5 listopada 2021, 11:45
Wskazówki dotyczące skutecznego rozwiązywania problemów w firmie.

Wskazówki dotyczące skutecznego rozwiązywania problemów w firmie.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Życie polega na stawianiu czoła problemom i rozwiązywaniu ich. Życie przedsiębiorcy nie jest wyjątkiem od tej zasady. Wręcz przeciwnie! W życiu nie chodzi o to, by być w świecie "wszyscy są mili i uprzejmi". Każdego dnia dyrektor firmy napotyka na problemy natury ekonomicznej, społecznej, zarządczej czy strategicznej. Należy podkreślić, że problemy te mogą stanowić bariery uniemożliwiające firmie realizację jej celów. Dlatego też menedżer musi nauczyć się, jak skutecznie je rozwiązywać.

 

 

Wskazówka 1. Zrozum problem.

Aby łatwo znaleźć właściwe rozwiązanie, przedsiębiorca musi spróbować zrozumieć sytuację. Ten krok jest niezbędny, aby rozwiązać problem metodycznie, jasno i twórczo.

Dotarcie do sedna problemu.

Menedżer musi zidentyfikować źródło problemu, jeśli chce go skutecznie rozwiązać. W tym celu formułuje problem i diagnozuje go tak, aby uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź. Dlatego w przypadku niezadowolenia klienta musi on zrozumieć nie tylko przyczyny, ale przede wszystkim oferty, które stanowią źródła niezadowolenia.

Szczegóły.

W większości przypadków problem jest tak przytłaczający, że menedżer nie zwraca już uwagi na szczegóły, które mogą go wyjaśnić i pomóc mu znaleźć właściwe rozwiązanie. Jednak, aby się nie pogubić, stara się zrozumieć kontekst, zanim skupi się na reszcie. Wtedy liczy się każdy szczegół, ale musi umieć odróżnić te, które są bezpośrednio związane z problemem od tych, które są drugorzędne.

Poszerzenie zakresu analizy problemu.

Czasami trzeba sięgnąć głębiej, aby znaleźć źródło problemu. Ten krok polega na poszerzeniu zakresu problemu. W tym celu lider zadaje pytania, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z problemem. Nie waha się on wezwać innych specjalistów z dziedziny, w której działa, aby pomogli mu zlokalizować problem. Poza tym może on zasięgnąć porady u osoby prywatnej. Uwzględnienie opinii z zewnątrz pomaga mu oderwać się od sfery zawodowej i spojrzeć na sprawy nieco jaśniej. Ale pod jednym warunkiem: słuchaj i nie szukaj aprobaty za wszelką cenę.

 

Wskazówka 2. Poszukaj pomysłów.

Analizując możliwe źródła problemu, menedżer może ustalić różne możliwe rozwiązania. Te rozwiązania nie powinny być w żaden sposób pomijane. Ponieważ jednak są to tylko możliwości, menedżer nie powinien ich od razu stosować. Stara się je ocenić, określając, która z nich najlepiej pasuje do sytuacji. W tym kroku nie chodzi jeszcze o rozwiązanie problemu, ale o szukanie pomysłów na znalezienie idealnego rozwiązania.

 

Wskazówka 3. Zaplanuj rozwiązanie problemu.

Ten etap polega na ustaleniu rzeczywistego rozwiązania, czyli takiego, które lider zastosuje do rozwiązania problemu. Dokonuje się tego poprzez identyfikację mocnych i słabych stron, atutów, skutków i kosztów każdej z opcji. Taka ocena pozwala menedżerowi łatwo zidentyfikować problem i znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie. W tym kontekście bierze pod uwagę czas potrzebny na wdrożenie każdego rozwiązania. W ten sposób może on łatwo określić, czy musi podjąć działania w krótkim, średnim czy długim okresie.

Aby skutecznie rozwiązać problem, musi go dokładnie zrozumieć. Aby to zrobić, robi krok w tył. Poza tym panuje nad stresem w każdych okolicznościach, co jest bardzo ważnym czynnikiem, który może wpłynąć na decyzję menedżera.

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Walter Herz skomercjalizuje warszawski kompleks Blue Office
14 kwietnia 2022, 13:08
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Firma doradcza Walter Herz wybrana została do roli wyłącznego agenta, odpowiedzialnego za proces komercjalizacji powierzchni w kompleksie Blue Office, który stanowi komplementarną część biurową warszawskiego centrum Blue City   
Czy deweloperzy nadal poszukują gruntów pod mieszkania
29 marca 2022, 13:19
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Nieustannie, mocno działamy inwestycyjnie. Prowadzimy obecnie 137 postępowań o wydanie pozwoleń WZ w Krakowie, Katowicach, Będzinie, Warszawie, Lublinie, Gdańsku oraz Gliwicach. W najbliższym czasie planujemy rozpoczęcie realizacji inwestycji mieszkaniowych m.in. w Krakowie,  Łodzi oraz Lublinie. Poszukujemy również działek nad Bałtykiem, gdzie planujemy wybudować aparthotel. Kolejny taki obiekt powstanie w najbliższym czasie w Czorsztynie.  Adrian Potoczek, dyrektor ds. rozwoju w Wawel Service Nieustannie, mocno działamy inwestycyjnie. Prowa
Czy deweloperzy zmieniają plany inwestycyjne
1 marca 2022, 10:54
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Sytuacja na rynku mieszkaniowym szybko się zmienia, czy deweloperzy weryfikują swoje strategie działania? Czy firmy rozważają zmianę działalności i planów sprzedażowych na ten rok?
Szał zakupów na rynku gruntów inwestycyjnych trwa
10 lutego 2022, 17:54
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Bitwa o grunty inwestycyjne toczy się nadal, a brak atrakcyjnych aktywów jest coraz dotkliwiej odczuwalny. Dotyczy to wszystkich dużych miast w Polsce. Od dawna ziemia pod inwestycje nie jest już nigdzie łatwo dostępna.
Kierunek Ustka - apartamenty przy plaży od Duda Development
14 lutego 2022, 17:09
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Firma Duda Development otrzymała pozwolenie na budowę apartamentowca, który zrealizuje w Ustce tuż przy jednej z najpiękniejszych, nadbałtyckich plaż Inwestycja Kierunek Ustka powstanie na działce usytuowanej przy ulicy Leśnej 1B w Ustce, na
Hotele powiększają bazę turystyczną
17 stycznia 2022, 15:40
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Wzrost zainteresowania turystyką krajową sprzyja rozwojowi zaplecza noclegowego w kurortach. Otwierają się też ciekawe hotele miejskie. Obecny rok powinien przynieść stabilizację w branży hotelowej, w miarę jak kolejne państwa przechodzić będą z traktowania pandemii covid w endemię
Jakie wzięcie mają lokale usługowe w nowych osiedlach
3 stycznia 2022, 15:35
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jakie wzięcie mają lokale usługowe w nowych osiedlach. Jakie lokale usługowe oferują deweloperzy w realizowanych inwestycjach mieszkaniowych? Jakim cieszą się zainteresowaniem? W których projektach są do kupienia? W jakich cenach? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl Tomasz Kaleta, dy
Czy mieszkania będą coraz droższe
20 grudnia 2021, 15:52
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Co podbija ceny mieszkań? Czy będziemy obserwować ich dalsze podwyżki? W jakim tempie rosną koszty budowy? Czy ograniczenie zdolności nabywczej i dostępu do kredytów przełoży się na wyhamowanie popytu i wzrostu stawek rynkowych?
Parki handlowe w Polsce to dobry biznes
16 grudnia 2021, 13:08
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Nasilający się trend lokalności i ewolucja nawyków zakupowych spotęgowała popularność obiektów handlowych typu convenience. Parki handlowe i nieduże centra zakupowe mocno zyskały na znaczeniu, co motywuje deweloperów do intensywniejszego działania. Grono inwestorów planujących realizację obiektów handlowych w tym formacie z kwartału na kwartał rośnie. Poza elastycznością powierzchni i niższymi stawkami najmu, parki handlowe wygrywają przede wszystkim swoim usytuowaniem w pobliżu klientów, co jest dziś czynnikiem kluczowym.