Olaglowicka

Profil blogerki.


Informacje ogólne

Lokalizacja Drezdenko
Główny blog rodzinnasaganatlewydarzenxxwieku.blogi.pl »
Data urodzenia 2002-04-24
Wiek 19 lat
Ostatnia aktywność 2 lata temu lub dawniej

Najciekawsze wpisy Olaglowicka

Dotychczasowe polskie Wilno, jedyne jakie znałem z dnia na dzień stało się rosyjskim, a następnie litewskim. W ciągu kilku lat wszystko się pozmieniało. Trwała wojna. Na ulicach rozbrzmiewały niezrozumiałe dla nas słowa. W domu mimo wszystko rozmawialiśmy po polsku. Utraciliśmy ziemię, ale nie przestaliśmy czuć się Polakami. Żyliśmy w ciągłym strachu. Baliśm (...)

Zobacz pełny wpis »
Jak już wspominałem wielu chłopców wcielano do wojsk sowieckich. Bardzo bałem się, że i mnie może to spotkać, dlatego w 1947 roku wraz z najstarszą siostrą Bronisławą wyjechaliśmy "bydlęcymi wagonami" na ziemie odzyskane. Wiele nas to kosztowało, bo pozostawienie rodziny nie było łatwym zdaniem. Mama nie mogła wyjechać. Była już starszą kobietą więc z (...)

Zobacz pełny wpis »
Nazywam się Michał Mikulewicz. Urodziłem się 1 lipca 1928 roku w Saduniszkach. To wieś w powiecie święciańskim województwa wileńskiego II Rzeczypospolitej.  Rodzice mi opowiadali, że historia mojego regionu, w tym najwiekszęgo miasta - Wilna jest dosyć skomplikowana.  10 lat przed moimi narodzinami Wilno było okupowane przez Niemców, potem prz (...)

Zobacz pełny wpis »
To było tak dawno temu, że już nawet nie pamietam kiedy dokładnie. Początek jesieni, być może październik 1938 roku, nie wiem... Tak czy inaczej Litwa i Rosja odnalazły wspólny język. Zaczęły krążyć pogłoski o sojuszu. Teraz już wiem, że był to traktat litewsko-sowiecki, na mocy którego Wilno oraz mniejsze miejscowości trafiły w ręce Litwin&oacut (...)

Zobacz pełny wpis »
Wraz z Bronisławą, jej mężem i dziećmi zamieszkaliśmy w Wilczkowie. Siostra bardzo się o mnie troszczyła, nie wiem jak poradziłbym sobie bez niej. Powoli zacząłem układać sobie życie. Poznałem Zuzannę Brzuzy, cudowną kobietę, której rodzina również uciekła przed działaniami wojennymi. Zuzia urodziła się w 1932 roku, dlatego z powodu wojny nie m (...)

Zobacz pełny wpis »
W ciągu swojego życia spotkałem się z wieloma określeniami mojego pochodzenia. Jedni znając moją historię nazywali mnie Polakiem, inni trochę mniej doinformowani - Litwinem. Prawda jest taka, że niezależnie od sytuacji w jakiej znalazło się Wilno urodziłem się Polakiem i Polakiem pozostałem. Wiele przykrości po przyjechaniu do Wilczkowa sprawiało mi określanie mn (...)

Zobacz pełny wpis »
Mimo tego, że mamy XXI wiek, panuje demokracja, komunizm przestał istnieć i teoretycznie wiedziemy "lepsze życie" walka z jaką zmagali się wysiedleni ludzie z moim pradziadkiem na czele nadal trwa. Migranci, którzy z przeróżnych powodów musieli zmienić miejsce swojego zamieszkania poddawani są aktom terroryzmu, mają mniejsze prawa oraz postrzegani są (...)

Zobacz pełny wpis »