Zapach ziemi

Wpisy zawierające słowo kluczowe zapach ziemi.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Zapach deszczu biologia i ochrona przyrody

Zapach deszczu, inaczej geosmina. Wiadomo, że deszcz ma zapach, jednak dopiero niedawno temu odkryto jego przyczynę, gdy kropla deszczu opada na powierzchnię na jej spodzie powstaja pęcherzyki powietrza, które zbierają cząsteczki zapachowe, bakterie i sinice oraz przenikaja przez całą kropelke jak gaz w wodzie mineralnej i uwalniają je do atmosfery, to ta mieszanina zarodników, pyłku, glonów, bakterii i cząsteczek organicznych nadaje deszczowi zapach. Najbardziej pachną deszcze, kiedy kropelki wolno opadają i delikatnie uderzaja o powierzchnie płaskie, wtedy najwięcej cząsteczek zapachowych i mikroorganizmów może się unieść, szybkie i gwałtowne opady powodują, że kropelki szybko się rozpadają i nie moga przenosić substancji zapachowych ani organizm&oa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Zapach deszczu biologia i ochrona przyrody

Zapach deszczu, inaczej geosmina. Wiadomo, że deszcz ma zapach, jednak dopiero niedawno temu odkryto jego przyczynę, gdy kropla deszczu opada na powierzchnię na jej spodzie powstaja pęcherzyki powietrza, które zbierają cząsteczki zapachowe, bakterie i sinice oraz przenikaja przez całą kropelke jak gaz w wodzie mineralnej i uwalniają je do atmosfery, to ta mieszanina zarodników, pyłku, glonów, bakterii i cząsteczek organicznych nadaje deszczowi zapach. Najbardziej pachną deszcze, kiedy kropelki wolno opadają i delikatnie uderzaja o powierzchnie płaskie, wtedy najwięcej cząsteczek zapachowych i mikroorganizmów może się unieść, szybkie i gwałtowne opady powodują, że kropelki szybko się rozpadają i nie moga przenosić substancji zapachowych ani organizmów. Także uderzając w powierzchnie krople wyrzucają w górę rózne rzeczy, które maja zapach (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Aromatoterapia z łąki biologia i ochrona przyrody

Wiemy, że zapachy wpływają na nasze samopoczucie, przywodzą wspomnienia np. z dzieciństwa, kojarzą się z różnymi zdarzeniamia np. ze Świętami, poprawiaja humor, uspakajają. Niektóre zapachy, czyli drobne, lotne związki organiczne po połaczeniu z receptorami węchu powodują nie tylko odpowiedź kory węchowej, ale i oddziałują na emocje. Tak działa zapach mięty, melisy, lawendy, rumianku, cytrusów, ale i zapachy kwiatów.  Jest mozliwość zakupu olejków eterycznych, inhalatorów, kominków, świeczek zapachowych, ciekawe ile osób uzmysłowiło sobie, że łaka wiosną i latem to źródło całego bukietu różnych zapachów i dzikiej mięty i rumianku, dziurawca, jeśli łakę przecinaja lub otaczają krzewy to zapach bzu czarnego czy jasminu, także drzewa wydzi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »