8 października 2021, 16:31
Afazja- czym jest i jak pomagać osobom z tym schorzeniem

Afazja- czym jest i jak pomagać osobom z tym schorzeniem

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Nie da się ukryć, że wraz z wiekiem jesteśmy coraz bardziej narażeni na różnorodne schorzenia. Organizm przestaje być tak wydolny i efektywny, jak jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu.

Jedną z bardziej podstępnych chorób, która może zaatakować nas w najmniej oczekiwanym momencie, jest afazja. Tym mianem określa się nie samą chorobę, lecz grupę objawów chorobowych, które prowadzą do uszkodzeń mózgu, a w efekcie zanika zdolność mowy, nawet u osób, które wcześniej nie miały z nią problemów. Czym więc jest afazja i jak pomóc osobom na nią cierpiącym?

Czym jest afazja?

Afazja- jak już zostało to wspomniane- to nie choroba, a grupa objawów chorobowych, spowodowanych nieodwracalnymi, częściowymi lub całościowymi zmianami w strukturach mózgu. W większości afazja objawia się zaburzeniem podstawowych mechanizmów, które odpowiedzialne są za czynności mowy u osób, które wcześniej nie miały z mową żadnych problemów. Sam termin afazja odnosi się do utraty wypracowanych już zdolności i występuje pokrewnie z terminem dysfazja, co z kolei odnosi się do zaburzenia mowy u osób, które wciąż są wstanie wykazywać tę czynność. Jak dochodzi do afazji? Otóż powstaje ona na skutek uszkodzenia mózgu, a dokładnie ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej jej przyczynami są więc urazy czaszkowo-mózgowe, a także proce ekspandowanego udaru mózgu. Afazja może przybierać różnorodne postacie, a dzięki ich rozpoznaniu, możliwe jest zdiagnozowanie i zlokalizowanie danej struktury w mózgu, która uległa uszkodzeniu. Najczęstszą przyczyną afazji, która jest diagnozowana u ponad 70% chorych, jest zniszczenie tkanki nerwowej w lewej półkuli mózgu. Niemniej jednak, nie wyklucza się powstawania afazji na skutek zmian zachodzących w strukturach podkorowych, czy chociażby we włóknach nerwowych, które ulokowane są w półkuli prawej. Obecnie, dzięki nauce, udało się wyróżnić kilka klasyfikacji afazji. Zwykle podział ten opiera się na dwóch, najważniejszych czynnikach. Pierwszym z nich są objawy pojawiające się w sferze impresji, a także ekspresji mowy, a drugim z nich jest rozległość zmian i uszkodzeń do których doszło w obrębie struktur mózgowych, które są specyficzne dla czynności mowy. Wobec tego, afazję można podzielić na:

  • afazję ruchową
  • afazję czuciową
  • afazję przewodzenia
  • afazję anomiczną
  • afazję globalną

Pomoce dla osób z afazją

Nie da się ukryć, że afazja jest niezwykle trudnym schorzeniem. Zwykle oprócz leczenia farmakologicznego, pacjentom zaleca się terapię logopedyczną, która w wielu przypadkach daje niezwykle pozytywne rezultaty. Niemniej jednak, chorzy muszą od nowa nauczyć się sposobu wymawiania wyrazów, słów, a także ich znaczenia. Jeśli jednak odpowiednio zostaną dobrane pomoce dla osób z afazją, istnieje ogromna możliwość cofnięcia się zaburzeń w okresie około 1-3 miesięcy od rozpoczęcia takiej terapii. Jakie więc pomoce dla osób z afazją warto wykorzystać? W pierwszej kolejności warto wspomnieć o klockach edukacyjnych, na których znajdują się wyrazy lub symbole i cyfry. Dzięki takiej układance chory może ćwiczyć pamięć i poznawać przy pomocy skojarzeń słowa oraz ich sens. Warto także zwrócić uwagę na pomoce dla osób z afazją w formie podręczników. Składają się one ze zbioru kolorowych zdjęć, które są podpisane zdaniami, które chory musi skończyć. Zwykle przedmiot przedstawiony na obrazku występuje wielokrotnie w różnych kontekstach, dzięki czemu osoba z zaburzeniami mowy, może nauczyć się jego znaczenia i ćwiczyć swoją pamięć. W miarę postępów w terapii warto zwiększać poziom trudności, by chory mógł przejść do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Pomoce dla osób z afazją, są świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu można przyspieszyć proces cofania się zaburzeń.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

dlaczego mamy lepszą wydolność w cieple i rady na zimę
23 października 2022, 20:49
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Ostatnie czasy są bardzo trudne, z chęcią przykleiłabym taśmą folię medyczna do zewnętrznych ścian pomieszczeń mieszkalnych, ale nie wiem czy ona przewodzi prąd, jeśli przewodzi to nawet obklejenie styku kontaktów z folią taśmą izolacyjną nie pomoże, bo może powstać niebezpieczny łuk elektryczny.
Dla kogo są plany posiłków dietetycznych
28 października 2022, 02:05
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Ludzie są wyjątkową jednostką i dlatego dla każdego z nas zawsze istnieją różne plany dietetyczne. Jak ważne jest przejście na dietę? Znaczenie jest bardzo znaczące. Wiemy, że przechodzenie na dietę to nie tylko szczuplejsza i szczuplejsza sylwetka, odchudzanie itp., ale także w celach medycznych. Odchudzanie to jedna z najlepszych metod na poprawienie nastroju. 
Prawdziwe przyczyny cukrzucy
19 października 2022, 20:48
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Cukier jest tylko przyprawą jak karolina chili, mięta, bazylia, sól, pieprz. Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną zależnie od dawki, bardziej toksyczne od cukru są aceton wytwarzany w czasie trawienia tłuszczu i amoniak wytwarzany w czasie trawienia białek.
Leczenie łupieżu ziołami i lekarstwami ajurwedyjskimi
2 października 2022, 19:04
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Kiedy komórki skóry głowy nadmiernie obumierają i łuszczą się, stan znany jest jako łupież. Łupież jest łatwo widoczny w postaci płatków obecnych we włosach, któremu najczęściej towarzyszy swędzenie skóry głowy. Swędzenie może być łagodne lub ciężkie, w zależności od ilości występującego łupieżu.
Wszystko, co musisz wiedzieć o oleju CBD
11 lipca 2022, 00:22
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
CBD oznacza olej kanabidiolowy. Jest stosowany w leczeniu różnych objawów, mimo że jego stosowanie jest dość kontrowersyjne. Istnieje również pewne zamieszanie co do tego, jak dokładnie olej wpływa na nasze ciała. Olej może mieć korzyści zdrowotne, a produkty zawierające ten związek są dziś legalne w wielu miejscach.
Metformino, ratunku mój jedyny??
3 czerwca 2022, 00:05
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jedna z dietetyczek, na której bloga trafiłam przez przypadek, szukając wskazówek na zupełnie inny temat, sprawę metforminy podsumowała bardzo prosto: aplikowanie pacjentowi z IO tego specyfiku zaraz na wstępie leczenia to bandytyzm. Trochę racji ma.
Leczenie Uzależnień - sposoby i metody wyjścia z alkoholizmu i innych uzależnień
28 marca 2022, 10:24
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Leczenie uzależnień to proces terapeutyczny mający na celu reedukację i resocjalizację osoby uzależnionej. Celem podjęcia leczenia jest życie w trzeźwości oraz w całkowitej abstynencji, która ma za zadanie poprawić jakość życia osoby uzależnionej.
Dlaczego nowoczesne ośrodki rehabilitacyjne są warte uwagi?
21 marca 2022, 16:44
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jeśli mówimy o służbie zdrowia to szczególnie jej prywatne ośrodki są dosyć dobrze rozwinięte w różnych zakątkach naszego kraju. Na obszarze Polski działalność prowadzą liczne ośrodki oraz placówki o zróżnicowanych specjalizacjach.
Dlaczego pieluszki jednorazowe nie są dobrym wyborem.
12 grudnia 2021, 22:43
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Niestety większośc ludzi nie ma pojęcia, że istnieje coś lepszego niż "pampers", czyli pieluszka jednorazowa. Kiedy na świat przychodzi dziecko wydaje się oczywiste, że będzie ono potrzebowało teraz mnóstwa "pampersów".