Zskpulawy

Profil blogerki.


Informacje ogólne

Lokalizacja Puławy
Główny blog zskpulawy.blogi.pl »
Data urodzenia 2002-02-17
Wiek 21 lat
Ostatnia aktywność w ciągu ostatnich 7 dni

Blogi zarządzane przez Zskpulawy

Najciekawsze wpisy Zskpulawy

Tikling to znany urwis wśród filipińskich ptaków - bardzo lubi podbierać rolnikom zasiany przez nich na polu ryż . Zdesperowani Filipińczycy konstruują co prawda bambusowe pułapki, mające uniemożliwić mu dokonanie kradzieży, ale to na nic... Ku ich nieszczęściu, tikling, wyposażony w długie nóżki i szyję, zwinnie i niemal z wyrachowanie (...)

Zobacz pełny wpis »
Filipiny są krajem katolickim. Jedynym takim w Azji. To oczywiściewynika z tego, że skolonizowali je Hiszpanie - w przyszłym roku minie500 lat od momentu uznawanego za początek chrześcijaństwa na wyspachfilipińskich - chrztu króla i pierwszej mszy św., co miało miejsce nawyspie Cebu, w miejscu obecnie w centrum Cebu City. W tamtym miejscustoi po dziś dzień tzw. krzyż Magella (...)

Zobacz pełny wpis »
Należałoby zacząć od wskazania, że jedzenie, szczególnie wspólne celebrowanie jedzenia, to na Filipinach bardzo ważna sprawa. Wszystkie spotkania towarzyskie odbywają się przy suto zastawionych stołach. Często spotkania rodzinne (i nie tylko) są przyjęciami składkowymi, na które każdy przynosi coś dobrego. Podstawą diety jest oczywiście ryż. Gotowany do mięk (...)

Zobacz pełny wpis »
  Zastanawialiście się kiedyś jak by to było, gdybyście do jedzenia mieli tylko ziemniaki? Z odrobiną soli być może, choć niekoniecznie? Owszem można ziemniaki ugotować w mundurkach i obrane, można upiec w popiele, co więcej? Frytki - potrzebny olej. Purée - potrzebne masło lub śmietana. A wy macie tylko ziemniaki i trochę soli. Ile czasu wytrzymacie bez narzekania? & (...)

Zobacz pełny wpis »
  Zaczęliśmy naukę w szkołach w Polsce. Wakacje się skończyły.   A na Filipinach? Na Filipinach wakacje miały się skończyć 5 czerwca (standardowo letnie wakacje przypadają na kwiecień i maj). Ale dzieci i młodzież do szkół nie poszły. (Lockdown, wiadomo, tam szczególnie dotkliwy z uwagi na klimat). Poszli - i to nieco wcześniej niż 5 czerwca - nauczyciele (...)

Zobacz pełny wpis »
Dużo deszczu i tak się skończyło. To teren, który bardzo ucierpiał podczas huraganu Yolanda w 2014 r.A teraz ludzie ewakuowani gnieżdżą się w kościele....     Tak wygląda w tym momencie Cadiz na północy wyspy Negros . Byliśmy tam pod koniec lutego ubiegłego roku. Rozmawialam ze znajomą z parafii, w której mieszkaliśmy: ponad 200 os&oac (...)

Zobacz pełny wpis »
  Chciałam dziś pokazać Wam zdjęcie. Wygląda znajomo, prawda? Kamienny budynek, miejsce na ognisko, wokół drewniane ławki, w tle góry... tylko... Te kamienie nie są szare a żółte, te świerki, to nie świerki, tylko araukarie, a góry porastają nie buki, tylko palmy. 😃 To góry w północnej części wyspy Negros - piękne, dzikie, z ki (...)

Zobacz pełny wpis »
    Lubicie muzykę? Filipińczycy zaliczają się do (moim zdaniem) najbardziej muzykalnych nacji świata. Lubią śpiewać i śpiewają pięknie. Zresztą filipińskie chóry słyną na świecie...   Piosenki w języku Hiligaynon (czyli Ilongo) oczywiście przypominają nam to, co znamy.... 🙂 W warstwie tekstowej wiele w nich melancholii, zadumy, nawet smutku. Bo też i hist (...)

Zobacz pełny wpis »
   Tam daleko świat z jednej strony nie jest odmienny od naszego - bo ludzie tak samo kochają się i uśmiechają, ciężko pracują, uczą się, lubią spędzać czas z przyjaciółmi, oglądają te same filmy co my i czytają te same książki...   A z drugiej strony ten świat jest odmienny bardzo: jest gorąco i wilgotno, ciężko się oddycha (a większości nie stać na kli (...)

Zobacz pełny wpis »
  Jak się podróżuje na Filipinach? W sposób bardzo urozmaicony, dla nas czasem wygladajacy na mało bezpieczny (kaski, kaski - liczba osób na tricyklu to czasem kwestia "kto da wiecej"... na szczęście nie zawsze).. Autokary międzymiastowe, poza tym jeepneys (coś na kształ mikrobusów czy marszrutek - wyglądem znacznie od nich odbiegajacych), tricykle (...)

Zobacz pełny wpis »