Jarema6011

Profil blogera.


Informacje ogólne

Lokalizacja Polska
Główny blog jarema6011.blogi.pl »
Data urodzenia 1960-02-27
Wiek 64 lat
Ostatnia aktywność 2 lata temu lub dawniej

Najciekawsze wpisy Jarema6011

Szturm Berlina trwał tydzień, rozpoczął się 23 kwietnia 1945 roku, kiedy wojska dwóch radzieckich frontów - 1. Białoruskiego i 1. Ukraińskiego - wkroczyły do miasta po ciężkich walkach o Wzgórza Seelow. Radzieckie siły liczyły 465 tys. żołnierzy, wspartych przez 12 tys. dział, 1,5 tys. czołgów i 2 tys. katiusz. Niemiecki LVI. Korpus Pancerny gen. Weidl (...)

Zobacz pełny wpis »
„Był rok 1943 – czwarty rok czarnej nocy okupacji hitlerowskiej. Być Polakiem w tym okresie, to żyć w ustawicznym strachu i niepewności; dniem i nocą czyhała na nas Polaków śmierć. Miałem wtedy 13 lat, mieszkałem na wołyńskiej wsi Wola Ostrowiecka; wszyscy jej mieszkańcy byli Polakami. Była to wieś o zabudowie zwartej. Domy i zabudowania stały jeden obok drugiego (...)

Zobacz pełny wpis »
W tym dniu bardzo wczesnym rankiem cała nasza rodzina została zaalarmowana jakąś grozą, wiszącą w powietrzu. Zbudził nas sąsiad. Wybiegliśmy na podwórko. Nasza rodzina liczyła 6 osób. Byli to rodzice, ja, brat 12-letni, siostra – 1,5 roku i babcia, która przyjechała do nas z Włodzimierza w odwiedziny. Zobaczyliśmy w odległości około 1 km od strony p&oacut (...)

Zobacz pełny wpis »
28 kwietnia 1943 roku we Lwowie została utworzona 14 Ukraińska Dywizja Grenadierów SS Galizien. Dywizja z założenia miała galicyjski, nie zaś ukraiński charakter – jako symboliki nie wprowadzono ukraińskiego tryzuba i błękitno-żółtego sztandaru; zamiast tego symbolem był żółty galicyjski lew z trzema złotymi koronami w niebieskim polu. Pomimo p&oa (...)

Zobacz pełny wpis »
Zapraszam do obserwowania i czytania mojego nowego bloga . Pozdrawiam. (...)

Zobacz pełny wpis »