Hania-w-muzeum

Profil blogerki.


hania-w-muzeum

Informacje ogólne

Imię i nazwisko Hanna Bielecka
Lokalizacja Kraków
Główny blog haniawmuzeum.blogi.pl »
Data urodzenia 1982-05-17
Wiek 42 lat
Ostatnia aktywność w ciągu ostatnich 24 godzin

Najciekawsze wpisy Hania-w-muzeum

Dane o mieście: Położenie: Beskid Makowski Ludność: ok. 9 tysięcy Komunikacja: pociąg, busy (średnia częstotliwość)   Uwielbiam Suchą Beskidzką i bardzo lubię tam wracać. Główną wizytówką i atrakcją tego górskiego, żwawego miasteczko jest okazały renesansowy  Zamek w którym mieści się Muzeum Miejskie. Zamek wybudowano w XVI wieku i był wła (...)

Zobacz pełny wpis »
Muzeum Przyrodnicze znajduje się w kamienicy na ulicy św. Sebastiana, blisko Wawelu. Jego największym skarbem i światowym, bezcennym unikatem są szczątki nosorożca włochatego sprzed 40 tysięcy lat, znalezione w Staruni. Odtworzono jego postać, a skóra i tkanki na nim jest prawdziwa, udało się ją zachować także przez specyficzne środowisko, gdzie znaleziono szczątki. Poza t (...)

Zobacz pełny wpis »
Dane o mieście:położenie: pod Krakowemludność - ponad 27 tysięcydojazd: pociąg, busy, autobusy miejskie z Krakowa nawet nocne - bardzo duża częstotliwość ruchu Wieliczka słynie oczywiście z Kopalni Soli, ale ma też miejsce znacznie mniej oblegane i bardzo interesujące. W samym centrum mieści się Zamek Żupny. Początki zamku sięgają aż XIII wieku, był siedzibą zarządu przedsiębiorst (...)

Zobacz pełny wpis »
Dane o mieście: Liczba mieszkańców: ok. 15 tysięcy Położenie: Beskid Wyspowy Komunikacja: częste busy W cudownie położonej Limanowej, stolicy Beskidu Wyspowego, w samym centrum, znajduje się Muzeum Regionalne. Mieści się w dworku, w samym parku, na delikatnym wzniesieniu. Można tam zobaczyć nieznany element garderoby jakim były kiedyś dewizki, a są to łańcuszki do zegar (...)

Zobacz pełny wpis »
Moje ulubione krakowskie muzeum, do którego regularnie wracam, mieści się na uroczym Placu Wolnica, w historycznej żydowskiej dzielnicy Kazimierz. To prawdziwa uczta dla miłośników folkloru. Powstało w 1911 dzięki Sewerynowi Udzieli. Na pewno miłośnicy skansenów będą zadowoleni, gdyż można wejść do chaty podhalańskiej, krakowskiej, dawnej szkoły i zobaczyć jak (...)

Zobacz pełny wpis »
W Sukiennicach na środku Rynku Głównego jest Galeria Sztuki XIX wieku na drugim piętrze. Są to cztery sale, w których można obejrzeć przepiękne obrazy, należących do elity i legendy malarzy jak Matejko, Chełmoński, Pankiewicz. Największym hitem jest "Szał" Podkowińskiego, który kojarzą nawet osoby nieobeznane ze sztuką. Do innych "szlagierów" należą mi (...)

Zobacz pełny wpis »
W uroczym miasteczku Dobczyce położonym na Pogórzu Wielickim, można zwiedzić Zamek, mieszczące się tam muzeum a także przyległy skansen. Powstał w XIV wieku, miał charakter obronny, odbywała się tam też edukacja dzieci Kazimierza Jagiellończyka i gościł tam Jagiełło z Jadwigą. Do zamku idzie się z centrum dość ostro, ale krótko pod górę. Budowla nie jest duża, (...)

Zobacz pełny wpis »
Ogromny zamek krakowski - Wawel, ma okazały dziedziniec przez który można zwiedzać komnaty królewskie. Niestety jest podział na reprezentacyjne i prywatne i trzeba kupować osobne bilety (cena 35/25 zł), a szkoda że nie ma możliwości jednego wspólnego. Wracając do komnat, na pewno jak ktoś lubi arrasy, czyli obrazy ręcznie wyszywane, tkaniny naśladujące obraz, (...)

Zobacz pełny wpis »
Do Wygiełzowa - wioski w powiecie chrzanowskim, da się dojechać busem, ale jeżdżą one rzadko więc najlepiej jak ktoś ma taką możliwość jechać autem lub jak ja zorganizowaną wycieczką. Na terenie Wygiełzowa mieści się rozległy Park Etnograficzny z 27 budynkami. Są to piękne chałupy z XIX wieku między innymi: dom sołtysa, młyn, kościół, chałupa najbiedniejszych, obora, kuźnia (...)

Zobacz pełny wpis »
Obok Komnat Reprezentacyjnych na zamku wawelskim są Komnaty Prywatne. To tutaj mieszkali królowie, są pomieszczenia jak sypialnia, sień, gabinet. To cała plejada pięknych zabytkowych mebli z XVI/XVII wieku, arrasów Zygmunta Augusta, obrazów. Poza tym piękna porcelana, mnóstwo figurek - myślę, że sprzątacze wtedy mieli mnóstwo pracy z odkurzaniem (...)

Zobacz pełny wpis »