Lato

Wpisy zawierające słowo kluczowe lato.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Obiektywnie o klimacie biologia i ochrona przyrody

Wiadomo, że klimat zmienia się od początku istnienia Ziemi. Zmieniał się przed pojawieniem sie ludzi, będzie zmieniał po nas. Jest wiele źródeł orędujących tzw. ocieplenie jako Prawdę Objawioną, a każdego kto ma inne zdanie źródła te starają się osmieszyć. Zastosowano nawet formę cenzury, jak niezapraszanie na ważne konferencje naukowców, którzy zauważają odwrotny kierunek zmian.Wystarczy znać historię na poziomie szkoły średniej by wiedzieć, że podobne metody są stosowane do zarania dziejów np. Konsensus na (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ogród w trzecim kwartale biologia i ochrona przyrody

Lipiec - lipiec to miesiąc dojrzewania moreli, porzeczek, agrestu, jagód, borówek, czereśni, wiśni, truskawek, poziomek, wczesnych jabłek, pierwszych śliwek - drzewka i krzewy podlewam (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ogród w drugim kwartale biologia i ochrona przyrody

Kwiecień, - teraz kończymy przycinanie drzewek najbardziej wrażliwych na mróz, moreli, brzoskwini, nektarynki, śliwy, na początku kwietnia przycinamy winorośl, która owocuje na jednorocznych pędach wyrastających ze zdrewniałych pędów (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wspomnienie upałów biologia i ochrona przyrody

Niestety skończyło się klimatyczne lato, skończyły sie upały, znów trzeba wkładać wiele warstw ubrań, które nie chronią przed cieknięciem z nosa, kiedy przebywamy na zewnątrz, gdyż nie osłaniają twarzy. Zanim w budynkach rozpocznie sezon grzewczy w pracy i blokach trzeba chodzić w kilku wartwach ubrań, na szczęście mieszkańcy domkow jednorodzinnych sami decydują kiedy grzeją, a i tak przez kilka godzin w zakładzie pracy jest zimno, jeszcze nie najgorzej, w budynkach nie drętwieją ręce ani nie cieknie z nosa, ale klimat się zmienia więc jeśli nie wydłużymy sezonu grzewczego na okres od września do maja za kilka lat to nas właśnie czeka. Dobrze, że nie pada deszcz przynajmniej można wyjść na spacer póki jeszcze dzień w miarę długi, niestety przesunięcie godziny na czas zimowy już za miesiąc to uniemozl (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Oś Ziemi biologia i ochrona przyrody

Dziś pierwszy dzień zimy kalendarzowej, dawniej najkrótszy dzień w roku przypadał we Wigilię Bożego Narodzenia, a najkrótsza noc przypadała 24 czerwca na świętego Jana, teraz przypada ok. 21.06. Dlaczego tak jest? Otóż to zmiany nachylenia osi Ziemi. Nie jest to tak katastroficzne zjawisko jak kreują to media, właściwie przebiega niezauważalnie. Z wykładów z geologii ogólnej pamiętam, że w czasach kilka tysięcy lat przed narodzeniem Chrystusa oś Ziemi była skierowana w odwrotną stronę niż teraz. Ale o samej osi. Ziemia wykonuje 3 rodzaje ruchów, jeden to ruch obiegowy do okoła Slońca, od którego zależą pory roku, drugi to ruch Ziemi wokół osi, trzeci to ruch samej osi, która odchyla się niczym oś bąka, czyli zakręcanej zabawki dla dzieci, trzeci to ruch obrotowy, wokół tejże osi, od niego zależą pory dnia. Oś Ziemi to pros (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ekologia roślin 9 biologia i ochrona przyrody

Fenologiczne pory roku. Zakwitanie roslin zależy od pór roku. Botanicy wyróżnili przedwiosnie, gdy kwitną drzewa, krzewy i byliny przed pojawieniem sie liści, wskaźnik to kwiaty podbiału pospolitego Tussilago farfara, leszczyny pospolitej Corylus avellana, olchy Alnus sp., topoli Populus sp., przebiśniegu śniezyczki Galanthus nivalis, przylaszczki popsolitej Hepatica nobilis, złoci żółtej Gagea lutea, zawilca gajowego Anemone nemorosa i ziarnopłonu wiosennego Ficaria verna. Pierwiosnie, kwitna drzewa i krzewy, które wypuszczaja paki kwiatowe i liści jednocześnie, wskaźniki to czeremcha zwyczajna Padus avium, jabłonie Malus sp., grusze Pyrus sp., wisnie Prunus vulgaris, czereśnie Cerasus avium, śliwa tarnina Prunus spinosa, pierwiosnek wyniosły Primula elatior, porzeczka Ribes ps. Wiosna drzewa, krzewy i byliny z kwiatami rozwijajacymi sie po rozwoju liści, bez lilak Siringa vulgaris, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kosiarki Spalinowe Idealne Kosiarki 2021

Hejj! Dzisiaj porozmawiamy o tańszych propozycjach kosiarek, ale bez obaw dzięki tym kosiarkom z łatwością wasz ogródek bedzie piękniejszy od sąsiadki obok. Pierwszym kandydatem kosiarek, który jest bardzo polecany to:  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ciasto z truskawkami przepisy - Milki

  Mąka pszenna – 2 szkl Jajka – 4 szt Cukier- 1,5 szkl (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ciasto truskawkowe Marysi przepisy - Milki

żółtka - 4 szt białka - 4 szt (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Koniec lata Świat moimi oczami

Miesiąc minął odkąd tutaj się pojawiłam. Wielokrotnie myslałam, wrócić! Napisać! Być! Ale za każdym razem to, co w głowie- nie dało się przelać na słowa, choćby takie elektroniczne. Jak co roku koniec lata zmusza mnie do wspominek, nostalgii i sprawia, że zmęczenie bierze górę nad wszystkim. Szkoła. Już do niej wróciłam. Mielismy być od wtorku, ale ja już w poniedziałek przyszłam zdrobić swoje, bo wiedziałam, że tydzień cięzki będzie. I rzeczywiście jest ciężko, trudno, niełatwo. Jak wrócić do skoły w TEJ nowej zamaseczkowanej rzeczywistości? Chcę normalności. Chcę lekcji z uczniami przed sobą, ale jak to będzie? Ilu z nas przetrwa?

Zobacz cały wpis na blogu »
Komary - Sposób na ukąszenia ... Balsam konopny, który chłodzi, znieczula, koi ! Olej CBD, herbata konopna, maść konopna - Konopna Farmacja Poznań

  Wiosną komarów było mało, bo zimą nie było śniegu, a wiosną było mało opadów. Z tego powodu nie było małych zbiorników wodnych, w których mogłyby się rozwijać ich larwy. Teraz jest jednak inna sytuacja. Opadów deszczu jest bardzo dużo, tworzą się kałuże, więc larwy komarów mają miejsca do rozwoju. Można więc powiedzieć, że faktycznie przyroda "nadrabia zaległości". I to pełną parą. Co więcej, komary prawdopodobnie pozostaną z nami aż do końca lata.   Komary i upalny letni dzień ...Powyższe połączenie przywołuje na myśl niezbyt przyjemne wspomnienia. Gdy dokucza nam fala upałów, z domu chętniej wychodzimy wieczorami, gdy temperatura trochę spadnie. Wielu z nas lubi przesiadywać w swoich ogrodach gdzie niestety często można natkną (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Naturalne sposoby na ochronę przed insektami. Mikstura na kleszcze chroniąca silniej niż DEET Olej CBD, herbata konopna, maść konopna - Konopna Farmacja Poznań

Lato to okres częstych wycieczek. Wówczas wielu podróżujących zażywa większego kontaktu z naturą. Wysoka trawa, zalesione ścieżki, czy gęste krzewy to naturalne środowisko kleszczy. Nieważne więc, czy wybieramy górskie wędrówki, biwak nad jeziorem, czy wypoczynek na działce, w każdym z tych miejsc można napotkać kleszcze. W takim wypadku należy odpowiednio się zabezpieczyć i poznać metody postępowania w przypadku ukąszenia przez kleszcza.   Według badań związki uzyskane z oleju kokosowego lepiej niż DEET zapobiegają przenoszeniu chorób i dyskomfortowi związanemu z ukąszeniami owadów.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Coraz bliżej lato Przedszkole w Kisielicach

Coraz bliżej lato   1. „Letnie memo” – zabawa doskonaląca pamięć świeżą.  2. „Zabawa ruchowa z piłką” – tworzenie rymów do słów związanych z latem, doskonalenie słuchu fonemowego.  3. Zabawa rozwijajaca kreatywność dziecka.   1. „Letnie memo” – zabawa doskonaląca pamięć świeżą.  Dziecko dostaje parzystą ilość papierowych talerzyków i rysuje na każdej parze proste symbole kojarzące mu się z latem. Symbole muszą być takie same. Talerzyki zostają ułożone dnem do dołu na dywanie. Dziecko z rodzicem grają w memo. Szukają identycznych talerzyków. Wygrywa osoba, która zbierze ich najwięcej. Zamiast talerzyków można wykorzystać zwykłe kartki. 2. „Zabawa ruchowa z piłką” – tworzenie rymów do sł& (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
mali "przyjaciele" Rostocze Dawacz Uśmiechu Kamila Horczak

  Roztocze jest to zwierze z rodziny pajęczaków, nie ma regionu na kuli ziemskiej, na której by ich nie było. Nie są one widziane gołym okiem przez człowieka (ich wielkość wynosi około 0,3mm), dla osób nie posiadających alergii nie mają one znaczenia w życiu codziennym prawie żadnego. Jest wiele rodzajów roztocza, najpopularniejsze są roztocza kurzu domowego. W każdym domu występują one bardzo powszechne. Bytują one w ciepłych, wilgotnych miejscach gdzie mogą znaleźć dużo pokarmu (naskórka ludzkiego). Najpopularniejsze miejsce bytowania jest pościel, poduszki, materace ale również dywany, koce, meble tapicerowane.   Choć roztocza mieszkają z nami przez cały rok, najsilniej dają (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Włochy - blisko Wenecji, lato 2012 r. Kawałek mojego świata - podróże małe i duże.

   Pierwszy raz pojechaliśmy całą rodziną za granicę i od razu w takie miejsce, o którym od zawsze marzyłam. Domek na kempingu Rosapineta w miejscowości Rosolina Mare zarezerwowałam za nieduże pieniądze w firmie Poznański Travel : https://poznanski.travel.pl/ . Przydaje się ich przedstawiciel na kempingu, czasami trzeba coś się dowiedzieć, albo zainterweniować. Zrobiliśmy to kiedy ktoś zabrał nam stół z tarasu. Przed wyjściem na miasto posprzątaliśmy wszystko na tarasie, zabraliśmy ręczniki ze sznurków i po prostu ktoś sobie pomyśłał, że domek jest niezamieszkały. Stół za chwilę się znalazł, ale my już zostawialiśmy chociażby ręczniki na sznurkach, czy ubrania.    Loty też mieliśmy tanie, ale ta linia nie lata już w Polsce. Pewnie da się znaleźć tańsze loty w liniach Ryanair albo Alitalii. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »