Kulturydom

Profil blogerki.


Informacje ogólne

Lokalizacja Kraków
Główny blog kulturydom.blogi.pl »
Data urodzenia 1996-10-28
Wiek 24 lat
Ostatnia aktywność 206 dni temu

Najciekawsze wpisy Kulturydom

BĘDOMIN Mała osada, niegdyś ośrodek majątku należącego w XVIII w. do rodu Wybickich. Jest położona  10 km na północny – wschód od Kościerzyny. Obszar ten jest bardzo atrakcyjny pod względem krajobrazowym. Uatrakcyjniają ją także bardzo liczne głęboko wycięte rynny jeziorne. W pobliżu przepływa rzeka Wierzyca, która jest gł&oacut (...)

Zobacz pełny wpis »
Wieś położona przy dawnej drodze z Kościerzyny do Przywidza. Osada istniała tu dużo wcześniej, na co wskazują wykopaliska archeologiczne. Odkryto tu cmentarzysko z grobami skrzynkowymi z wczesnej epoki żelaza, a wcześniej, w 1878 r., podczas budowy drogi, natrafiono na grób kurhanowy ze skrzynią, w której było wiadro z brązu wypełnione kośćmi ludzkimi (...)

Zobacz pełny wpis »
LUBAŃ Uznany za Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego ponieważ są tam organizowane dwa razy w roku targi rolnicze. Prócz typowych, rolniczych wystaw ze zwierzętami, roślinami i maszynami, poobcować można z kaszubską kulturą bogatą w barwną i odległą historię.  Wieś wzmiankowana już w 1294 roku. W latach 1945-1959 odkryto tu ciekawe cmentarzysk (...)

Zobacz pełny wpis »
REKOWNICA Malowniczo usytuowana wieś nad Wierzycą, w otoczeniu jeziorek i zalesionych pagórków. Wieś przez długie lata była w posiadaniu rodziny Gleisen Deręgowskich. Byli oni luteranami (Jest to najstarszy i czołowy nurt protestantyzmu) już w XVII wieku wybudowali tu niewielki zbór. Następnie kościół, ten stał się świątynią katolicką. (...)

Zobacz pełny wpis »
NOWA KARCZMA Jest to gminna wieś przy głównej trasie z Kościerzyny do Gdańska na terenie Pojezierza Kaszubskiego, w centralnej części województwa pomorskiego, w powiecie kościerskim.  Mała osada powstała przy XVIII wiecznej karczmie. Zajazd z miejscami noclegowymi i wyżywieniem powstał wówczas przy drodze do Gdańsk, za posiadłości ziemskiej (...)

Zobacz pełny wpis »
Ze względu na swoją lokalizację gmina jest uznawana za jedną z najatrakcyjniejszych i najpiękniejszych gmin tego regionu Polski. Przepiękne malownicze jeziora, pola, lasy, łąki i urozmaicona rzeźba terenu stanowią o tym, że jest to idealne miejsce na wypoczynek. Tereny te sprawiają, że gmina jest atrakcyjna turystycznie i sprzyja rozwojowi turystyki aktywnej jak kajaka (...)

Zobacz pełny wpis »