Se_weryn

Profil blogera.


Informacje ogólne

Lokalizacja Tarnowskie Góry
Główny blog matematyka-w-humanistyce.blogi.pl »
Data urodzenia 2006-01-04
Wiek 17 lat
Ostatnia aktywność 239 dni temu

Najciekawsze wpisy Se_weryn

   Zastanówmy się wspólnie nad tym, czy matematyka może mieć zastosowanie w naukach humanistycznych? Aby poznać odpowiedź na to pytanie powinniśmy spróbować określić niektóre rzeczy...   1) Jakie cechy ma umysł ścisły? 2) Jakie cechy ma umysł humanistyczny? 3) Dlaczego naszym zdaniem matematyka nie jest obecna w humanistyce? &nbs (...)

Zobacz pełny wpis »
   No właśnie. Uzasadnij, że matematyka ma zastosowania w naukach humanistycznych... Niedawno postawiłem sobie to pytanie. Nie wiedziałem co mam odpowiedzieć... Matematyka? W naukach humanistycznych? Nie ma szans. Teraz po wymienieniu kilku solidnych przykładów, znalazłem kolejny równie mocny. Uzasadnij, że... W skrócie umiejętność argumentacji o (...)

Zobacz pełny wpis »
   Kolejnym przykładem użycia matematyki w naukach humanistycznych są wykresy... Prawie w każdej dziedzinie/nauce występują wykresy. Są na nich przedstawione różnorodne dane. Mają one postać kołową, słupkową, itd. Nie raz również wartości są tam podawane w procentach, co stało się już praktycznie nieodłączną częścią tego typu metod statystycznych. Odczy (...)

Zobacz pełny wpis »
   Pozostaje nam odpowiedzieć na 3 pytanie zadane we wcześniejszym wpisie. Dlaczego więc matematyka nie jest nauką humanistyczną? Wymienię teraz kilka powodów, dlaczego nie jest to nauka społeczna/humanistyczna:   1) Matematyka nie stara się podejmować problemów życiowych, społecznych. 2) Matematyka jest drogą/celem, do którego (...)

Zobacz pełny wpis »
   Jak to wszędzie?! Również zadałem sobie takie pytanie przed napisaniem tego wpisu. Nie ukrywam, że czasami naprawdę ciężko jest dostrzec działanie przedmiotu ściśłego między przedmiotami humanistycznymi. Jednak nie jest to niemożliwe! Matematyka jest bowiem swoistym narzędziem badawaczym w naukach humanistycznych oraz społecznych. Jest ona konieczna do wiel (...)

Zobacz pełny wpis »
   Procenty pojawiły się na lekcjach matematyki już w klasie 4 szkoły podstawowej i ciągnęły się przez edukację każdej osoby aż do samej matury, a później do starości. Wydawałoby się, że procenty są bardzo prostym działem i tematem. Jednak na samej maturze również potrafią sprawić znaczący problem do rozwiązania. Dzisiaj natomiast nie o tym, lecz o zast (...)

Zobacz pełny wpis »
   Z jednej strony oczywisty przykład, jednak z drugiej zupełnie odległy w myślach ludzkich. O cyfrach rzymskich i arabskich uczyliśmy się już w klasie 4 szkoły podstawowej, a nawet prędzej poznając cyfry oraz liczby na początku naszej edukacji. Jest to coś nieprzemijającego. To po prostu starzeje się razem z człowiekiem i jest obecne przez calutkie jego życie. A w n (...)

Zobacz pełny wpis »
   Jest to pierwszy wpis o konkretnych zastosowaniach matematyki. To w końcu, gdzie możemy znaleźć królową nauk? W przeróżnych naukach, np. wiedzy o społeczeństwie, jest obecny rachunek prawdopodobieństwa. W przeróżnych ankietach albo sporządzanych wykresach, wylicza się prawdopodobieństwo danego zjawiska społecznego. Dla przykładu, analizując wy (...)

Zobacz pełny wpis »
   Zanim przejdziemy do konkretnych zastosowań matematyki we współczesnym świecie, musimy zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę jest matematyka. Większość osób uznałaby, że królowa nauk służy właściwie tylko do liczenia. Gdybyście tak odpowiedzieli na jakimś teście, oblalibyście go! Liczeniem zajmuje się bowiem głównie arytmetyka. Więc cz (...)

Zobacz pełny wpis »
               Rozpoczynając tego bloga, zastanawiałem się czy to jest w ogóle możliwe... Czy matematyka ma swoje zastosowanie w naukach humanistycznych? Czy możemy ją tam gdzieś ujrzeć? Z odpowiedzią na to pytanie posłuźymy się kilkoma znanymi już nam informacjami oraz informacjami z artykułu Anny Staszel :" (...)

Zobacz pełny wpis »