Strona-jedrzejow

Profil blogera.


strona-jedrzejow

Informacje ogólne

Lokalizacja Amsterdam
Główny blog strona-jedrzejow.blogi.pl »
Data urodzenia 1986-10-15
Wiek 37 lat
Ostatnia aktywność 2 lata temu lub dawniej

Najciekawsze wpisy Strona-jedrzejow

Ofensywa 11 maj 1915r. Zakończenie działań nad Nidą Wspomnienie zamieszczone przez H. Zielińskiego w gazecie „Polska zbrojna pismo codzienne”-nr-132- 13-maja-1932 Budził się ranek 11 maja 1915 roku. Ciepła, księżycowa noc wiosenna, ustępowała powoli miejsca bladej jutrzence, która, poprzedzając słońce, obejmowała w swe władanie szerokie topiele Nidy, jej br (...)

Zobacz pełny wpis »
📚 --------------- "Wielka Wojna nad Nidą Kronika parafii Imielno (1912-1917)" Adam Włosiński ---- Publikacja ta stanowi zbiór wspomnień , pamiętników księdza Adama Włosińskiego, proboszcza parafii Imielno. Ta publikacja przedstawia to, co działo się na ziemi jędrzejowskiej w okresie I wojny światowej. Książkę opracowali i przygotowali do druku dr hab. prof. UJK Jerzy (...)

Zobacz pełny wpis »
  24-25 maja 1794 przemarsz wojsk Kościuszkowskich przez Zagaje. Potyczka pod Zagajem z kozakami. ---------------- 19 maja 1794 roku Tadeusz Kościuszko wyruszył z Połańca w pościg za wojskami rosyjskimi gen. Fiodora Denisowa. Po bezskutecznej pogoni za nieprzyjacielem Kościuszko rozbił obóz pod Sieczkowem. Tu nastąpiło połączenie jego sił z dywizją Grochowskiego, lic (...)

Zobacz pełny wpis »
Legenda o założeniu warzelni soli w Rabce przez cystersów z Jędrzejowa ----- W XIII wieku tereny obecnej Rabki (miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim) porośnięte były nieprzebytymi puszczami, a jednymi mieszkańcami dorzecza Poniczanki i Słonki były dzikie zwierzęta. Pewnego razu w te okolice zawędrował kupiec Maciej. Wracał on z podróży z (...)

Zobacz pełny wpis »
Ostatnie pożegnanie Józefa Piłsudskiego w Jędrzejowie. -------------------- 85 lat temu, 12 maja 1935 r., w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. Śmierć marszałka wywarła ogromne wrażenie na ówczesnym społeczeństwie. Niezależnie od oceny zmarłego i poglądów politycznych, zapanowała atmosfera przygnębienia i poczucie osierocenia. Ogł (...)

Zobacz pełny wpis »
  Kluczową datą w historii Zagaja jest 31 maja 1365r., to właśnie w akcie z tego dnia opat jędrzejowski Gerard II ndaje  początek  istnieniu  wsi  Sadek,  która  w  kolejnych  wiekach zmieniła nazwę na Zagaje. Nazwa Sadek  funkcjonowała od II połowy XIVw. do końca XV  wieku.  Nazwy  „Zagaje”  (...)

Zobacz pełny wpis »
Wspomnienia córki Stefana Roweckiego o tym jak uczczono uchwalenie Konstytucji 3 maja podczas walk pozycyjnych nad Nidą w 1915r. --------- Bywało też , że nocną ciszę przerywały „ wycieczki ” zakończone strzałami lub walką na bagnety . W maju 1915 roku postanowiono uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja jakimś wypadem . Mieli zagarnąć nieprzyjacielsk ą pl (...)

Zobacz pełny wpis »
Naprzód Jędrzejów 🇵🇱 ------ 📌Naprzód powstał w 1928 roku z inicjatywy grupy działaczy sportowych. Swoje pierwsze mecze rozgrywał na boisku położonym obok klasztoru Cystersów. W 1931 roku Jędrzejów został objęty przez podokręg kielecki. W latach 70. klub uczestniczył w rozgrywkach klasy wojewódzkiej. W sezonie 1977/1978 zespół został (...)

Zobacz pełny wpis »
Motkowice---------------- W XIX w. posiadały gorzelnie, destylarnię, cegielnię, tartak, pokłady torfu i 3 młyny wodne, składały się z folwarków: Motkowice, Borszowice, Podlas, Siekiera, Antoniów, Koralówka, Osada Młyn, Brzeźnica, Wanat z tartakiem Podbruździe i osad karczemnych ogólnej rozległości 2333 m. W roku 1866 do Motkowic należały dobra Kije i Kli (...)

Zobacz pełny wpis »
Legenda o pochodzeniu nazwy Słupi Jędrzejowskiej --------------- Pewien rycerz bardzo zasłużył się w bitwie, za co w nagrodę od króla otrzymał ziemię i wieś na własność. Gdy przybył do wsi którą otrzymał ujrzał zrozpaczoną ludność i spaloną wieś. Chłopi oznajmili, że w okolicznych lasach grasuje banda zbójców, plądrują oni wsie, mordują i rabują. Prosili (...)

Zobacz pełny wpis »