Patrycja8136

Profil blogerki.


Informacje ogólne

Lokalizacja Orzesze
Główny blog powstaniewarszawskie.blogi.pl »
Data urodzenia 2002-04-02
Wiek 22 lat
Ostatnia aktywność 2 lata temu lub dawniej

Najciekawsze wpisy Patrycja8136

Przczyną powstania Warszawskiego była wola walki mieszkańców Warszawy o niepodległość Chęć uniezależnienia rządu polskiego od ZSRR Plan “Burza”. owski”. Na Starym Mieście dochodzi do niezwykle zaciętych walk, w których Niemcy używają ciężkiej artylerii i lotnictwa oraz pocisków rakietowych, nazywanych przez Powstańców „krowam (...)

Zobacz pełny wpis »
Głównymi bohaterami filmu są dwaj bracia, operatorzy BIP-u , którzy mają za zadanie udokumentowanie powstania. Jeden z nich chce nagrać powstanie "od środka" poprzez dostanie się do jednego z oddziałów. Niestety nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wojska nie przepadają za dziennikarzami. Najpierw dokumentują życie cywilne, a dopiero w późniejszym czasie (...)

Zobacz pełny wpis »
W rzeczywistości walki wybuchły nieco wcześniej, bowiem w kilku miejscach Warszawy doszło do starć przygotowujących się do boju powstańców z Niemcami. Trudno jednoznacznie oszacować siły obu stron. Wydaje się, że Polacy dysponowali co najmniej 25 tys. żołnierzy AK, przy czym oddziały były wzmacniane w trakcie walk, co mogłoby oznaczać, iż do walki stanęło nawet dwa razy wi (...)

Zobacz pełny wpis »
Oś czasu 01.08.1944 17:00 – wybuch postania 1-4 .08. zajęcie przez powstańców śródmieścia, części Woli, Starego Miasta, Powiśla, Dolnego Mokotowa, Żoliborza; nie udało się zdobyć ważniejszych (strategicznych) miejsc – koszar wojskowych, Poczty Głównej, Dworca Gdańskiego – oraz Pragi i mostów na Wiśle 05.08– odbicie Woli; początek kontrataku niemieckiego; pierwsze mordy na ludnoś (...)

Zobacz pełny wpis »
W efekcie upadku powstania w znacznym stopniu obniżył się potencjał Polskiego Państwa Podziemnego i Delegatury Rządu na Kraj oraz Armii Krajowej, które nie zdołały zapobiec planom politycznym Stalina w stosunku do powojennej Polski. Mimo klęski w wymiarze politycznym i wojskowym oraz materialnym (walki spowodowały zniszczenie istotnej części nieruchomego majątku miast (...)

Zobacz pełny wpis »