Kinematografia

Wpisy zawierające słowo kluczowe kinematografia.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Resident Evil 2: Apokalipsa (2004) Haken W Obłokach Trzeźwości

Resident Evil 2: Apokalipsa (2004)   Zalążek cyklu zachwalałem, a druga część wprawiła mnie w poczucie zawodu. Efekty specjalne stoją na wyższym pułapie, ale co z tego, jeśli nie mogłem podpiąć się pod kontynuację tej historii. Dialogi odebrałem jako wyjątkowo durne, a nowe postacie zupełnie nieciekawe (jedynie najmłodsza z bohaterek mi zaimponowała i cicho kibicuję tej młodej damie). Nemezis wypadł super, a i końcowe sekwencje zadziałały tak, jak ma wpływać na człowieka film akcji. Sequel mocno średni, co nie oznacza, że zamierzam porzucić przygodę z Resident Evil, o nie nie; wkrótce przysiądę do części trzeciej i nie omieszkam napisać kilka słów na jej temat. W każdym razie nie ma tragedii, ale widoczny jest znany sequelom schemat stopniowego pikowania w dół. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
M3GAN - (2022) Haken W Obłokach Trzeźwości

M3GAN (2022)   Gemma (Allison Williams) jest ambitną pracowniczką w firmie produkującej zabawki. Dzięki pracowitości i ogromnemu zaangażowaniu w swój projekt tworzy lalkę, która ma za zadanie imitować człowieka. Android jest na tyle rozwinięty, że z łatwością internalizuje bodźce z zewnątrz i staje się jednostką w pełni autonomiczną.   Mega dobrze się bawiłem podczas filmu. Trzymam kciuki za sequel. Jedyne czego mi brakowało, to dodatkowych kilkudzieszięciu minut tej historii, ale liczę na kontynuację i dalszą frajdę.   O tym, że wielu rodziców i opiekun&oacut (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nakarmić kruki (1976) Haken W Obłokach Trzeźwości

Nakarmić kruki (1976)   Carlos Saura przenosi mnie do świata melancholii i cierpienia.   Dzieciństwo wielu z nas kojarzy się ze swego rodzaju idyllą, ale niestety los bywa bezduszny. Główną bohaterką filmu Carlosa jest Ana (Geraldine Chaplin), dziewczynka która w krótkim czasie traci oboje rodziców. Traumatyczne doświadczenia powodują, że Ana odseparowuje się od rzeczywistego świata i ucieka w świat wyobrażeń. Matka dla Any była ideałem, ucieleśnieniem najwyższego dobra i najwyższych wartości. Śmierć najbliższych zostawia trwałą bliznę na subtelnej psychice dziecka.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Tamte dni, tamte noce (2017) Haken W Obłokach Trzeźwości

Tamte dni, tamte noce (2017)   Nie dałem się pochłonąć tej historii, emocjonalnie oddziaływała na mnie bardzo płytko, chwilami wręcz jałowo. Żadna z postaci nie wydała mi się interesująca. Jest to jeden z tych filmów, który otrzymał mnóstwo nagród oraz pochlebnych opinii i nie wywarł na mnie większego wrażenia. Być może rzeczywistość jest taka, że nudy w książce, nudy w filmie. No niestety, nie mogłem się podłączyć pod tę opowieść. Opowiada o pierwszej miłości, zauroczeniu, ale w sposób, który kompletnie do mnie nie przemawia.   Największym atutem spektaklu Luca Guadagnino są rzeźby.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Palacz zwłok (1968) Haken W Obłokach Trzeźwości

Palacz zwłok (1968)   Dzieło Juraj Herza przeszyte jest frenetyzmem. Niepokój, groza i szaleństwo są obecne z widzem przez cały seans. Trudne kino. Kino rozprawiające o śmierci. Hipnotyzujący obraz Herza pozwala widzowi przeniknąć do przedstawionego przez niego świata. Film genialny, film bezdusznie wypierający przyjemne uczucia. Muzyka klasyczna dodatkowo potęguje doznania. Kreacja stworzona przez Rudolfa Hrušínský nokautuje. Mam wrażenie, że Rudolf tym występem osiągnął doskonałość w swoim fachu. Coś niesamowitego. Warto podejść do tego filmu mając przyjemny nastrój; przykry może spowodować, że podczas podróży z tą sztuką sami zapragniemy rychłej śmierci.  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Bękarty wojny (2009) Haken W Obłokach Trzeźwości

Bękarty wojny (2009)   Nigdy nie byłem miłośnikiem kina spod ręki Tarantino. I nadal nim nie jestem. Christoph Waltz w roli pułkownika zagrał bezbłędnie. Każda scena z jego udziałem to majstersztyk.   Film opowiada o alternatywnym zakończeniu II wojny światowej. Odbiór muzyki w tym filmie był niestabilny. Pierwsze brzmienia pozwalały mi się bardziej angażować w historię, a kolejne frustrowały do tego stopnia, że miałem ochotę przewinąć te fragmenty. Niektóre ze scen wzmagały apetetyt na dalszy rozwój wydarzeń, a nawet wbijały w fotel, ale całość traktuję jako nużącą opowieść o niczym szczególnym. Fantazja Tarantino godna podziwu, ale ten świat wyobrażeń mnie nie poci (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Resident Evil (2002) Haken W Obłokach Trzeźwości

Resident Evil (2002)   Świetny początek serii opowiadającej o ludzkiej głupocie i walce z jej skutkami.   Muzyka rewelacja, główna bohaterka (Milla Jovovich) urocza i sympatyczna. Fajne jest też to, że reżyser nie garnie się do pierwszego starcia z zombiakami i stopniowo buduje napięcie, które zresztą i później jest obecne. Przemienione psy mi się najbardziej podobały z armii żywych umarłych. Jest akcja i przygoda, przygoda, w której chce się trwać. Zakończenie zachęca do kontynuacji. Dostałem właściwie wszystko to, co otrzymać chciałem. Dialogi może nie powalają, ale nie ujmuje to zbytnio tej produkcji.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wieloryb (2022) Haken W Obłokach Trzeźwości

Wieloryb / The Whale (2022)   Obraz w formacie 4:3, klaustrofobiczny, przytłaczający klimat. Darren Aronofsky nie spuszcza z tonu i odważnie kroczy wyściełanym emocjami torem. Charlie (Brendan Fraser) pracuje jako nauczyciel angielskiego w formie zdalnej i zmaga się z otyłością. Otyłością olbrzymią, która sprawia, że nie jest w stanie wyjść poza ściany swojego domostwa.   Kreacja Frasera fenomenalna, ale nie pozwoliłem sobie na zawężenie horyzontu i dostrzegłem również świetną grę aktorską u pozostałych. Niemal każdy pokazał kunszt i profesjonalizm; jedynie występ Simpkinsa w roli kaznodziei zdawał się odstawać od reszty.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Oskarżony (2021) Haken W Obłokach Trzeźwości

Oskarżony (2021)   22-letni Alexandre Farel (Ben Attal) zostaje oskarżony o gwałt przez córkę partnera jego mamy, zagorzałej aktywistki na rzecz pomocy pokrzywdzonym kobietom.   Weryfikacja przekonań, zręczne balansowanie po obu stronach, nastręczające się pytania...   Wielkie kino w swoim trendzie. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów. Alexandre jest studiującym na prestiżowej uczelni intelektualistą z wyższych sfer, mającym bardzo swobodne podejście do seksu. Mila z kolei (Suzanne Jouannet) dorasta u boku swojej matki, ortodoksyjnej żydówki, która uważa cnot (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Midnight Express (1978) Haken W Obłokach Trzeźwości

Midnight Express (1978)   Film oparty na prawdziwych wydarzeniach.   Młody Amerykanin (Bard Davis) postanawia przemycić przez granicę 2 kg haszyszu i zostaje nakryty podczas kontroli na lotnisku. Po zatrzymaniu trafia do tureckiego więzienia.   Przerażająca historia. Podczas oglądania czułem dużo niepokoju i niesmaku. Za jeden młodzieńczy wybryk chłopak został zepchnięty wprost w otchłań beznadziei, rozpaczy i przemocy. Naczelnik więzienia i jego klakierzy ugruntowali sobie obszar do realizowania swoich sadystycznych żądz. Więzienie z założenia ma służyć doskonaleniu osób tam trafiających, ich resocjalizacji, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ona (2013) Haken W Obłokach Trzeźwości

Ona / Her (2013)   Pisarz (Joaquin Phoenix) przeżywa rozstanie z żoną i tym samym doświadcza trudów życia w samotności. Jako remedium objawia się system operacyjny, który wydaje się być bratnią duszą Theodore'a.   Film o tęsknocie, miłości, pragnieniu bycia kochanym i samotności. Melancholijny klimat jest z widzem obecny od pierwszych sekund do napisów zwiastujących koniec. Czy oprogramowanie może zastąpić drugiego człowieka? Może, ale nie całościowo. Świat pokazany w filmie Spike Jonze'a wydaje się być odcięty od relacji międzyludzkich. Kadry ukazujące pieszych pochłoniętych rozmowami ze swoim wirtualnym przyjacielem, ludzie wynajmujący innych ludzi do pisania listów miłosnych. To (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Drabina Jakubowa (1990) Haken W Obłokach Trzeźwości

Drabina Jakubowa / Jacob's Ladder (1990)   Weteran wojenny (Tim Robbins) zmaga się z koszmarami i nieprzyjemnymi wizjami po przebytej służbie.   Spektrum szaleństwa. Największą słabość mam do sceny w metrze, choć duchota i niepokój towarzyszyły mi przez niemalże wszystkie akty. Klimat filmu triumfuje nad pozostałymi aspektami - choć wszystko inne wydaje się być poprawne. Widz wraz z Jacobem Singerem popada w coraz większy obłęd i miesza fikcję z rzeczywistością. Zręczna reżyseria Adriana Lyne'a tworzy materiał co najmniej bardzo dobry. Występ Tima Robbinsa i jego sympatii (Elizabeth Pena) pozwala cieszyć się tą produkcją jeszcze bardziej. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak wytresować smoka 2 (2014) Haken W Obłokach Trzeźwości

Jak wytresować smoka 2 / How to train your dragon 2 (2014)   Studio DreamWorks ponownie daje czadu! Ciąg dalszy przygód ze smokami u boku. Dean DeBlois samotnie czuwał nad kontynuacją tej historii. Wyszło bez zarzutu.   O miłości, przyjaźni, olbrzymiej stracie i negatywnym oraz pozytywnym wpływie jednostki na tysiące. Sekwencje walk rewelacyjne. Smutniejsza odsłona, ale ze stosunkowo optymistycznym zakończeniem.   Podczas oglądania uruchomiła się we mnie chęć na grę z ziejącymi ogniem istotami w tle. Może pójdę za tym głosem i przeprowadzę rekonesans w świecie gier. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Whiplash (2014) Haken W Obłokach Trzeźwości

Whiplash (2014)   Główne role należą do Milles Tellera i J.K. Simmonsa. Film opowiada o 19-letnim, niezwykle ambitnym perkusiście Neimannie, który aby osiągnąć sukces poświęci niemalże wszystko. Po drugiej stronie mamy jego mentora, Fletchera, człowieka mającego jeden życiowy cel - wydobyć z gąszczu przeciętniaków prawdziwych wirutozów muzyki. Forma prowadzenia przez niego lekcji przyjmuje charakter tyranii. Nie zna litości i bezwzględnie znęca się nad swoimi adeptami, widząc w tym jedynie możliwą drogą do wykreowania artysty pierwszej wody.   Smutny jest to obraz. Główny bohater wymierza sobie chłostę za chłostą. Pragnie, aby mówiono o nim na całym świecie, nawet za (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Elvis (2022) Haken W Obłokach Trzeźwości

Ponadczasowa gwiazda rocka   Baz Luhrmann prezentuje nam film o Elvisie Presleyu. W tej roli uświadczymy Austina Butlera, który najjaśniejszym brylantem w tej produkcji jest. Obok niego całkiem nieźle w roli czarnego charakteru poradził sobie Tom Hanks wcielając się w pułkownika Toma Parkera, choć było mi ciężko odbierać Hanksa w takiej roli. No, Tom po prostu taki nie jest, i tyle.   Super charakteryzacje, sceny z Elvisem na scenie wymiatają. Poza tym całkiem zgrabnie, choć trochę chaotycznie opowiedziana historia. Wielki talent, ale to już wiedziałem przed obejrzeniem filmu. Szkoda, że natrafiał na tyle przeszkód, ludzi, którzy (...)

Zobacz cały wpis na blogu »