Zskpulawy

Profil blogerki.


Informacje ogólne

Lokalizacja Puławy
Główny blog zskpulawy.blogi.pl »
Data urodzenia 2002-02-17
Wiek 18 lat
Ostatnia aktywność w ciągu ostatnich 7 dni

Blogi zarządzane przez Zskpulawy

Najciekawsze wpisy Zskpulawy

Filipiny są krajem katolickim. Jedynym takim w Azji. To oczywiściewynika z tego, że skolonizowali je Hiszpanie - w przyszłym roku minie500 lat od momentu uznawanego za początek chrześcijaństwa na wyspachfilipińskich - chrztu króla i pierwszej mszy św., co miało miejsce nawyspie Cebu, w miejscu obecnie w centrum Cebu City. W tamtym miejscustoi po dziś dzień tzw. k (...)

Zobacz pełny wpis »
  Zastanawialiście się kiedyś jak by to było, gdybyście do jedzenia mieli tylko ziemniaki? Z odrobiną soli być może, choć niekoniecznie? Owszem można ziemniaki ugotować w mundurkach i obrane, można upiec w popiele, co więcej? Frytki - potrzebny olej. Purée - potrzebne masło lub śmietana. A wy macie tylko ziemniaki i trochę soli. Ile czasu wytrzymacie be (...)

Zobacz pełny wpis »
  Zaczęliśmy naukę w szkołach w Polsce. Wakacje się skończyły.   A na Filipinach? Na Filipinach wakacje miały się skończyć 5 czerwca (standardowo letnie wakacje przypadają na kwiecień i maj). Ale dzieci i młodzież do szkół nie poszły. (Lockdown, wiadomo, tam szczególnie dotkliwy z uwagi na klimat). Poszli - i to nieco wcześniej niż 5 cz (...)

Zobacz pełny wpis »
  Chciałam dziś pokazać Wam zdjęcie. Wygląda znajomo, prawda? Kamienny budynek, miejsce na ognisko, wokół drewniane ławki, w tle góry... tylko... Te kamienie nie są szare a żółte, te świerki, to nie świerki, tylko araukarie, a góry porastają nie buki, tylko palmy. 😃 To góry w północnej części wyspy Negros - p (...)

Zobacz pełny wpis »
    Lubicie muzykę? Filipińczycy zaliczają się do (moim zdaniem) najbardziej muzykalnych nacji świata. Lubią śpiewać i śpiewają pięknie. Zresztą filipińskie chóry słyną na świecie...   Piosenki w języku Hiligaynon (czyli Ilongo) oczywiście przypominają nam to, co znamy.... 🙂 W warstwie tekstowej wiele w nich melancholii, zadumy, nawet (...)

Zobacz pełny wpis »
   Tam daleko świat z jednej strony nie jest odmienny od naszego - bo ludzie tak samo kochają się i uśmiechają, ciężko pracują, uczą się, lubią spędzać czas z przyjaciółmi, oglądają te same filmy co my i czytają te same książki...   A z drugiej strony ten świat jest odmienny bardzo: jest gorąco i wilgotno, ciężko się oddycha (a wi (...)

Zobacz pełny wpis »
  Jak się podróżuje na Filipinach? W sposób bardzo urozmaicony, dla nas czasem wygladajacy na mało bezpieczny (kaski, kaski - liczba osób na tricyklu to czasem kwestia "kto da wiecej"... na szczęście nie zawsze).. Autokary międzymiastowe, poza tym jeepneys (coś na kształ mikrobusów czy marszrutek - wyglądem znacznie od nich odbiegajacych), (...)

Zobacz pełny wpis »
dziś na koniec dnia postanowiłam pokazac Wam zwierzątka Najtrudniej było sfotografować tę jaszczurkę za bufetem w holu. Nietoperze, wróbelki i jaskółka mieszkają w kościele św. Marii Magdaleny w Hinigaran (ptaszki wypełniają cały kościół świergotem. Kogut jest na uwięzi... (...)

Zobacz pełny wpis »
  Na zdjęciu rybacy z wyspy Cebu. A także ekipa pomagająca z miasta Cadiz na północy Negros. Choć Filipiny są krajem wyspiarskim, nie wszyscy mogą łowić ryby. Niektórzy mieszkają w górach i o ryby nie jest tam łatwo... Ani o jakikolwiek zarobek. Zwłaszcza teraz, gdy nie ma turystów. (...)

Zobacz pełny wpis »
(...)

Zobacz pełny wpis »