Kraków

Wpisy zawierające słowo kluczowe kraków.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

KRAKÓW - WAWEL: SKARBIEC z Hanią po małopolskich muzeach

Skarbiec Koronny na krakowskim Wawelu,  przez wieki był brutalnie ograbiany. Na początku XX wieku nastąpiła próba jego odtworzenia, potem sprowadzono stopniowo do Polski część utaconych skarbów. Jego największy skarb to miecz koronacyjny Szczerbiec, powstały w XII/XIII wieku. Koronowano nim niemal wszystkich królów. Przez te setki lat pozostał w bardzo dobrym stanie i nie jest tak duży jakby się mogło wydawać. Ta "gwiazda" Skarbca ma nawet osobną salę, a sal w ogóle jest dwanaście. Niezwykle unikatowym nabytkiem jest także płaszcz ofiarowany Janowi III Sobieskiemu - wielki, ozdobny i ważący 17 kilogramów. A także chorągiew z XVI wieku wykonana na cześć żony Zygmunta Augusta - Katarzyny. Z innych skarbów mo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
KRAKÓW - MUZEUM PRZYRODNICZE z Hanią po małopolskich muzeach

Muzeum Przyrodnicze znajduje się w kamienicy na ulicy św. Sebastiana, blisko Wawelu. Jego największym skarbem i światowym, bezcennym unikatem są szczątki nosorożca włochatego sprzed 40 tysięcy lat, znalezione w Staruni. Odtworzono jego postać, a skóra i tkanki na nim jest prawdziwa, udało się ją zachować także przez specyficzne środowisko, gdzie znaleziono szczątki. Poza tym można obejrzeć wielką kolekcję pięknych kamieni, skamieniałości, muszli, rafy koralowej, wszystko jest starannie opisane i posegregowane. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
KRAKÓW - WAWEL: KOMNATY PRYWATNE z Hanią po małopolskich muzeach

Obok Komnat Reprezentacyjnych na zamku wawelskim są Komnaty Prywatne. To tutaj mieszkali królowie, są pomieszczenia jak sypialnia, sień, gabinet. To cała plejada pięknych zabytkowych mebli z XVI/XVII wieku, arrasów Zygmunta Augusta, obrazów. Poza tym piękna porcelana, mnóstwo figurek - myślę, że sprzątacze wtedy mieli mnóstwo pracy z odkurzaniem. I tak jak w Reprezentacyjnych Komnatach jest denerwujący brak opisów przy eksponatach tylko wszystko zbiorczo na jednej planszy, co jest niewygodne. Ale oglądania tam jest mnóstwo, znacznie więcej niż w Reprezentacyjnych Komnatach (a bilety tańsze), a przedmioty są przepiękne. Bilety - 30/20 zł. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
KRAKÓW - WAWEL: KOMNATY REPREZENTACYJNE z Hanią po małopolskich muzeach

Ogromny zamek krakowski - Wawel, ma okazały dziedziniec przez który można zwiedzać komnaty królewskie. Niestety jest podział na reprezentacyjne i prywatne i trzeba kupować osobne bilety (cena 35/25 zł), a szkoda że nie ma możliwości jednego wspólnego. Wracając do komnat, na pewno jak ktoś lubi arrasy, czyli obrazy ręcznie wyszywane, tkaniny naśladujące obraz, bardzo pracochłonne, będzie zadowolony, bo jest ich tam mnóstwo i są widowiskowe. Do tego można zobaczyć wiele obrazów i zabytkowych mebli jak krzesła, szafy i są one aż z XVI wieku.Męczące jest to, że przy eksponatach nie ma opisów tylko na jednej karcie są opisy zbiorcze.Największe wrażenie robi sala senatorska, gdz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
KRAKÓW - SUKIENNICE: GALERIA XIX WIEKU z Hanią po małopolskich muzeach

W Sukiennicach na środku Rynku Głównego jest Galeria Sztuki XIX wieku na drugim piętrze. Są to cztery sale, w których można obejrzeć przepiękne obrazy, należących do elity i legendy malarzy jak Matejko, Chełmoński, Pankiewicz. Największym hitem jest "Szał" Podkowińskiego, który kojarzą nawet osoby nieobeznane ze sztuką. Do innych "szlagierów" należą między innymi ogromny "Hołd prusko" Matejki", "Czwórka" Chełmońskiego, "Śmierć Elenai" Malczewskiego. Mnie najbardziej przypadły do gustu obrazy Wyczółkowskiego i urzekający "Wieczór nad Sekwaną" Gierymskiego.Są to przepiękne obrazy, aż trudno uwierzyć, że człowiek potrafił stworzyć takie dzieła. To malarstwo najwyższej klasy, jest także kilka ciekawych rzeźb. Obrazy i sale są dokładnie opisane, można usiąść tam także na sofach i podziwiać. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
KRAKÓW - MUZEUM ETNOGRAFICZNE z Hanią po małopolskich muzeach

Moje ulubione krakowskie muzeum, do którego regularnie wracam, mieści się na uroczym Placu Wolnica, w historycznej żydowskiej dzielnicy Kazimierz. To prawdziwa uczta dla miłośników folkloru. Powstało w 1911 dzięki Sewerynowi Udzieli. Na pewno miłośnicy skansenów będą zadowoleni, gdyż można wejść do chaty podhalańskiej, krakowskiej, dawnej szkoły i zobaczyć jak to w XIX wieku ludzie żyli. W gablotach wystawiono długi rząd manekinów w ludowych strojach z różnych zakątków Polski. Oprócz tego zaprezentowano przedmioty, potrzebne kiedyś do życia jak przyrządy do łowienia i polowania, gotowania, szycia. Ale nie samą pracą człowiek żyje i dalej są rekwizyty związane z ludową rozrywką i świętowaniem - pisanki i szopki, instrumenty muzyczne, zabawki. A także (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kraków Śląsk

                                                                                    MIASTO KRAKÓW  co prawda Kraków nie znajduje się w wojewodztwie śląskim ale chcialam o nim napisać  Kraków- posiada bogatą, wielowiekową historię. Z jego początkami wiążą się legendy, później było to miasto książęce, królewskie, któremu dobrobyt i prosperowanie zapewniły rzesze kupców i rzemieślników, a artyści i naukowcy przyczynili się do rozwoju kultury i nauki. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Cóż, taka jest ta "moja" Wisła... POKOMENTUJMY

    (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Powrót do korzeni, czyli zaprzeczenie idei Z życia maratończyka

Każdy blog musi się kiedyś jakimś wpisem zacząć. Mój zacznie się powrotem do przeszłości. Obiecałem sobie biegać maratony (kiedy już przestałem myśleć, że one są jedynie dla kosmitów) jednokrotnie w konkretnym miejscu. Do tej pory, w porządku chronologicznym przebiegłem 5: - 2016.05.15 15 PZU Cracovia Maraton (pan z numerem 1923 to ja) - 2017.10.01 IX PKO Silesia Maraton - 2018.01.01 XII Śląski Maraton Noworoczny (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kopalnia Soli ,,Wieliczka" Najciekawsze miejsca w Polsce

Kopalnia Soli ,,Wieliczka" - zabytek wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.   

Zobacz cały wpis na blogu »
JavaScript Developer - Praca HR-Rekrutacje

Dla swojego Klienta poszukuję  : JavaScript DeveloperaMiejsce pracy Kraków ( KPT) Wymagamy:- JavaScript - min 1 rok doświadczenia- Angular - min 6 miesięcy doświadczenia - zaznajomienia z tematami RWD  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Delegacja…..smaczki wyjazdu.... Blog o przyrodzie, naturze, śpiewaniu, historii, bieganiu, o byciu ...

Chęciny … Najważniejszym zabytkiem są ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Zamek pozostaje ruiną od XVIII wieku i fakt nie ma co tam oglądać ,ale z wieży to już piękna panorama okolic….oj piękna….   Obiecane inne „cywilne” krakowskie i nie tylko osobliwości.   Wieża – radar meteorologiczny    W miejscowości Brzuchania znajduje się uruchomiony w 2004 r. radar meteorologiczny, jeden z ośmiu sfinansowanych z kredytu udzielonego Polsce przez Bank Odbudowy i Rozwoju na realizację Projektu Likwidacji Skutków Powodzi.   Kraków i jego osobliwo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Delegacja…..Kraków religijnie tym razem…. Blog o przyrodzie, naturze, śpiewaniu, historii, bieganiu, o byciu ...

Niedawno byłem w delegacji w Krakowie i po drodze moje kochane góry Świętokrzyskie i Kielce i Chęciny i Sobków i Pińczów i Mnichów i Jędrzejów ….oj wymieniać by długo. Docelowo Jura Krakowsko Częstochowska niestety tylko łypnięta jednym okiem. Taka to robota, że jedziesz 300 km na spotkanie 2 godziny i wracasz… Wzięło mnie na uchwycenie kilku kościołów po drodze i tak – rano mgła i ciemno a jak wracaliśmy już półmrok. Coś się udało i wam także proponuję poznać ich historię czy choćby wygląd. Zdjęcia z samochodu , prócz Sanktuarium w Łagiewnikach i kościół drewniany  rokokowy z słynących łaskami obraz MB Z Dzieciątkiem typie „Salus Populi Romani”. W kolejnym wpisie już nie o kościołach w Krakowie tylko cywilnych „obiektach” uchwyconych okiem moim. Zapraszam…..   Moje ukochane Góry Świętokrzyskie - w drodze do Krakowa.    (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak wymienić szybkę szybę w iPhone Naprawa urządzeń apple

Wymiana szybki w apple iPhone jest możliwa! Przedstawiam Wam przebieg naprawy oryginalnego wyświetlacza w iPhone. Nie róbcie tego sami w domu, potrzebny do tego jest specjalistyczny sprzęt a przede wszystkim lata doświadczenia i duża wiedza. Wyświetlacz apple iPhone składa się z kilku warstw. Najczęściej uszkodzeniu ulega wierzchnia warstwa wykonana ze szkła. Poza funkcjami przekazywania dotyku i ochronną nie ma ona żadnych innych funkcji. Dlatego też jeżeli ulegnie uszkodzeniu to bez problemu można ją wymienić. Jeżeli Twój wyświetlacz pomimo zbitej szybki działa poprawnie to bez problemu można taką szybę wymienić. Na początek trzeba usunąć plastikową r (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wymiana szybki iPhone 7 Jak naprawić iPhona

Chwila nieuwagi i twój iPhone 7 upadł? Nie ma co rozpaczać to mogło się przydażyć każdemu. Ważne jest, żeby wiedzieć co zrobić dalej. Wiele firm będzie Ci proponować wymiana wyświetlacza w Twoim iPhone. Jest jednak lepsze rozwiązanie. Lepiej jest wykonać wymianę samej szybki w Iphone. Wiem, wiem co słyszałeś. Wszycy mówią, że to niemożliwe albo nieopłacalne. Nic bardzij mylnego. Jeżeli oddasz swój telefon do zaufanej firmy jaką jest serwis iPhone Good4you Kraków, to przekonasz się o ich skuteczności. Wymiana szybki w iPhone 7 jest możliwa dzięki doświadczeniu, wiedzy ale najlepszym maszyną. Dzięki technologii OCA wymiana szybki jest możliwa i bezpieczna. Dodatkowo dzięki tej metodzie Twój wyświetlacz iPhone 7 będzie oryginalny. Serwisant usunię warstwę uszkodzonego szkła i wymiana szybki przebiegnie bez utraty oryginalnego wyświetlac (...)

Zobacz cały wpis na blogu »