B_buga

Profil blogerki.


Informacje ogólne

Lokalizacja Zalesie gorne
Główny blog damyrade2019.blogi.pl »
Data urodzenia 1976-05-07
Wiek 44 lat
Ostatnia aktywność 16 dni temu

Najciekawsze wpisy B_buga

Sprawdzianów czas    Okres ochronny skończył się bezpowrotnie i nadeszła szara szkolna rzeczywistość - a z nim sprawdziany, sprawdziany, sprawdziany. Klasa czwarta zmierzy sie w nadchodzącym tygodniu z pułapkami ortograficznymi - pisownia wyrazów z 'rz', piątoklasiści będą oddzielać temat od końcówki, wypisywać tematy oboczne i (...)

Zobacz pełny wpis »
Lista lektur na rok szkolny 2019/2020 klasa IV 1.      Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa  23.09. 2019 2.      Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania.  21.10.19 3.      Jadwiga Korczakowska, Spotkanie nad morzem. 18.11.19 4.      Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 (...)

Zobacz pełny wpis »
Witajcie Kochani! Siódma i czwarta klasa mają teraz w miarę spokojny czas - przynajmniej jeśli chodzi o język polski - natomiast piąto - i szóstoklasiści zmagaja się z nieubłaganymi częściami  mowy - liczebnikiem, przymiotnikiem i rzeczownikiem. Myślę, że przyda Wam się trochę pomocy, tym bardziej, że na horyzoncie sprawdziany - i to niełatwe! (...)

Zobacz pełny wpis »
Tematy oboczne i oboczności tematu, czyli jak głoski bawią się w wymianę. Drodzy piatoklasiści, jak sami zauważyliście, nie wszystkim jeszcze udało się zaprzyjaźnić z takimi zagadnieniami jak temat i końcówka rzeczownika a także tematy oboczne i oboczności tematu. Mam nadzieję, iż po jutrzejszej kartkówce to się zmieni, a teraz obiecane rozwiązania (...)

Zobacz pełny wpis »
Charakterystyka, opowiadanie, list czyli przypominamy różne formy wypowiedzi. Tak, jak obiecałam oststnio, dziś krótkie powtórzenie różnych form wypowiedzi. Opowiadanie - może być pisane w 1. osobie (wtedy bohater jest równocześnie narratorem i uczestnikiem wydarzeń, ma ograniczoną wiedzę o świecie przedstawionym, a wydarzenia przedst (...)

Zobacz pełny wpis »
Nie każdy kocha książki, niestety. Jeśli chodzi o lektury szkolne, sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej. Czy to oznacza, że każdy kontakt z lekturą musi być drogą przez mękę? Niekoniecznie. Nie sprawię oczywiście, że każda z pozycji, które będziemy omawiać na lekcjach w magiczny sposób stanie się fascynująca i wszyscy będziecie ją pochłaniać (...)

Zobacz pełny wpis »
Po przygodę do świata Narnii. Dobry wieczór, jakkolwiek wiem, że bliżej za rogiem czai się kartkówka z tematów obocznych i oboczności tematu (tak, tak - pamiętam), to jednak zaczniemy od tematów wypracowania z naszej lektury. Wprawdzie przed nami jeszcze trochę chwil z lekturą, ale warto juz teraz zastanowić się nad tym co i jak napisać - (...)

Zobacz pełny wpis »
Materiał do notatki na temat Rzymu Położenie Rzymu – siedem wzgórz (Awentyn, Mons Caelius, Eskwilin, Kapitol, Kwirynał, Palatyn, Wiminał), rzeka (Tybr). Mit o powstaniu Rzymu - opowieść mitologiczna wyjaśniająca okoliczności założenia Rzymu. Istnieje wiele wersji mitu o powstaniu Rzymu. Najpopularniejsza przyjmuje, że został o (...)

Zobacz pełny wpis »
Trudne relacje z rzeczownikiem, czyli trochę gderania na temat odmieniania.    Dzisiaj wpis - jakkolwiek każdy może z niego skorzystać  - dedykowany jest zwłaszcza klasie Vb. Kochani, jak sami ostatnio na pewno zauważyliście, wakacyjny wiatr wywiał z głów sporo wiadomości, nie pozostaje nam zatem nic innego, jak włożyć je tam z powrotem. M (...)

Zobacz pełny wpis »
Ortograficzny bieg z przeszkodami! Dzisiaj pora na naszych najmłodszych. Przed Wami sprawdzian z wyrazów pisanych przez ‘rz’, ale także z wyjątków no i zasad. Czas na małą powtórkę: RZ piszemy: Ø  zawsze, kiedy wymienia się na r (rowerzysta – rower, kamerzysta – kamera, otworzyć – otwierać) Ø  (...)

Zobacz pełny wpis »