Psychika

Wpisy zawierające słowo kluczowe psychika.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna?   „Zapytasz ją, gdzie jest sens wśród szarych dni szarego przemijania. Ona, Alicja, to wie. Szczęśliwa jest, choć żyje całkiem sama. Jej oczy bramą na tamten świat, co się jak kameleon zmienia. Serce niezwykłe… Odczuwać tak… Jak struna drży, gdy grają jej marzenia. (…) Opisujesz jej swój dziwny strach, który nie daje myślom odlecieć. Ona, uśmiechnięta, odpowie tak: – Po drugiej stronie lustra jest lepiej” Closterkeller – „Alicja” [z płyty „Cyan”, 1996 r.] Schizoid Personality Disorder (SPD) [F60.1 w klasyfikacji ICD-10] Schizoidalne zaburzenie osobowo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czemu ryś tak zęby szczerzy rad? Pronto! I have a BPD

Jeszcze rok, dwa temu bałam się rozmawiać z ludźmi. Dzisiaj mogę to tak nazwać. Lęk przed utrzymaniem kontaktu wzrokowego, jąkanie, stres. Nie grało roli, czy to nowo poznana osoba, czy koleżanka z pracy. Czy mężczyzna, czy kobieta. Czy z uśmiechem, czy z obojętnością. Blokada, kolana z waty, osobowość kinestetyka. Nie pamiętam, kiedy dokładnie nastał moment poprawy panowania nad sobą i własnym ciałem w takich sytuacjach, ale pamiętam, co wtedy się zmieniło. Przede wszystkim brak rozmyślań: " czy aby ta osoba mnie lubi? Czy ma wobec mnie złe intencje? Czy widać, że coś jest ze mną nie okej? "  Zaczęło dziać się tak po prostu. Po prostu podejdę, po prostu porozmawiam. Po prostu będzie dobrze, po prostu proste plecy, cycki do przodu, głowa do góry. Ha! Zaburzenia lękowe. Każdy pewnie niejednokrotnie spotkał się w życiu z sytuacją, kiedy danego dnia nie masz po prostu ochoty wychodzić do ludzi. Kocyk, herbatka, dobra książka. Ewentualnie piwko ( lub dwa:) ), kot na kolanach, film. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Wewnętrzna Walka Wewnętrzna Walka

Początek przegranej i wygranej  Od 10 lat jestem więzniem uzależnienia . Od 6 miesięcy staram się z tym walczyć .Od zawsze marzyłem , żeby tego nie robić Zaczynałem niewinnie jak prawie każdy z mojego pokolenia . W 2 klasie szkoły podstawowej pierwszy raz to zrobiłem . Nie pamiętam dokłądnie jak to wyglądało .Od razu się wciągnąlem , na początku nie czułem żadnych "efektów". W 3 -4 klasie szkoły podstawowej spotykaliśmy się z kolegami i razem "ćpaliśmy". W tym okresie zacząłem odczuwać prawdziwe przyjemne efekty tego "specyfiku". Nie wyglądało to tak , że mieliśmy stałą ekipę i spotykaliśmy sie wszyscy razem , czasami spotykaliśmy się we dwóch , czasami we trzech. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
To w porządku, aby czuć się źle OKarolina

   Nie ma w tym absolutnie nic złego i zdecydowanie nie jest to powód do wstydu. Wiele jednak osób z różnych przyczyn waha się lub nawet nie zamierza prosić o pomoc, której wyraźnie potrzebuje. Jakie są tego powody? Co robić? Gdzie się zwrócić? (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O hipisie, nerdzie i kradzieży pierwszego miliona (cz. 2) No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

O hipisie, nerdzie i kradzieży pierwszego miliona (cz. 2)     (...)   STEVEN „STEVE” JOBS (ur. 24 II 1955 r., zm. 5 X 2011 r.) Drugi – a właściwie pierwszy, bo zaprezentowany w pierwszej kolejności – antybohater „Piratów z Doliny Krzemowej” nie był człowiekiem tak głęboko zaburzonym jak jego autystyczny rywal. Nie ulega jednak wątpliwości, że miał problemy z samym sobą (narcyzm kliniczny), a za ich przyczynę uznaje się traumę z dzieciństwa i wynikający z niej kryzys tożsamości. Steve Jobs pojawił się na świecie… przez przypadek. Urodziła go bowiem niemiecko-szwajcarska katoliczka Joanne Schieble, która zaszła w nieplanowaną ciążę z syryjskim muzułmaninem Ab (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O hipisie, nerdzie i kradzieży pierwszego miliona (cz. 1) No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

O hipisie, nerdzie i kradzieży pierwszego miliona (cz. 1)     „Pierwszy milion trzeba ukraść” Słowa przypisywane J.K. Bieleckiemu (cyt. za: Wikicytaty, Pl.wikiquote.org) UWAGA! UWAGA! UWAGA! PONIŻSZA ANALIZA ZAWIERA SPOILERY! Tytuł oryginalny: „Pirates of Silicon Valley” Tytuł polski: „Piraci z Doliny Krzemowej” Reżyseria: Martyn Burke (Kanadyjczyk, rocznik 1952) Kraj i rok produkcji: Stany Zjednoczone Ameryki 1999 Instytucja sprawcza: TNT – Turner Network Television Gatunek: dramat/komediodramat, obyczajowy, biograficzny Na podstawie książki Paula Freiber (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
walka Poskromić nerwicę.

Walka nie jest łatwa ale możliwe jest zwycięstwo. Można nauczyć poskramiać napady nerwicy. Tak uważam, ponieważ udało mi się tego nauczyć. nie było łatwo ale teraz wiem, ze to możliwe. Nie uda się uniknąc napadów ale można je poskramiać. Uwierzyć w swoje mozliwości, w swoją stłamszoną tą dolegliwością moc.

Zobacz cały wpis na blogu »
Niemal każdego dnia jesteśmy świadkami dodatkowych ludzkich tragedii. Ośrodek leczenia uzależnień

W pewnej mierze na co dzień jesteśmy świadkami następnych ludzkich tragedii, których przyczyną był alkohol. Każdy długi weekend, świąteczne wyjazdy zbierają na drogach mordercze żniwo. Setki rannych, dziesiątki zabitych - to tragedie wywoływane przez pijanych kierowców. Familie patologiczne, gdzie trunek rządzi w domu - nieszczęśliwe dzieci rodzicieli alkoholików, pozostawione same sobie. Uzależnienie od alkoholu przychodzi bardzo błyskawicznie, co potwierdza ośrodek terapii uzależnień. Zaczyna się od jednego kieliszka, później są następne. Każdy posiada własną tolerancję na alkohol. U jednego problem pojawia się prędzej, u innego następnie, ale nie ma od niego ucieczki. Pojawiają się życiowe problemy, kłopoty, a ich rozwiązanie zauważane jest z nadzieją w następnej butelce. Nic o wiele bardziej złudnego. O ile alkoholik otoczony jest kochającą rodziną widzącą problem, sprawa może mieć szczę (...)

Zobacz cały wpis na blogu »