Udar

Wpisy zawierające słowo kluczowe udar.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

choroby sercowo-naczyniowe kotów biologia i ochrona przyrody

Koty rzadko chorują na miażdżycę, jako drapieżniki doskonale sobie radzą z metabolizmem tłuszczu i białek, ale zdarza się i starszych kotów, potrzeba robić odpowiednie badania-cholesterol całkowity i jego frakcje, wolne kwasy tłuszczowe, lipidy-lipid to wielotłuszcz z wielu kwasów tłuszczowych i cząsteczek glicerolu, kwas to sam kwas, w razie nieprawidłowości weterynarz wdroży leki. Zakrzepica wymaga odpowiednich leków-trzeba badać płytki krwi, czynniki krzepnięcia, czas krzepnięcia. W przypadku złych wyników lekarz wprowadzi leki stabilizujące stan kota. Kotom zdarzają się zawały z wysiłku, ze strachu, kot po zawale potrzebuje spokoju, ciszy, odpowiedniej diety, snu. Wszelie zmiany zachowania jak izolowanie się, agresja, nerwowość, unianie ludzi należy skonsultować z weterynar (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
choroby serca u psów biologia i ochrona przyrody

Psy chorują na te same choroby co ludzie. Ciśnienie zależy od płci, wieku, rasy, ilości tkanki tłuszczowej, aktywności. Trudno zmierzyć ciśnienie u zwierzęcia, które stresuje się w gabinecie i jest w ruchu. Prawidłowe cisnienie tętnicze zależnie od rasy wynosi 110-160/55-100, ciśnienie mierzymy kilka razy z rzędu i wyciągamy średnią. Przyczyny nadciśnienia to cukrzyca, choroby tarczycy, nadczynność nadnerczy, choroby serca, nerek, wątroby, metaboliczne, nowotwory mózgu, niektóre rasy częsciej na nie chorują. Kiedy nadciśnienie jest skutkiem innej choroby trzeba leczyć tę chorobę. Nadciśnienie płucne diagnozuje EKG i rentgen klatki piersiowej, przyczyny to pasożyty, wady wrodzone, lewokomorowa niewydolność serca, choroby płuc i choroby zatorowo-zakrzepowe. Jak u ludzi nadciśnienie (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Aspekty psychologiczne Udar-instrukcja obsługi

Po napisaniu kilku postów o charakterze raczej technicznym i ćwiczeniowym postanowiłam napisać trochę o psychice po udarze. Nie mam wykształcenia z zakresu psychologii, psychoterapii etc. Mam 31 lat, o życiu nie wiem wszystkiego albo wiem nawet bardzo mało. Ciężkie doświadczenia wystawiają nas na próbę, zmieniają. I rzadko kiedy pozostajemy tacy sami jak przed taką bombą atomową.   Przed udarem byłam naiwna. Myślałam, że jeśli żyjemy uczciwie, dbamy o siebie, o kondycję ciała, rezygnujemy z używek, ciężko pracujemy to nic złego nie może nas spotkać. Uważałam, że wszystko zależy ode mnie. Dzisiaj mogę tylko dziwić się mojej naiwności. Przecież to jasne, że wiele nie zależy od nas i że ryzyko zdarzenia się czegoś nieprzewidzianego pojawia się wraz z naszymi narodzinami.    (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Postępowanie fizjoterapeutyczne przy udarze mózgu Fizjoterapeuta - Martin Nowinski

Rola rehabilitacji u pacjenta po udarze mózgu Udary naczyniowo-mózgowe należą do najczęściej występujących schorzeń neurologicznych u osób dorosłych, prowadzących do inwalidztwa i niepełnosprawności [1]. Szacuje się, że na świecie udar mózgu zajmuje drugie miejsce wśród zgonów, trzecie miejsce w krajach uprzemysłowionych, tuż po schorzeniach układu sercowo-naczyniowego i po chorobach nowotworowych. Udary mózgu stanowią jedną z głównych przyczyn trwałej niepełnosprawności wśród osób dorosłych, szczególnie po 60. roku życia [2]. Trzeba j (...)

Zobacz cały wpis na blogu »