5 lipca 2021, 07:35
Wszystko, co powinno się wiedzieć na temat instalacji budowlanych

Wszystko, co powinno się wiedzieć na temat instalacji budowlanych

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Na funkcjonalność budynku w dużej mierze wpływ mają przede wszystkim instalacje budowlane. Dzięki nim dostarczane jest ciepło, czy prąd, zapewniany dostęp do wody oraz odprowadzane ścieki - umożliwiają one wygodne funkcjonowanie mieszkańców. Warto wiedzieć, że spora część instalacji montowana jest wewnątrz ścian, dlatego konieczne jest zaplanowanie ich zdecydowanie wcześniej i rozpoczęcie prac wraz z budową. Jakie są rodzaje instalacji budowlanych?

 

Podstawowe zadanie różnych rodzajów instalacji budowlanych

Instalacje budowlane można podzielić na różne typy, z których każdy odpowiada za co innego – zaliczane są do nich przede wszystkim:

instalacja elektryczna – jej głównym zadaniem jest zaopatrywanie budynku w energię – cała instalacja kończy się jest punktem odbioru energii elektrycznej, czyli na przykład gniazdem wtykowym – może to być również punkt świetlny lub podłączony na stałe odbiornik;

instalacja grzewcza – jest odpowiedzialna za rozprowadzanie po budynku ciepła oraz podgrzewanie wody, składa się ona przede wszystkim z kotłów zasilających, grzejników, a także rur doprowadzających wodę oraz gaz – w całym układzie dużą rolę odgrywa także izolacja budynku, a także wielkość pomieszczeń;

instalacja kanalizacyjna – jej najważniejszym zadaniem jest zbieranie, transport oraz utylizacja ścieków – można ją podzielić na zewnętrzną oraz wewnętrzną;

wentylacja i klimatyzacja – umożliwia ona cyrkulację oraz przetwarzanie powietrza - można kontrolować jego najważniejsze parametry, jak przykładowo temperatura czy wilgotność.

Czy na instalację budowlaną wymagane jest pozwolenie?

Instalacje budowlane są obecnie szczegółowo nadzorowane przez prawo budowlane. Warto podkreślić, że renowacja istniejących instalacji nie wymaga dodatkowych zgód, jednak mogą one być potrzebne do zbudowania nowych układów - szczególnie w przypadku instalacji elektroenergetycznej, cieplnej, kanalizacyjnej, wodociągowej oraz telekomunikacyjnej, a także klimatyzacyjnej.

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Dekorowanie okien — opcje rolet okiennych
24 maja 2022, 13:49
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jeśli chcesz udekorować swoje okna, masz różne opcje do wyboru. Możesz zrealizować pomysły na dekorację okien i dekoracji wnętrz z magazynów wnętrzarskich, programów telewizyjnych lub od profesjonalistów zajmujących się projektowaniem.
Jak zapobiec włamaniu się do domu?
2 maja 2022, 20:48
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Niezależnie od tego, czy opuszczasz dom na tydzień, czy na rok, pozostawienie go samego naraża go na włamanie. Jest to oczywiście bardzo nieprzyjemne doświadczenie i może skutkować kradzieżą przedmiotów i zniszczeniem mienia.
Podział okien ze względu na ilość skrzydeł w oknie.
22 marca 2022, 15:42
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Podział okien ze względu na ilość skrzydeł w oknie.. Okna można podzielić na wiele różnych sposobów: materiał z jakiego są zbudowane, grubości profili okiennych, ilości szyb w szybie zespolonej, kolory, jednak dziś okna zajmiemy się oknami z podziałem na ilość skrzydeł w oknie. Okna jedn
Prezent dla mola książkowego
21 grudnia 2021, 09:57
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Wielu z nas będzie się w tym gorącym, zakupowym okresie zastanawiać: co kupić i co podarować w prezencie dla typowego mola książkowego?  
Jak ciekawie zamaskować karnisz?
29 października 2021, 11:33
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Nie zawsze chcemy, by karnisz stanowił widoczny element naszego wnętrza. Dawniej, tradycyjne karnisze drążkowe były jednym z ważnych elementów aranżacji okna. To na nich wieszało się firanki lub zasłony za pomocą agrafek, haczyków lub żabek. Obecnie coraz częściej decydujemy się na ukrycie karnisza i tym samym na wyeksponowanie dekoracyjnych tkanin wykorzystanych do stworzenia kompozycji na naszym oknie.
Kuchenne urządzenia wielofunkcyjne dla każdego
22 października 2021, 14:59
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Dopasowany do indywidualnych potrzeb robot kuchenny to wysokiej jakości urządzenie niezbędne do przygotowania posiłków. Coraz częściej roboty kuchenne zastępują ręczne wykonywanie wielu czynności podczas przygotowania posiłków.
Stwórz piękny, pełen życia OGRÓD
1 października 2021, 10:25
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Ogród jest najlepszym miejscem w zaciszu własnego domu. Jest to jedno z tych miejsc, w którym możesz zwolnić i prawdziwie odpocząć od życia w ciągłym biegu. Co więcej, posiadanie przydomowego ogródka przynosi całą masę korzyści zdrowotnych, choćby tych związanych z dodatkowymi zasobami tlenu, produkowanymi przez hodowane tam rośliny.
Łóżko duże do sypialni
6 września 2021, 12:21
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
W dzisiejszych czasach do urządzenia sypialni przykładamy bardzo dużą uwagę. Jest to miejsce, w którym spędzamy bardzo wiele czasu, dlatego musi być idealne. Łóżko kontynentalne cieszy się od dłuższego czasu ogromnym zainteresowaniem.
Jak wybrać łóżko do sypialni
24 sierpnia 2021, 21:13
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Wiele osób zastanawia się, jakie wybrać łóżko do sypialni. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybranie większego łóżka, ponieważ jest bardziej wygodne.