laty miejsce to służyło za swego rodzaju harem dla konkubin generała. Siostry po dotarciu na miejsce i przyjęciu przez (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Za wszelką cenę (2004) Haken W Obłokach Trzeźwości

Za wszelką cenę / Million Dollar Baby (2004)   Uwaga, możliwe spoilery.   Trzydziestoletnia Maggie (Hilary Swank) mając w sobie pragnienie zostania mistrzynią w boksie prosi o pomoc doświadczonego trenera(Clint Eeastwood). Z początku nie jest to proste do zrealizowania zadanie, ponieważ Frankie konsekwentnie zbywa ambitną dziewczynę prowadząc ikonę swojego zespołu Wielkiego Williego, ale z uwagi na to, że Frankie nie chce dopuścić Willa do walki o tytuł, ten rezygnuje z jego usług jako trenera i menadżera. Po czasie Frankie zauważa u Maggie ogromną motywację idącą za rękę z talentem i postanawia podjąć się roli zostania jej mentorem.  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Bumblebee (2018) Haken W Obłokach Trzeźwości

Bumblebee (2018)   Michael Bay ustępuje dyrektorskiego fotela i na jego miejsce zasiada Travis Knight. Celna zmiana. Dzięki temu zabiegowi mogłem cieszyć się historią o niezwykłej mocy i cieple przyjaźni, która sprawia, że pomimo trudnych życiowych doświadczeń możemy odzyskać równowagę i dawnego siebie.   Akcja filmu rozgrywa się w 1987 roku. Na planecie Cybertron trwa wojna. Jeden z autobotów pod nazwą B-127 zostaje zesłany na Ziemię gdzie poznaje 18-letnią Charlie. Charlie (Hailee Steinfeld) jest cierpiącą z powodu śmierci ukochanego ojca nastolatką zupełnie nie mogącą porozumieć się ze swoją matką i jej nowym partnerem. Dziewczyna (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Pamiętnik (2004) Haken W Obłokach Trzeźwości

Pamiętnik / The Notebook (2004)   Seans zakończyłem z myślą, że jest to udana ekranizacja bestsellerowej powieści współczesnego wirtuoza romansów Nicholasa Sparksa. Książkę przeczytałem już jakiś czas temu, ale przełożenie Pamiętnika na ekran w wydaniu Nicka Cassavetesa wydało mi się niezwykle wierne tej historii.   Kadr z filmu Pamiętnik (2004)   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ojciec (2020) Haken W Obłokach Trzeźwości

Ojciec / Father (2020)   Film traktujący o bezduszności choroby Alzhaimera. Ojciec autorstwa Floriana Zellera opowiada nam historię 80-letniego Anthonego (Anthony Hopkins) zmagającego się z demencją. Produkcja pokazuje nam również cierpienie z jakim musi mierzyć się jego córka Anne (Olivia Colman), która za wszelką cenę próbuje wspierać swojego tatę w chorobie.     Naturalno (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Resident Evil: Zagłada (2007) Haken W Obłokach Trzeźwości

Resident Evil 3: Zagłada (2007)   I w trakcie seansu i po seansie towarzyszyła mi taka oto myśl: szkoda, że nie można było tak w drugiej odsłonie. W trzeciej części cyklu epidemia wywołana wirusem T jest globalna. Każdy kontynent zmuszony jest mierzyć się z hordami zombiaków. Akcja goni akcję, klimat postapokaliptycznego świata, brylująca na ekranie Alice (Milla Jovovich), matriarchat i ukłon w stronę Ptaków Hitchcooka.     Zmiana reżysera wyszła zdecydowanie na dobre. Finalnie seria zmierza do bycia okropnie nierówną (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Bezmiar (2022) Haken W Obłokach Trzeźwości

Bezmiar / L'immensità (2022)   Za tą francusko-włoską produkcją stoi Emanuele Crialese. Reżyser bierze na warsztat niezwykle intymny i poważny temat, bo dotykający go bezpośrednio. Emanuele tworzy swoją autobiografię.   Akcja filmu ma miejsce w Rzymie w latach 70 ubiegłego wieku. Poznajemy pięcioosobową rodzinę, która mierzy się z troskami codziennego życia. Adri (Luana Giuliani), jest jednym z dzieci Clary (Penelope Cruz) i Felice. (Vincenzo Amato) Adri jest chłopcem uwięzionym w ciele dziewczynki. Chłopiec poszukuje odpowiedzi dlaczego jest tak, a nie inaczej. Prosi wszechświat, bogów i gwiazdy o zn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Avatar: Istota Wody Haken W Obłokach Trzeźwości

Avatar: Istota Wody (2022)   Kasowy przebój Jamesa Camerona, na który przyszło nam czekać blisko 13 lat. Cameron postawił na wizualną stronę filmu. I wizualnie mamy do czynienia z arcydziełem. Scenariusz kuluje, ale ten aspekt nie wydaje się aż tak ważny dla Avatara. Wraz z bohaterami udajemy się na eksplorację barwnego świata Pandory przemierzając głównie obszary leśne i podwodne. To Pandorze i jej pięknu zawdzięczamy ogromny sukces Avatara. Reżyser i reszta ekipy filmowej opowiadają nam w sposób obłędny o przyrodzie.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Męczeństwo Joanny d'Arc Haken W Obłokach Trzeźwości

Męczeństwo Joanny d'Arc / La passion de Jeanne d'Arc (1928)   Film przedstawia ostatni dzień z życia Joanny d'Arc. W główną bohaterkę wcieliła się Maria Falconetti. Rozwarte do granic możliwości oczy, płacz, cierpienie, strach, smutek, ale i nadzieję; całą paletę emocji i zachowań możemy obserwować na twarzy Joanny. Rewelacyjne wystąpienie w kontekście aktorskim. Trafiłem na wersję, której ściężka dźwiękowa męczyła mnie w drugiej części filmu. Biorę też uwagę, że przerwa na posiłek mogła wpłynąć na postrzeganie przeze mnie sztuki Dreyera. A konkretniej rzecz ujmując znaczny skok cukru zniekształcił odbiór. Może, a może po prostu muzyka była zbyt jednostajna i tym samym monotonna.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Psychol / Alone (2020) Haken W Obłokach Trzeźwości

Psychol / Alone (2020)   To jeden z tych filmów, który jest do bólu schematyczny i przedstawiona w nim historia budziła we mnie wrażenie, że obcowałem z nią już przynajmniej kilkanaście razy. Ziew? No nie do końca, ponieważ jako thriller osiąga swój cel. Angażuje i trzyma w napięciu niemalże przez wszystkie minuty. Młoda kobieta (Jules Willcox) wyrusza w samotną podróż i natrafia na psychopatę (Marc Menchacha).     Końcowe sekwenc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kult (1973) Haken W Obłokach Trzeźwości

Kult / The Wicker Man (1973)   Sierżant Howie (Edward Woodward) wyrusza na wyspę z misją odnalezienia zaginionej dziewczyny. Wyspę zamieszkuje lud kultywujący wierzenia pogańskie. Mamy tutaj konflikt dwóch wierzeń. Howie jako chrześcijanin jest zszokowany nieznanymi mu dotąd obrzędami praktykowanymi na wyspie. Frywolny styl życia tubylców wprawia stróża prawa w konsternację. Z biegiem czasu Howie dochodzi do konkluzji, że dziewczyna, której szuka, została wybrana na ofiarę.    Mógłby być dłuższy. Reżyser zdołał opowiedzieć całkiem dużo o tej nieprzeciętnej społeczności biorąc pod uwagę niewielki met (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Śmierć i dziewczyna (1994) Haken W Obłokach Trzeźwości

Śmierć i dziewczyna (1994)   Roman Polański przekłada sztukę Ariela Dorfmana na ekran, dzięki czemu tworzy psychologiczny thriller, który na długo zapada w pamięć i skłania całym swoim majestatem do wielu refleksji. Film kameralny, zamykający zespół aktorski w tercecie. Paulina Escobar (Sigourney Weaver), Gerardo Escobar (Stuart Wilton) i Dr Roberto Miranda (Ben Kingsley). Weaver jest tutaj bez wątpienia skarbem. Jej ekspersja, gestykulacja, mimika twarzy - coś niezwykłego. Zaliczam jej występ do grona najlepszych w historii kina.   Ameryka Południowa, chata na odludziu i nieznajomy pojawiający się w towarzy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »