5 listopada 2021, 11:45
Wskazówki dotyczące skutecznego rozwiązywania problemów w firmie.

Wskazówki dotyczące skutecznego rozwiązywania problemów w firmie.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Życie polega na stawianiu czoła problemom i rozwiązywaniu ich. Życie przedsiębiorcy nie jest wyjątkiem od tej zasady. Wręcz przeciwnie! W życiu nie chodzi o to, by być w świecie "wszyscy są mili i uprzejmi". Każdego dnia dyrektor firmy napotyka na problemy natury ekonomicznej, społecznej, zarządczej czy strategicznej. Należy podkreślić, że problemy te mogą stanowić bariery uniemożliwiające firmie realizację jej celów. Dlatego też menedżer musi nauczyć się, jak skutecznie je rozwiązywać.

 

 

Wskazówka 1. Zrozum problem.

Aby łatwo znaleźć właściwe rozwiązanie, przedsiębiorca musi spróbować zrozumieć sytuację. Ten krok jest niezbędny, aby rozwiązać problem metodycznie, jasno i twórczo.

Dotarcie do sedna problemu.

Menedżer musi zidentyfikować źródło problemu, jeśli chce go skutecznie rozwiązać. W tym celu formułuje problem i diagnozuje go tak, aby uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź. Dlatego w przypadku niezadowolenia klienta musi on zrozumieć nie tylko przyczyny, ale przede wszystkim oferty, które stanowią źródła niezadowolenia.

Szczegóły.

W większości przypadków problem jest tak przytłaczający, że menedżer nie zwraca już uwagi na szczegóły, które mogą go wyjaśnić i pomóc mu znaleźć właściwe rozwiązanie. Jednak, aby się nie pogubić, stara się zrozumieć kontekst, zanim skupi się na reszcie. Wtedy liczy się każdy szczegół, ale musi umieć odróżnić te, które są bezpośrednio związane z problemem od tych, które są drugorzędne.

Poszerzenie zakresu analizy problemu.

Czasami trzeba sięgnąć głębiej, aby znaleźć źródło problemu. Ten krok polega na poszerzeniu zakresu problemu. W tym celu lider zadaje pytania, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z problemem. Nie waha się on wezwać innych specjalistów z dziedziny, w której działa, aby pomogli mu zlokalizować problem. Poza tym może on zasięgnąć porady u osoby prywatnej. Uwzględnienie opinii z zewnątrz pomaga mu oderwać się od sfery zawodowej i spojrzeć na sprawy nieco jaśniej. Ale pod jednym warunkiem: słuchaj i nie szukaj aprobaty za wszelką cenę.

 

Wskazówka 2. Poszukaj pomysłów.

Analizując możliwe źródła problemu, menedżer może ustalić różne możliwe rozwiązania. Te rozwiązania nie powinny być w żaden sposób pomijane. Ponieważ jednak są to tylko możliwości, menedżer nie powinien ich od razu stosować. Stara się je ocenić, określając, która z nich najlepiej pasuje do sytuacji. W tym kroku nie chodzi jeszcze o rozwiązanie problemu, ale o szukanie pomysłów na znalezienie idealnego rozwiązania.

 

Wskazówka 3. Zaplanuj rozwiązanie problemu.

Ten etap polega na ustaleniu rzeczywistego rozwiązania, czyli takiego, które lider zastosuje do rozwiązania problemu. Dokonuje się tego poprzez identyfikację mocnych i słabych stron, atutów, skutków i kosztów każdej z opcji. Taka ocena pozwala menedżerowi łatwo zidentyfikować problem i znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie. W tym kontekście bierze pod uwagę czas potrzebny na wdrożenie każdego rozwiązania. W ten sposób może on łatwo określić, czy musi podjąć działania w krótkim, średnim czy długim okresie.

Aby skutecznie rozwiązać problem, musi go dokładnie zrozumieć. Aby to zrobić, robi krok w tył. Poza tym panuje nad stresem w każdych okolicznościach, co jest bardzo ważnym czynnikiem, który może wpłynąć na decyzję menedżera.

 

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Jaka jest skala zakupów inwestycyjnych na rynku mieszkań
29 listopada 2021, 14:40
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jak dużo nowych mieszkań kupowanych jest za gotówkę w celu ratunkowego lokowania kapitału w nieruchomości z myślą o wzroście wartości inwestycji w dłuższej perspektywie? Jak wielu klientów inwestycyjnych trafia do biur sprzedaży deweloperów? Czy ich liczba rośnie? Czy zdarzają się zakupy pakietowe?
Warszawski rynek biurowy z dobrymi widokami na przyszłość
25 listopada 2021, 16:46
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
W Warszawie w budowie jest ponad 370 tys. mkw. powierzchni biurowych, które mają być oddane w okresie 2021-2024. To mniej niż połowa biur realizowanych w ostatnich latach przed 2020 rokiem. Warszawski rynek mocno wyhamował. Poziom realizacji nowych biur jest rekordowo niski, podczas gdy na rynkach regionalnych buduje się ponad dwa razy więcej.
Polska dobrze radzi sobie w europejskim wyścigu po magazyny
19 listopada 2021, 14:06
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Mimo rekordowo dużej ilości powierzchni w budowie, nowa podaż na rynku magazynowym w naszym kraju nie nadąża za wciąż rosnącym popytem. Wolumen najmu w pierwszej połowie br. był trzykrotnie większy niż ilość powierzchni oddanej do użytkowania. Najwięcej magazynów przybyło na Górnym Śląsku, w Warszawie i Trójmieście.
Czy małe mieszkania mają nadal największe wzięcie
3 listopada 2021, 12:51
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Czy mieszkania o niewielkim metrażu to wciąż najszybciej sprzedające się lokale na rynku deweloperskim? W których inwestycjach można je kupić? W jakiej cenie? Jak długo trzeba czekać na odbiór kluczy? 
Czy gwarancja zastępcza wpłynie na popyt na mieszkania
12 października 2021, 14:15
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Czy rządowy projekt gwarancji zastępczej wkładu do kredytu może podbić popyt na mieszkania? Czy przygotowywany program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma szansę wpłynąć na zwiększenie sprzedaży?
Jak sprzedawały się nowe mieszkania w wakacje
6 października 2021, 16:55
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jak duże zainteresowanie zakupem mieszkań było latem? Czy tegoroczny okres wakacyjny był udany pod względem sprzedaży mieszkań na rynku deweloperskim? Jakie wyniki odnotowali deweloperzy w trzecim kwartale br.? Czy w minione wakacje popyt był większy niż przed rokiem?
Czy będzie wysyp osiedli w lokalizacjach podmiejskich i mniejszych miastach
21 września 2021, 14:11
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Czy deweloperzy planują realizację nowych projektów mieszkaniowych w lokalizacjach podmiejskich i mniejszych miastach? W których? Czy ze względu na utrudnienia związane z wprowadzaniem na rynek nowych inwestycji oferta firm kurczy się? O ile podaż jest mniejsza niż przed pandemią?
Popularne błędy popełniane przy kupnie mieszkania. Na co uważać?
22 września 2021, 11:35
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Zakupienie mieszkania jest decyzją, która nierzadko podejmowana jest pod presją czasu. Wtedy łatwo o błędy. Często narażone są na nie także te osoby, które nie przemyślały do końca swojej decyzji lub nie mają rozeznania w branży nieruchomości. Jako że decyzja o zakupie mieszkania wiąże się z dużym wydatkiem, sprawdź, jak nie popełnić wtedy żadnego błędu!
Jak nowe technologie zmieniają osiedla mieszkaniowe
25 sierpnia 2021, 16:17
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Po jakie rozwiązania sięgają deweloperzy przy projektowaniu nowych inwestycji? Jakie nowości technologiczne wdrażają, by zapewnić mieszkańcom komfort? W jaki sposób infrastruktura osiedli podąża za stylem życia? Jakie udogodnienia i rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo wprowadzane są w nowych projektach?