Zima

Wpisy zawierające słowo kluczowe zima.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Śmiertelnie mroźna zima (1987) Haken W Obłokach Trzeźwości

Śmiertelnie mroźna zima / Dead of Winter (1987)   Tytuł trafnie oddaje to, co przedstawia sam film. Siarczysty mróz i śnieżyca przenikają z ekranu, a i śmierć się znajdzie. Arthur Penn opowiada nam historię Katie (Mary Steenburgen), która natrafia w gazecie na ogłoszenie w którym poszukują aktorki do głównej roli w filmie fabularnym. Kobieta bez większego namysłu zgłasza się na ochotniczkę i po krótkiej rozmowie kwalifikacyjnej wyrusza z eleganckim rekruterem do rzekomego reżysera.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zasypało wszystko na biało Impresje suchodolskie

  Zasypało wszystko na biało     Drogi, ścieżki ,krzykopy      Drzewa,krzaki, pola i wykroty     Stawki, sady, Suchodół cały       (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
zimowa pomoc dla psów i kotów biologia i ochrona przyrody

Zima jest niebezpieczna nie tylko dla ludzi, także dla zwierząt, głównie domowych. Najlepiej jest wpuścić je do domu, koty niech śpią przy piecyku lub grzejniku, psy pod stołem na podusi, delikatne rasy psów, bezwłose albo z owłosieniem takim jak nasze włosy wyprowadzajmy w kubraczkach, podczas spaceru smarujmy psom poduszeczki wazeliną przed solą drogową, tak samo kotom, które czują silną potrzebę wychodzenia. Psom skróćmy spacery, szczególnie psim seniorom. Psi seniorzy także potrzebują ubranek, ale nie wolno dopuścić do ich przemoknięcia. Podczas spaceru omijamy kałużę, po powrocie usuwamy śnieg spomiędzy palców i osuszamy łapki, szczególnie u ras długowłosych. Trzeba zapewnić więcej ruchu na spacerach i więcej karmy w domu. Jeśli pies nie może być w domu trzeba wymościć mu budę słomą lub styropianem albo wpuścić do garażu, ogrzewanej szopy, kotłowni, tam gdzie jest ciepło. Tak samo kota. Po powrocie zwierzaka d (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czym dokarmiać ptaki biologia i ochrona przyrody

Trzeba dokarmiać ptaki, chociaż są zdania, że nie należy tego robić, że to je rozleniwia i zamiast szukać pożywienia liczą na ludzi. Pamiętajmy jednak, że są osobniki chore, niepełnosprawne i starsze i tak jak są ludzie, którzy potrzebują pomocy innych, by żyć, tak samo zwierzęta. Każde życie jest cenne. Jednak karmiąc ptaki trzeba pamiętać, że nie każdy pokarm jest dla nich odpowiedni. Nasze jedzenie ma dużo soli, sztucznych konserwantów, barwników, których stężenie jest za duże dla małego ptasiego ciała Również chleb i bułki mogą spowodować skręt jelit. Dla ptaków najlepszy jest naturalny pokarm jak ziarna i owady, nie ma owadów w zimie, ale można kupić gotowe kulki z ziaren do powieszenia na drzewie. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
w obronie kopalni biologia i ochrona przyrody

Kopalnie są nam potrzebne, węgiel to nie tylko tanie i wydajne źródło energii, ale też tanie i wydajne paliwo grzewcze, zdrowsze od gazu, dym z węgla nie dużo CO, spaliny z gazu i owszem, węgiel nie wybucha, tak tak, węgiel daje więcej ciepła od gazu, łatwiej zachować odpowiednią temperaturę w domu. Wnoszenie węgla do piwnicy to doskonały trening, wiadomo sport to zdrowie, siłownie zamknięte, a ruszać się trzeba. Węgie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Obiektywnie o klimacie biologia i ochrona przyrody

Wiadomo, że klimat zmienia się od początku istnienia Ziemi. Zmieniał się przed pojawieniem sie ludzi, będzie zmieniał po nas. Jest wiele źródeł orędujących tzw. ocieplenie jako Prawdę Objawioną, a każdego kto ma inne zdanie źródła te starają się osmieszyć. Zastosowano nawet formę cenzury, jak niezapraszanie na ważne konferencje naukowców, którzy zauważają odwrotny kierunek zmian.Wystarczy znać historię na poziomie szkoły średniej by wiedzieć, że podobne metody są stosowane do zarania dziejów np. Konsensus na (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ogród w czwartym kwartale biologia i ochrona przyrody

Październik - zbieramy jabłka, gruszki, śliwki, pigwy, pigwowce, najpierw największe, jabłka i gruszki wytrzymują do -3 st, węgierki zbieramy do połowy października, można zasuszyć w piekarniku w 60 st, potem dzień w temperaturze pokojowej, pigwy i pigwowce nadają się na przetwory, nalewki i do herbat, świeże owoce przechowujemy w suchym, chłodnym miejscu, wybieramy zdrowe, nierobaczywe, nie nadgnite (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ogród w pierwszym kwartale biologia i ochrona przyrody

Styczeń. - W styczniu bielimy drzewka owocowe lub dokładamy kolejną warstwę farby jeśli stara się starła, - zabezpieczamy rośliny agrowłókniną lub słomą, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zimowe ogrody biologia i ochrona przyrody

Przydomowe ogródki są na podwórkach, a zimowe w przeznaczonej do tego szklarence z wejściem od strony domu. Oba typy ogródków mają walory estetyczne, można w nich podziwiać przeróżne kwiaty, drzewka i krzewy ozdobne, w zimowych mamy je w doniczkach. Przyjemnie jest popatrzeć na rośliny, poczytać wśród kwiatów, w przydomowym ogródku można się opalać wśród pięknej przyrody jeśli tylko czas i pogoda pozwolą. Także przyjemnie jest spacerować wśród pięknych widoków, milej jest chodzić wśród przyrody i kwiatów niż samych budynków, a jak ktoś nie lubi się ruszać skupia się na pięknie roślin zamiast na spacerze i łatwiej mu się zmotywować. Zimozielone rosliny cieszą oczy nawet w czasie mroz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Oś Ziemi biologia i ochrona przyrody

Dziś pierwszy dzień zimy kalendarzowej, dawniej najkrótszy dzień w roku przypadał we Wigilię Bożego Narodzenia, a najkrótsza noc przypadała 24 czerwca na świętego Jana, teraz przypada ok. 21.06. Dlaczego tak jest? Otóż to zmiany nachylenia osi Ziemi. Nie jest to tak katastroficzne zjawisko jak kreują to media, właściwie przebiega niezauważalnie. Z wykładów z geologii ogólnej pamiętam, że w czasach kilka tysięcy lat przed narodzeniem Chrystusa oś Ziemi była skierowana w odwrotną stronę niż teraz. Ale o samej osi. Ziemia wykonuje 3 rodzaje ruchów, jeden to ruch obiegowy do okoła Slońca, od którego zależą pory roku, drugi to ruch Ziemi wokół osi, trzeci to ruch samej osi, która odchyla się niczym oś bąka, czyli zakręcanej zabawki dla dzieci, trzeci to ruch obrotowy, wokół tejże osi, od niego zależą pory dnia. Oś Ziemi to pros (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ekologia roślin 9 biologia i ochrona przyrody

Fenologiczne pory roku. Zakwitanie roslin zależy od pór roku. Botanicy wyróżnili przedwiosnie, gdy kwitną drzewa, krzewy i byliny przed pojawieniem sie liści, wskaźnik to kwiaty podbiału pospolitego Tussilago farfara, leszczyny pospolitej Corylus avellana, olchy Alnus sp., topoli Populus sp., przebiśniegu śniezyczki Galanthus nivalis, przylaszczki popsolitej Hepatica nobilis, złoci żółtej Gagea lutea, zawilca gajowego Anemone nemorosa i ziarnopłonu wiosennego Ficaria verna. Pierwiosnie, kwitna drzewa i krzewy, które wypuszczaja paki kwiatowe i liści jednocześnie, wskaźniki to czeremcha zwyczajna Padus avium, jabłonie Malus sp., grusze Pyrus sp., wisnie Prunus vulgaris, czereśnie Cerasus avium, śliwa tarnina Prunus spinosa, pierwiosnek wyniosły Primula elatior, porzeczka Ribes ps. Wiosna drzewa, krzewy i byliny z kwiatami rozwijajacymi sie po rozwoju liści, bez lilak Siringa vulgaris, (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zermatt, Szwajcaria Moje życie

Hej to znowu ja.Wruciłam po długiej przerwie w pisaniu bloga.Jestem teraz w Szwajcarii,jest bardzo fajnie.Niestety pojutrze wracam do domu.Jestem już w Szwajcarii 6 dni to bardzooo długo jak dla mnie.Dzień .1 przyjechałam do Szwajcarii o 13:30,wyjechałam z domu o 1:00 12 godz jazdy samochodem.W 1 dniu nie robiłam nic ciekawego bo dopierio przyjechałam.Dzień .2 wstałam o 8:30 dla mnie to krótko bo ja zazwyczaj śpię do 10:30 Hihi.Wstałam tak wcześnie dlatego że mieliśmy jeździć (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Las zimą cz. I KURPwObiektywie

No i to mój pierwszy oficjalny wpis na Blogo-galerii  Poniżej zdjęcia z lasu który jest nieopodal miejsca mojego zamieszkania... ktoś może zgadnie co to za las po detalach?  pewnie nie... bo kto to czyta ?!  Krótki, niedzielny spacer - krótki bo dziś dość zmino  zdaje sie że coś około -15 stopnii, ale nie narzekam bo dawno takiej zimy w Polsce nie było.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
mali "przyjaciele" Rostocze Dawacz Uśmiechu Kamila Horczak

  Roztocze jest to zwierze z rodziny pajęczaków, nie ma regionu na kuli ziemskiej, na której by ich nie było. Nie są one widziane gołym okiem przez człowieka (ich wielkość wynosi około 0,3mm), dla osób nie posiadających alergii nie mają one znaczenia w życiu codziennym prawie żadnego. Jest wiele rodzajów roztocza, najpopularniejsze są roztocza kurzu domowego. W każdym domu występują one bardzo powszechne. Bytują one w ciepłych, wilgotnych miejscach gdzie mogą znaleźć dużo pokarmu (naskórka ludzkiego). Najpopularniejsze miejsce bytowania jest pościel, poduszki, materace ale również dywany, koce, meble tapicerowane.   Choć roztocza mieszkają z nami przez cały rok, najsilniej dają (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
RADOŚĆ Z DOKARMIANIA PTAKÓW I ZWIERZĄT SZCZĘŚLIWE KLIMATY

RADOŚĆ Z DOKARMIANIA PTAKÓW I ZWIERZĄT          Nie wiem jak Wy, ale ja postanowiłam rozpocząć dokarmianie ptaków, tym bardziej, że myśliwi z Kół Łowieckich zatroszczyli się już w grudniu o uzupełnienie paśników w wiązki siana i dodatkowo w zboże, aby zwierzyna w sezonie zimowym miała co jeść i przy okazji ptaki mogły coś skubnąć  Podczas spaceru po lesie spotkałam paśnik z drewnianymi korytkami wypełniony jęczmieniem i kukurydzą, które z apetytem jedzą zarówno sarny jak i dziki, ale zauważyłam też nasypane zboże z którego na pewno najbardziej cieszą się sikorki  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »