5 lipca 2021, 07:35
Wszystko, co powinno się wiedzieć na temat instalacji budowlanych

Wszystko, co powinno się wiedzieć na temat instalacji budowlanych

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Na funkcjonalność budynku w dużej mierze wpływ mają przede wszystkim instalacje budowlane. Dzięki nim dostarczane jest ciepło, czy prąd, zapewniany dostęp do wody oraz odprowadzane ścieki - umożliwiają one wygodne funkcjonowanie mieszkańców. Warto wiedzieć, że spora część instalacji montowana jest wewnątrz ścian, dlatego konieczne jest zaplanowanie ich zdecydowanie wcześniej i rozpoczęcie prac wraz z budową. Jakie są rodzaje instalacji budowlanych?

 

Podstawowe zadanie różnych rodzajów instalacji budowlanych

Instalacje budowlane można podzielić na różne typy, z których każdy odpowiada za co innego – zaliczane są do nich przede wszystkim:

instalacja elektryczna – jej głównym zadaniem jest zaopatrywanie budynku w energię – cała instalacja kończy się jest punktem odbioru energii elektrycznej, czyli na przykład gniazdem wtykowym – może to być również punkt świetlny lub podłączony na stałe odbiornik;

instalacja grzewcza – jest odpowiedzialna za rozprowadzanie po budynku ciepła oraz podgrzewanie wody, składa się ona przede wszystkim z kotłów zasilających, grzejników, a także rur doprowadzających wodę oraz gaz – w całym układzie dużą rolę odgrywa także izolacja budynku, a także wielkość pomieszczeń;

instalacja kanalizacyjna – jej najważniejszym zadaniem jest zbieranie, transport oraz utylizacja ścieków – można ją podzielić na zewnętrzną oraz wewnętrzną;

wentylacja i klimatyzacja – umożliwia ona cyrkulację oraz przetwarzanie powietrza - można kontrolować jego najważniejsze parametry, jak przykładowo temperatura czy wilgotność.

Czy na instalację budowlaną wymagane jest pozwolenie?

Instalacje budowlane są obecnie szczegółowo nadzorowane przez prawo budowlane. Warto podkreślić, że renowacja istniejących instalacji nie wymaga dodatkowych zgód, jednak mogą one być potrzebne do zbudowania nowych układów - szczególnie w przypadku instalacji elektroenergetycznej, cieplnej, kanalizacyjnej, wodociągowej oraz telekomunikacyjnej, a także klimatyzacyjnej.

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Łóżko duże do sypialni
6 września 2021, 12:21
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
W dzisiejszych czasach do urządzenia sypialni przykładamy bardzo dużą uwagę. Jest to miejsce, w którym spędzamy bardzo wiele czasu, dlatego musi być idealne. Łóżko kontynentalne cieszy się od dłuższego czasu ogromnym zainteresowaniem.
Jak wybrać łóżko do sypialni
24 sierpnia 2021, 21:13
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Wiele osób zastanawia się, jakie wybrać łóżko do sypialni. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybranie większego łóżka, ponieważ jest bardziej wygodne.
Wszystko, co dobrze jest wiedzieć na temat wywozu gruzu
13 czerwca 2021, 12:20
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
W trakcie remontu czy budowy, pojawia się wiele nietypowych odpadów takich, jak przykładowo gruz, cegłówki czy kawałki betonu lub ścian. Tego rodzaju odpady budowlane bardzo często są trudne w utylizacji przez co najlepszym wyjściem jest wynajęcie do tego odpowiedniej firmy.
W DNIU MATKI
26 maja 2021, 09:15
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Dzisiaj Dzień Matki - czy pamiętaliście o życzeniach?
Które rodzaje farb są najchętniej wybierane?
6 maja 2021, 16:21
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Współcześnie można korzystać z najróżniejszych rodzajów farb – na rynku dostępne są między innymi akwarele, farby olejne czy akrylowe. Każdy z tych rodzajów różni się nie tylko efektem końcowym obrazu, ale też wymaganiami i niezbędnymi do tworzenia akcesoriami.  
Suszarka na pranie - jak wybrać najlepszą do swoich potrzeb?
1 maja 2021, 09:48
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Właściwy dobór suszarki na pranie ma bardzo ważny wpływ na nasz komfort i wygodę na co dzień.  Nie zawsze mamy w naszych mieszkaniach i domach wystarczająco dużo przestrzeni – a to właśnie to jak liczna jest nasza rodzina – ma duży wpływ na decyzję o wyborze.
Ekologiczna przesyłka – jak zadbać o odpowiednio zapakowaną przesyłkę?
28 kwietnia 2021, 12:11
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
W sklepach można wybierać wśród mnóstwa akcesoriów do pakowania wyróżniających się nowoczesnymi rozwiązaniami. Niemniej powinno się zadbać o to, by paczka była ekologiczna i przyjazna dla środowiska.
Gdzie można najlepiej zamówić ekologiczne akcesoria do pakowania prezentów
28 kwietnia 2021, 12:11
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Obecnie kwestie ochrony środowiska są coraz chętniej przestrzegane. Znacznie częściej korzysta się z ekologicznych rozwiązań.