8 października 2021, 16:31
Afazja- czym jest i jak pomagać osobom z tym schorzeniem

Afazja- czym jest i jak pomagać osobom z tym schorzeniem

Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Nie da się ukryć, że wraz z wiekiem jesteśmy coraz bardziej narażeni na różnorodne schorzenia. Organizm przestaje być tak wydolny i efektywny, jak jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu.

Jedną z bardziej podstępnych chorób, która może zaatakować nas w najmniej oczekiwanym momencie, jest afazja. Tym mianem określa się nie samą chorobę, lecz grupę objawów chorobowych, które prowadzą do uszkodzeń mózgu, a w efekcie zanika zdolność mowy, nawet u osób, które wcześniej nie miały z nią problemów. Czym więc jest afazja i jak pomóc osobom na nią cierpiącym?

Czym jest afazja?

Afazja- jak już zostało to wspomniane- to nie choroba, a grupa objawów chorobowych, spowodowanych nieodwracalnymi, częściowymi lub całościowymi zmianami w strukturach mózgu. W większości afazja objawia się zaburzeniem podstawowych mechanizmów, które odpowiedzialne są za czynności mowy u osób, które wcześniej nie miały z mową żadnych problemów. Sam termin afazja odnosi się do utraty wypracowanych już zdolności i występuje pokrewnie z terminem dysfazja, co z kolei odnosi się do zaburzenia mowy u osób, które wciąż są wstanie wykazywać tę czynność. Jak dochodzi do afazji? Otóż powstaje ona na skutek uszkodzenia mózgu, a dokładnie ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej jej przyczynami są więc urazy czaszkowo-mózgowe, a także proce ekspandowanego udaru mózgu. Afazja może przybierać różnorodne postacie, a dzięki ich rozpoznaniu, możliwe jest zdiagnozowanie i zlokalizowanie danej struktury w mózgu, która uległa uszkodzeniu. Najczęstszą przyczyną afazji, która jest diagnozowana u ponad 70% chorych, jest zniszczenie tkanki nerwowej w lewej półkuli mózgu. Niemniej jednak, nie wyklucza się powstawania afazji na skutek zmian zachodzących w strukturach podkorowych, czy chociażby we włóknach nerwowych, które ulokowane są w półkuli prawej. Obecnie, dzięki nauce, udało się wyróżnić kilka klasyfikacji afazji. Zwykle podział ten opiera się na dwóch, najważniejszych czynnikach. Pierwszym z nich są objawy pojawiające się w sferze impresji, a także ekspresji mowy, a drugim z nich jest rozległość zmian i uszkodzeń do których doszło w obrębie struktur mózgowych, które są specyficzne dla czynności mowy. Wobec tego, afazję można podzielić na:

  • afazję ruchową
  • afazję czuciową
  • afazję przewodzenia
  • afazję anomiczną
  • afazję globalną

Pomoce dla osób z afazją

Nie da się ukryć, że afazja jest niezwykle trudnym schorzeniem. Zwykle oprócz leczenia farmakologicznego, pacjentom zaleca się terapię logopedyczną, która w wielu przypadkach daje niezwykle pozytywne rezultaty. Niemniej jednak, chorzy muszą od nowa nauczyć się sposobu wymawiania wyrazów, słów, a także ich znaczenia. Jeśli jednak odpowiednio zostaną dobrane pomoce dla osób z afazją, istnieje ogromna możliwość cofnięcia się zaburzeń w okresie około 1-3 miesięcy od rozpoczęcia takiej terapii. Jakie więc pomoce dla osób z afazją warto wykorzystać? W pierwszej kolejności warto wspomnieć o klockach edukacyjnych, na których znajdują się wyrazy lub symbole i cyfry. Dzięki takiej układance chory może ćwiczyć pamięć i poznawać przy pomocy skojarzeń słowa oraz ich sens. Warto także zwrócić uwagę na pomoce dla osób z afazją w formie podręczników. Składają się one ze zbioru kolorowych zdjęć, które są podpisane zdaniami, które chory musi skończyć. Zwykle przedmiot przedstawiony na obrazku występuje wielokrotnie w różnych kontekstach, dzięki czemu osoba z zaburzeniami mowy, może nauczyć się jego znaczenia i ćwiczyć swoją pamięć. W miarę postępów w terapii warto zwiększać poziom trudności, by chory mógł przejść do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Pomoce dla osób z afazją, są świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu można przyspieszyć proces cofania się zaburzeń.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

- wpisy o podobnej tematyce

Leczenie Uzależnień - sposoby i metody wyjścia z alkoholizmu i innych uzależnień
28 marca 2022, 10:24
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Leczenie uzależnień to proces terapeutyczny mający na celu reedukację i resocjalizację osoby uzależnionej. Celem podjęcia leczenia jest życie w trzeźwości oraz w całkowitej abstynencji, która ma za zadanie poprawić jakość życia osoby uzależnionej.
Dlaczego nowoczesne ośrodki rehabilitacyjne są warte uwagi?
21 marca 2022, 16:44
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jeśli mówimy o służbie zdrowia to szczególnie jej prywatne ośrodki są dosyć dobrze rozwinięte w różnych zakątkach naszego kraju. Na obszarze Polski działalność prowadzą liczne ośrodki oraz placówki o zróżnicowanych specjalizacjach.
Dlaczego pieluszki jednorazowe nie są dobrym wyborem.
12 grudnia 2021, 22:43
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Niestety większośc ludzi nie ma pojęcia, że istnieje coś lepszego niż "pampers", czyli pieluszka jednorazowa. Kiedy na świat przychodzi dziecko wydaje się oczywiste, że będzie ono potrzebowało teraz mnóstwa "pampersów".
Herbata z konopi - na co pomaga?
3 listopada 2021, 14:28
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Napar z liści  konopi jest bogaty w kannabidiol CBD, który może  pomóc na wiele dolegliwości - bezsenność, stany lękowe, nerwicę, uciążliwy i długotrwały ból.  W przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych, jak padaczka czy nowotwory zamiast herbaty z  konopni sprawdzą się olejki konopne z CBD . Dziś jednak skupimy się na naparach z konopi , dowiesz się czy  herbata konopna zawiera THC i jak ją zaparzyć.
Osteopatia dzieci i niemowląt
27 października 2021, 18:23
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Osteopata dla dzieci i niemowląt to specjalista, który wykazuje się niezwykle delikatnymi i bezinwazyjnymi metodami leczenia. Poród to bardzo stresujący moment w życiu każdej kobiety. Nie należy jednak zapominać, że narodziny to także poważny stres dla noworodka.
Wydmuchiwanie noska
19 października 2021, 09:04
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Wydmuchiwanie nosa to nic innego jak jego oczyszczanie, które pomoże nam swobodnie oddychać.
Ostroga pietowa
13 października 2021, 19:52
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Jak rozpoznać, że to ostroga? Na początku ostroga piętowa występuje bezobjawowo u większości społeczeństwa. Dyskomfort pojawia się dopiero w momencie wystąpienia zapalenia przyczepu. Ból pięty oraz sztywność stopy pacjenci odczuwają głównie rano po wstaniu z łóżka i może się nasilać podczas chodzenia.
 Suche i spierzchnięte usta - Jak zadbać o usta jesienią i zimą?
6 października 2021, 10:53
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Suche i spierzchnięte usta to dolegliwość  która może być dokuczliwa i nieprzyjemna zwłaszcza zimą i jesienią, ale potrafi ona dokuczać o każdej porze roku.
Sosta oleje
15 września 2021, 11:30
Zdjęcie pochodzi z serwisu Pixbay.com
Wiemy, że jakość produktów jest podstawą naszej relacji z klientem, dlatego kolejny rok z rzędu dbamy o to, aby nasze oleje były z certyfikatem BIO, co dodatkowo utwierdza nas w fakcie, że są z najwyższej półki.