Zapylanie

Wpisy zawierające słowo kluczowe zapylanie.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

floromigracja i wierność kwiatowa biologia i ochrona przyrody

Pszczoła miodna wykazuje wierność kwiatową, tj zapyla jeden gatunek kwiatu w danym sezonie. Wiemy, że jest masowy rozkwit, czyli w danym czasie kwitnie jeden główny gatunek rośliny, dzięki czemu pszczoły doskonale poznają topografię kwiatu, położenie miodników, pręcików i najprostszy dostęp do nich. Dzięki ej wiedzy mogą szybciej i sprawniej zbierać pyłek, dlatego zbierają go więcej w krótszym czasie, dzięki czemu mogą lepiej zaopatrzyć ul, wykarmić larwy i królową. Wierność kwiatowa ma też znaczenie dla kwiatów, pszczoły odwiedzają jeden gatunek nie zanieczyszczają kwiatów obcym pyłkiem, za to sprawniej rozprowadzają pyłek z danego gatunku skutecznie zapylając. Widać to kiedy pszczoły wracają do ula niosąc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
dlaczego polskie storczyki są rzadkie? I o cebulach biologia i ochrona przyrody

Rege zadała mi pytania zawarte w tytule. Storczyki w Polsce są ściśle chronione, dlatego, że są rzadkie, a rzadkie są gdyż sa wrazliwe na zmiany środowiska, dane gatunki potrzebuja konkretnych owadów zapylających oraz obecności określonych grzybów w glebie. Każda zmiana w środowisku np. wytrzebienie zapylacza czy grzyba wskutek np. konkurencji z innymi gatunkami zawleczonymi przez ludzi uniemozliwia kiełkowanie storczyka, zniknięcie zapylacza uniemozliwia rozmnażanie. Dla owadów, grzybów oraz samych storczyków groźna jest chemia rolna, która z wiatrem rozprzestrzenia się na znaczne odległości. dla owadów zagrożeniem są zwierzęta owadożerne i inne owady konkurujące z nimi. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ekologia roślin 8 biologia i ochrona przyrody

Ekologia zapylania, czyli adaptacja rozmnażania do środowiska. Ewolucja kwiatów w kwiatowych Angiospermae, zalezy od wielu czynników. zapylanie przez owady to entomogamia, powstanie kwiatu kwiatowych związane jest z nagozalążkowymi wielkolistnymi Cycadophitina, benetydy Bennetidopsida miały mikrosporangia i makrosporangia. Makro i mikrosporofile były na osi pędu w luźnych oslonkach. Makrosporofil podobny był do kwiatu, ale nie był kwiatem, był analogiem kwiatu, benetydy miały na kłodzinie liściowe okrywy, warstwy osłonek dawały wzrost kłodziny. Podobnie było u przodków kwiatowych i u innych roślin. z benetydów wyodrębnił sie przodek kwiatowych. Pierwsze kwiaty powstały w dolnej kredzie, były już owocki u jaskrowatych Ranunculaceae i magnoliowatych Magnoliaceae. Były utwory pochodne słupków, były utwory z wieloma słupkami, podobny jest kwiat tulipanowca Liriodendron (...)

Zobacz cały wpis na blogu »