Sokol_1tip

Profil blogera.


Informacje ogólne

Lokalizacja Łuków
Główny blog sokolowski1tip.blogi.pl »
Data urodzenia 2004-01-30
Wiek 18 lat
Ostatnia aktywność 2 lata temu lub dawniej

Najciekawsze wpisy Sokol_1tip

Powłoka systemowa (ang. shell) – program komputerowy pełniący rolę pośrednika pomiędzy systemem operacyjnym lub aplikacjami a użytkownikiem, przyjmując jego polecenia i „wyprowadzając” wyniki działania programów. To pośrednictwo nie jest obowiązkowe (programy mogą być bardziej „samodzielne”). Proces&n (...)

Zobacz pełny wpis »
Licencja Windows BOX, przy starszych systemach Windows, dawała użytkownikom znacznie wyższe uprawnienia niż wersja OEM, ale obecnie różnice te nie są tak duże, a to wpłynęło również na lekkie zniwelowanie różnic cenowych.adware jest niegroźnym oprogramowaniem, rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym moduły odpowiadające za wyświetlani (...)

Zobacz pełny wpis »
Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. „ruch otwartych źródeł”) – rodzaj oprogramowania komputerowego, w którym kod źródłowy jest wydawany na podstawie licencji, na mocy której właściciel praw autorskich przyznaje użytkownikom prawa do badania, zmiany i rozpowszechni (...)

Zobacz pełny wpis »
Odwrócone C W kółeczku - Copyleft – rodzaj systemu licencjonowania praw autorskich, zezwalający na modyfikację pracy i jej dalszą redystrybucję na identycznych warunkach. Założenia systemu zostały stworzone w roku 1984 przez Richarda Stallmana na użytek oprogramowania, ale dziś są używane również (...)

Zobacz pełny wpis »
Prawa autorskie - dyscyplina prawa cywilnego, zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, a także ogół praw przysługujących autorowi utworuWłasność intelektualna – zbiorcze określenie grupy monopoli prawnych, obejmujące niektóre dobra niematerialne (prawo autorskie) or (...)

Zobacz pełny wpis »
POST (ang. power-on self-test) – rodzaj testu poprawności działania podstawowych podzespołów: pamięci RAM, grafiki, dysków twardych czy procesora wykonywanego przy każdym uruchomieniu lub restarcie. Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) – interfejs pomiędzy systemem operacyjnym a firmware, opracowywan (...)

Zobacz pełny wpis »
System tekstowy - interfejs użytkownika, w którym prezentowane informacje mają formę tekstu. Używa semigrafiki do budowania okien, tabel i cieni. System graficzny - ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów. (...)

Zobacz pełny wpis »
Plik danych, plik komputerowy, zwykle krótko plik – uporządkowany zbiór danych o skończonej długości, posiadający szereg atrybutów i stanowiący dla użytkownika systemu operacyjnego całość. Nazwa pliku nie jest jego częścią, lecz jest przechowywana w systemie plików. Folder – jeden z najcz (...)

Zobacz pełny wpis »
Jądro systemu operacyjnego (ang. kernel) - podstawowa część systemu operacyjnego, która jest odpowiedzialna za wszystkie jego zadania. Główny interfejs między podstawowym sprzętem maszyny a systemem operacyjnym stanowi jądro systemu, które jest najbardziej wewnętrzną warstwą SO. Zadaniem jądra systemu jest stworzenie pewnego środowiska, w któ (...)

Zobacz pełny wpis »
BIOS – Basic Input/Output System – podstawowy system wejścia/wyjścia. Jego zadaniem jest tuż po uruchomieniu komputera wykonanie serii testów podzespołów komputera. O ewentualnych błędach informuje użytkownika sygnałami dźwiękowymi lub na ekranie komputera.   (...)

Zobacz pełny wpis »