Udzial

Wpisy zawierające słowo kluczowe udzial.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Porady eksperta Udziały w domu

Dziedziczenie ustawowe – dziedziczenie według przepisów prawa spadkowego, mające miejsce, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu lub testament jest nieważny albo gdy osoby powołane do dziedziczenia nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami. Dziedziczenie ustawowe może odnosić się do całego spadku albo do jego części. Reguły dziedziczenia ustawowego opierają się na stosunku pokrewieństwa, małżeństwa lub przysposobienia. W Polsce dziedziczenie ustawowe jest regulowane przepisami Kodeksu cywilnego w księdze czwartej pt. “Spadki”[1]. Należy tu zwrócić uwagę na art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,  który stanowi: “Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku  wspólnym”. Tak więc połowa majątku pozostaje przy żyjącym współmałżonku  jako jego dotychczasowa własność, a masę spadkową tworzy druga połowa  majątku wspólnego, o ile nie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Porady eksperta Komu sprzedać udział w nieruchomości?

Porady eksperta Zachowek – forma ochrony interesów osób najbliższych spadkodawcy, którym przysługuje roszczenie względem spadkobierców, powołanych do dziedziczenia o zapłatę określonej sumy pieniężnej zwanej zachowkiem. Obowiązek ten powstaje w chwili śmierci spadkodawcy i należy do długów spadkowych. Ratio legis polega tu na wyjściu z założenia, że każdy człowiek w razie śmierci ma  moralny obowiązek pozostawienia choćby części majątku swym najbliższym, a  może się zdarzyć, że spadkodawca sporządzając testament pominie takie osoby. Zachowek zabezpiecza interesy osób najbliższych pominiętych przez spadkodawcę w testamencie. Uprawnieni do zachowku Podmioty uprawnione: zstępni; (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Porady eksperta Kupię udziały w nieruchomościach

Uznanie długu – czynność dłużnika dokonana wobec wierzyciela, z której wynika chęć zapłaty długu lub przynajmniej przyznanie istnienia obowiązku spełnienia świadczenia. Uznanie długu przed upływem terminu przedawnienia prowadzi do jego przerwania. Uznanie roszczenia przedawnionego jest prawnie bezskuteczne, albowiem dla zniesienia skutków przedawnienia niezbędne jest wyraźne zrzeczenie się przez dłużnika prawa skorzystania z tego zarzutu. Uznanie długu ma istotne znaczenie dowodowe w sferze procesu cywilnego, albowiem wierzyciel przedstawiający dowód uznania długu przez dłużnika nie musi wykazywać w inny sposób istnienia swej wierzytelności. Dłużnika obciąża wówczas powinność wykazania, że uznana wierzytelność w rzeczywistości nie istnieje. W nauce prawa wyróżnia się: uznanie właściwe, które jest umową zawartą pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, w której strony ustalają, że istnie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Porady eksperta Kupię udziały w spadku

PORADY EKSPERTA - Akt Notarialny Akt notarialny – szczególna forma dokumentu urzędowego potwierdzającego dokonanie określonej czynności prawnej. Akt notarialny zostaje sporządzony, jeżeli wymagają tego przepisy prawa  lub wynika to z woli stron. Niedochowanie formy aktu notarialnego w   sytuacji, gdy wymaga tego prawo, powoduje bezskuteczność czynności   prawnej (np. sprzedaży nieruchomości) i jej nieważność (nieruchomość nie  przejdzie na nabywcę) (zob. lex perfecta). Do sporządzania aktów notarialnych uprawniony jest notariusz oraz – pod warunkiem uzyskania od Ministra Sprawiedliwości pisemnego upoważnienia wydanego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych – polski konsul[1] Tryb sporządzania i postępowania z aktami notarialny (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
PORADY EKSPERTA - Spadkobierca KUPIĘ UDZIAŁY W NIERUCHOMOŚCI

Spadkobierca – podmiot, na który przechodzi ogół praw i obowiązków osoby zmarłej. Spadkobierca testamentowy – powołana do spadku na podstawie testamentu osoba fizyczna lub osoba prawna, albo też dziecko poczęte (nie urodzone jeszcze w chwili otwarcia spadku), pod warunkiem, że urodzi się żywe. Spadkobierca ustawowy – podmiot powołany do spadku na mocy odpowiednich ustaw, w przypadku gdy spadkodawca nie pozostawił ważnego testamentu, albo gdy osoby powołane do spadku nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami. Spadkobiercami ustawowymi są: (zwróć uwagę na zmianę prawa spadkowego od 28 czerwca 2009) małżonek zstępni – dzieci, wnuki, prawnuki, itp. wstępni – rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, itp. rodzeństwo i zstępni rodzeństwa gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy Skarb Państwa. Spadkobierca (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
PORADY EKSPERTA - Użytkowanie wieczyste SPRZEDAŻ UDZIAŁÓW

Użytkowanie wieczyste – specyficzne dla polskiego prawa cywilnego prawo podmiotowe dotyczące nieruchomości gruntowej, wzorowane na rozwiązaniach sowieckich, jeden z trzech rodzajów praw rzeczowych, obok własności i praw rzeczowych ograniczonych. Polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy lub związku tych jednostek osobie fizycznej lub prawnej na czas określony 99 lat (wyjątkowo krócej, lecz nie mniej niż 40 lat). Dotyczy głównie gruntów położonych w granicach administracyjnych miast. Użytkowanie wieczyste w prawie polskim Regulacja prawna Zostało wprowadzone 14 lipca 1961 r. ustawą o gospodarce terenami w miastach i osiedlach. Aktualnie reguluje je tytuł II księgi drugiej kodeksu cywilnego. Konstrukcją nawiązuje luźno do wywodzącej się z prawa rzymskiego dzierżawy wieczystej i charakterystycznej dla prawa feudalnego własności podzielo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
PORADA EKSPERTA - Wypadek Ubezpieczeniowy Udziały w garażu

  Wypadek ubezpieczeniowy   Wypadek ubezpieczeniowy – przewidziane w umowie ubezpieczenia zdarzenie losowe, wystąpienie którego powoduje powstanie obowiązku wypłaty odszkodowania lub innego świadczenia przez ubezpieczyciela. Z wystąpieniem wypadku ubezpieczeniowego związana jest ekspektatywa, która przeradza się w wierzytelność. Wypadkiem ubezpieczeniowym jest według umowy ubezpieczeniowej: zdarzenie przyszłe, zdarzenie niepewne, zdarzenie prawne. Zapraszam do kontaktu - tel. 503 470 580 email. kupie@udzialy.zgora.pl     Przydatne linki - SPRZEDAĆ CZY ZATRZYMAĆ? (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O Nieruchomości Jeżeli masz problem z nieruchomością - zadzwoń 503 470 580

Nieruchomość – jeden z rodzajów rzeczy w rozumieniu prawa cywilnego. Nieruchomości piętra w Kodeksie Napoleona Kodeks Napoleona poza nieruchomościami gruntowymi wyróżniał również odrębną własność pięter budynku. Na mocy przepisów intertemporalnych własność takich nieruchomości pozostała zachowana. Mogą więc na jego podstawie istnieć do dziś niepodzielone nieruchomości piętra. Pojęcie nieruchomości w polskim systemie prawnym Ujęcie prawa cywilnego Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu Cywilnego  (k.c.), „nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności”. Wyodrębnienie nieruchomości winno się odbyć pod względem prawnym (własnościowym) i fizycznym (w od (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nieruchomość Budynkowa Jeżeli masz problem z nieruchomością - zadzwoń 503 470 580

Nieruchomość budynkowa – budynek,  który na podstawie przepisów szczególnych nie stanowi części składowej nieruchomości gruntowej lecz jest odrębnym od gruntu przedmiotem własności. Może powstać gdy użytkownik wieczysty wybuduje budynek na gruncie oddanym mu w użytkowanie wieczyste albo gdy użytkownik wieczysty nabędzie budynek przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Nieruchomość budynkowa zdefiniowana jest w art. 46 § 1 oraz art. 235 § 1 kodeksu cywilnego Zapraszam do kontaktu - tel. 503 470 580 email. biuro@udzialy.zgora.pl  

Zobacz cały wpis na blogu »
Nieruchomość Leśna Jeżeli masz problem z nieruchomością - zadzwoń 503 470 580

Nieruchomość leśna – nieformalny termin stosowany w polskim systemie prawnym w oparciu o definicję lasu określoną w ustawie o lasach 28 września 1991 roku, jako grunt: o zwartej powierzchni co najmniej 0,1 hektara, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym– lub przejściowo jej pozbawiony, który jest: przeznaczony do produkcji leśnej, rezerwatem przyrody lub częścią parku narodowego, wpisany do rejestru zabytków związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywanie dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.    udzial, udzial w nieruchomosci, egzekucja, komornik, akt notarialny, notar (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nieruchomość Rolna Jeżeli masz problem z nieruchomością - zadzwoń 503 470 580

Nieruchomość rolna - nieruchomość gruntowa, której grunty są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie, w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji sadowniczej, ogrodniczej, oraz rybnej, leśnej i pszczelarskiej. Nieruchomości te są położone poza terenem miast i posiadają określoną przez ustawodawcę powierzchnię minimalną. Taka definicja nieruchomości rolnej zawarta jest w kodeksie cywilnym. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z 11 kwietnia 2003 roku zawęża tę definicję, wyłączając nieruchomości położone na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne. Zapraszam do kontaktu - tel. 503 470 580 email. biuro@udzialy.zgora.pl   Przydatne linki - Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży udziału w nieruchomości? http://udzialywdzialce.tumblr.com (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O Nieruchomości Udziały w domu

Nieruchomość – jeden z rodzajów rzeczy w rozumieniu prawa cywilnego. Nieruchomości piętra w Kodeksie Napoleona Kodeks Napoleona poza nieruchomościami gruntowymi wyróżniał również odrębną własność pięter budynku. Na mocy przepisów intertemporalnych własność takich nieruchomości pozostała zachowana. Mogą więc na jego podstawie istnieć do dziś niepodzielone nieruchomości piętra. Pojęcie nieruchomości w polskim systemie prawnym Ujęcie prawa cywilnego Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu Cywilnego  (k.c.), „nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności”. Wyodrębnienie nieruchomości winno się odbyć pod względem prawnym (własnościowym) i fizycznym (w od (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nieruchomość Budynkowa Udziały w domu

Nieruchomość budynkowa – budynek,  który na podstawie przepisów szczególnych nie stanowi części składowej nieruchomości gruntowej lecz jest odrębnym od gruntu przedmiotem własności. Może powstać gdy użytkownik wieczysty wybuduje budynek na gruncie oddanym mu w użytkowanie wieczyste albo gdy użytkownik wieczysty nabędzie budynek przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Nieruchomość budynkowa zdefiniowana jest w art. 46 § 1 oraz art. 235 § 1 kodeksu cywilnego   Uwaga! Zadzwoń - 503 470 580 Adres e-mail - biuro@udzialy.waw.pl

Zobacz cały wpis na blogu »
Nieruchomość Rolna Udziały w domu

Nieruchomość rolna - nieruchomość gruntowa, której grunty są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie, w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji sadowniczej, ogrodniczej, oraz rybnej, leśnej i pszczelarskiej. Nieruchomości te są położone poza terenem miast i posiadają określoną przez ustawodawcę powierzchnię minimalną. Taka definicja nieruchomości rolnej zawarta jest w kodeksie cywilnym. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z 11 kwietnia 2003 roku zawęża tę definicję, wyłączając nieruchomości położone na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne.   Uwaga! Zadzwoń - 503 470 580 Adres e-mail - biuro@udzialy.waw.pl

Zobacz cały wpis na blogu »
Pojęcie nieruchomości Komu sprzedać udział w nieruchomości?

Nieruchomość – jeden z rodzajów rzeczy w rozumieniu prawa cywilnego. Nieruchomości piętra w Kodeksie Napoleona Kodeks Napoleona poza nieruchomościami gruntowymi wyróżniał również odrębną własność pięter budynku. Na mocy przepisów intertemporalnych własność takich nieruchomości pozostała zachowana. Mogą więc na jego podstawie istnieć do dziś niepodzielone nieruchomości piętra. Pojęcie nieruchomości w polskim systemie prawnym Ujęcie prawa cywilnego Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu Cywilnego  (k.c.), „nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności”. Wyodrębnienie nieruchomości winno się odbyć pod względem prawnym (własnościowym) i fizycznym (w od (...)

Zobacz cały wpis na blogu »