22 września 2021, 11:35
Popularne błędy popełniane przy kupnie mieszkania. Na co uważać?

Popularne błędy popełniane przy kupnie mieszkania. Na co uważać?

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Zakupienie mieszkania jest decyzją, która nierzadko podejmowana jest pod presją czasu. Wtedy łatwo o błędy. Często narażone są na nie także te osoby, które nie przemyślały do końca swojej decyzji lub nie mają rozeznania w branży nieruchomości. Jako że decyzja o zakupie mieszkania wiąże się z dużym wydatkiem, sprawdź, jak nie popełnić wtedy żadnego błędu!

 

Jakie błędy popełniane są przy zakupie mieszkania?

Podczas wyboru mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego można popełnić wiele błędów. Jakie z nich spotykane są najczęściej? 1. Zakup mieszkania w niedopasowanej do naszych potrzeb lokalizacji – dobra lokalizacja ma w przypadku mieszkań kluczowe znaczenie, dlatego warto wziąć ją pod uwagę w pierwszej kolejności. Lokal nie musi być położony w samym centrum, lecz powinien być dobrze skomunikowany i dawać łatwy dostęp do niezbędnej infrastruktury. 2. Nieodpowiedni metraż mieszkania – nie powinno być ani za małe, ani za duże. Warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji przyszłe plany, na przykład związane z posiadaniem dzieci. 3. Brak dokładnych oględzin nieruchomości – to bardzo ważny punkt wtedy, gdy kupuje się mieszkanie używane. Brak sprawdzenia jego stanu technicznego może rodzić poważne koszty w związku z wymaganymi remontami. 4. Nieuwzględnienie orientacji mieszkania względem stron świata – mieszkania od południa są cieplejsze i lepiej doświetlone niż te skierowane na północ. 5. Brak sprawdzenia kosztów utrzymania – zawsze warto dowiedzieć się, z jakim czynszem związane będzie korzystanie z mieszkania.

Błędy przy kupnie mieszkania – jak ich uniknąć?

Błędów przy zakupie własnego „M” można uniknąć. Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie, aby decyzja okazała się w pełni udana? Przede wszystkim nigdy nie warto podejmować decyzji pod wpływem impulsu. Mieszkanie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się idealne, w rzeczywistości może mieć niezbyt korzystną lokalizację lub będzie wymagało sporych nakładów na remont. Nie powinno się także kupować mieszkania bez jego dokładnego sprawdzenia pod kątem technicznym. Gdy nie mamy w tej dziedzinie wiedzy, o sprawdzenie lokalu warto poprosić osobę znajomą, która ma większe rozeznanie, albo zatrudnić rzeczoznawcę. Nie warto też iść na daleko idące kompromisy, na przykład po względem metrażu czy rozkładu wnętrza w nieruchomości. Mieszkanie niedopasowane do naszych potrzeb będzie po prostu mniej komfortowe w codziennym użytkowaniu i może powodować frustrację.

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Czy gwarancja zastępcza wpłynie na popyt na mieszkania
12 października 2021, 14:15
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Czy rządowy projekt gwarancji zastępczej wkładu do kredytu może podbić popyt na mieszkania? Czy przygotowywany program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma szansę wpłynąć na zwiększenie sprzedaży?
Jak sprzedawały się nowe mieszkania w wakacje
6 października 2021, 16:55
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jak duże zainteresowanie zakupem mieszkań było latem? Czy tegoroczny okres wakacyjny był udany pod względem sprzedaży mieszkań na rynku deweloperskim? Jakie wyniki odnotowali deweloperzy w trzecim kwartale br.? Czy w minione wakacje popyt był większy niż przed rokiem?
Czy będzie wysyp osiedli w lokalizacjach podmiejskich i mniejszych miastach
21 września 2021, 14:11
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Czy deweloperzy planują realizację nowych projektów mieszkaniowych w lokalizacjach podmiejskich i mniejszych miastach? W których? Czy ze względu na utrudnienia związane z wprowadzaniem na rynek nowych inwestycji oferta firm kurczy się? O ile podaż jest mniejsza niż przed pandemią?
Jak nowe technologie zmieniają osiedla mieszkaniowe
25 sierpnia 2021, 16:17
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Po jakie rozwiązania sięgają deweloperzy przy projektowaniu nowych inwestycji? Jakie nowości technologiczne wdrażają, by zapewnić mieszkańcom komfort? W jaki sposób infrastruktura osiedli podąża za stylem życia? Jakie udogodnienia i rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo wprowadzane są w nowych projektach?
Z jakiego powodu opłaca się zdecydować na doradcę kredytowego?
22 sierpnia 2021, 14:55
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Wzięcie kredytu jest skomplikowane i podczas niego pojawia się mnóstwo pytań. Z tych względów właśnie w dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z pomocy doradcy kredytowego. Dzięki niemu można skrócić całą procedurę i uniknąć zbędnego stresu. O czym zdecydowanie warto wiedzieć odnośnie doradcy kredytowego?
Nowy mural w Łodzi zachęci do tworzenia sąsiedzkich relacji
9 sierpnia 2021, 16:31
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Na pograniczu łódzkiego Śródmieścia i Widzewa powstaje mural promujący budowanie dobrosąsiedzkiego klimatu. Praca o wielkości 550 m kw. zdobić będzie ścianę kamienicy przy Targowej 55, usytuowanej naprzeciwko Diasfery Łódzkiej, inwestycji firmy Duda Development 
Szybka przeprowadzka - jak ją zaplanować?
8 sierpnia 2021, 09:44
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Każdy, kto kiedykolwiek się przeprowadzał wie, jak trudne może być przeniesienie wszystkich rzeczy. Pakowanie, odpowiednie zabezpieczanie i przewożenie rzeczy wymaga dużo zaangażowania i pochłania mnóstwo czasu. Trudności może dostarczy także rozkręcanie i późniejsze składanie mebli. Można jednak przyśpieszyć oraz ułatwić przeprowadzkę.
Jak koszt zakupu gruntów wpływa na ceny mieszkań
3 sierpnia 2021, 16:33
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jakie ceny osiągają grunty pod budowę mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach największych miast? Jak wartość ich zakupu przedkłada się na rentowność inwestycji i ceny mieszkań? Jaka jest dostępność ziemi? Czy firmy planują zakupy gruntów? Jakich działek poszukują? Gdzie?
Czy lokale usługowe w nowych osiedlach mają wzięcie
22 lipca 2021, 15:40
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Czy zmiany wywołane pandemią i zwiększone zapotrzebowanie na kompleksowe usługi w pobliżu miejsca zamieszkania w myśl zasady 15 minutowego miasta spowodowały wzrost popytu na lokale usługowe na terenie osiedli? Czy w nowych inwestycjach projektowanych jest więcej powierzchni usługowo-handlowych? W jakiej cenie są oferowane?