Węglan wapnia

Wpisy zawierające słowo kluczowe węglan wapnia.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Ciekawostki o kałamarnicach i typy muszli biologia i ochrona przyrody

Kałamarnice mają woreczek czernidłowy zbudowany z gruczołu czernidłowego oraz jego przewodu zakończonego zwieraczem, gruczoł wytwarza sepię, czyli atrament i śluz, uchodzi on do ampuli, która uchodzi do odbytu. W czasie zagrożenia wytwarza dużo atramentu, którym w chwili zagrożenia pryska w napastnika, by go oślepić. Sepia otacza kałamarnicę chmurą, która sprawia, że jest ona niewidoczna dla drapieżnika i może uciec. Sepia zawiera głównie melaninę oraz peptydoglikany, aminokwasy, katecholaminy i jony metali. Wykorzystywana jest do barwienia jedzenia, produkcji atramentu, piór i kredek oraz barwienia kosmetyków, ubrań, produkcji tuszu kreślarskiego. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kokolitofory biologia i ochrona przyrody

Kokolitofory (kokolity) rodzina Coccolithophyceae (Prymnesiophyceae) należą do grupy chromistów Chromista.  (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Leje krasowe biologia i ochrona przyrody

Tutaj opiszę ciekawe zjawisko. Leje krasowe powstają w wyniku procesów krasowych, czyli rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne, krasowieniu ulegają wapienie, gips, dolomity, sól kamienna, kreda. Proces polega na chemicznej reakcji wody Co2 i skały, woda nasycona CO2 z atmosfery lub gnijących szczątków organicznych styka sie ze skałą:  CaCO3 + H2O + CO2 → Ca(HCO3)2, potem woda z wodorowęglanem wapn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kokolitofory biologia i ochrona przyrody

Kokolitofory (kokolity) rodzina Coccolithophyceae (Prymnesiophyceae) należą do grupy chromistów Chromista. Są to okrągławe wiciowce z 1-2 wiciami, czasem mają postać kolonijnych monad połączonych w nici. Unikonta mają 1 wić, bikonta 2, a heterokonta oprócz 2 wici mają jeszcze antenkę (haptonemę) Kolity żyją wchłodnych wodach morskich, tak dzielimy organizmy jednokomórkowe. Są ciekawe dlatego, że na drodze fotosyntezy pobierają CO2, a poprzez pordukcję węglanu wapnia, który wyściela ich ścianę komórkową uwalniają CO2 do morza. Stanowią biologiczną pompę CO2. Osłonki, kokosfery czyli ściany komórkowe skladają się z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »