Schizofrenia

Wpisy zawierające słowo kluczowe schizofrenia.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Przyjaciolka Czaszka Zeusa czesc 2

Najczulej zabija przyjaciel. Kiedy cialo jest juz wiotkie i cierpkie, kiedy sie je mnozy przez leki i tepi przez oglupienie wtedy taki cios zadany miedzy zebra odczuwa sie najbardziej. Nie jestem pewna dlaczego u mnie przebieglo to zupelnie inaczej. A przeciez cios od poczatku byl ciosem tylko ubranym w Lise majactwem ktory mial wlasne, odrebne od mojego zycia tory. Poki co, moja egzystencja rozkladala sie slimaczo na Made i Lotke a ta ostatnia wibrowala we mnie coraz mocniej i mocniej, jakby wbrew mojemu stanu upadlej na bruk starletki, ktora zbieraja zyletka z chodnika. W ustach czulam krew, w srodku ogolna nicosc. Dopiero zatajajac sie w swiecie Lotki odzyskiwalam wtorna swiadomosc, ze jestem matka i zona, ze mam dom, rodzine i dwa rasowe kocury. Pisalam jak najeta jednym palcem wierzac w ten urojony swiat calym sercem, opowiadalam pozniej o tym z wypiekami na policzkach rozbawionej pani Agnieszce, az stan Lotki mnie opuszczal i stawalam sie katatoniczna Mada, ktora nie potrafila sie ruszyc, zje (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jest źle Lęki nie dają spać... || Schizofreniczny Haj

Nienawidzę siebie , jestem pieprzonym zerem .!!!!!!¡ Gówno pruchno wymiociny i zgnite wnętrzności. To ja. Jestem nikim , niczym. Mam ochotę Zejść z tego świata . Codziennie to samo. Lęki nie dają mi ani chwili spokoju. ..  TO JEST MOJ OSOBISTY KOSZMAR

Zobacz cały wpis na blogu »
STPD. Zaburzenie osobowości czy schizofrenia subkliniczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

STPD. Zaburzenie osobowości czy schizofrenia subkliniczna?   „Od lat dziecinnych zawsze byłem Inny niż wszyscy – i patrzyłem Nie tam, gdzie wszyscy – miałem swoje, Nieznane innym smutków zdroje – I nie czerpałem z ich krynicy Uczuć – nie tak, jak śmiertelnicy Radością tchnąłem i zapałem – A co kochałem – sam kochałem – To wtedy – nim w burzliwe życie Zdążyłem wejść – powstała skrycie Z dna wszelkich złych i dobrych dążeń Ta tajemnica, co mnie wiąże – Ze strumienia lub potoku – Z urwistego góry stoku – Z kręgu słońca, gdy w jesieni Blednie złoty blask promieni – Z błyskawicy ostrym końcem Drzewo obok mnie rażącej – Z burzy, grzmotów, ziemi drż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Paranoja i paranoicy. Czym jest osobowość paranoiczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Paranoja i paranoicy. Czym jest osobowość paranoiczna?     „Każdy ukrywa coś z tyłu głowy, każdy chowa coś w rękawie, tak. Wszyscy są mocno splątani – – najciaśniej, jak tylko potrafią. I każdy z nich próbuje mnie udusić, tak. (…) Każdemu z nich zjadliwe plotki kapią z języka. Wszyscy nie mogą się doczekać, aż zobaczą mnie uciekającego, tak. Każdy ma nabitą historyjkę i przyjmuję za fakt, iż wszyscy widzą tarczę strzelniczą na moich plecach, tak. Węszę spisek. Ciągle o mnie kłamią. Prześladują mnie. Widzę was tutaj. Czy wy nie wiecie, że dokarmiacie moją paranoiczną osobowość?!” Alice Cooper – „Paranoiac Personality” [z płyty „Paranormal”, 2 (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Życie z osobą chorą na schizofrenię paranoidalną Historie z życia wzięte

Witajcie,  W tym wpisie pragnę poruszyć kwestię życia z osobą psychicznie chorą. W moim przypadku dana osoba choruje już od lat na schizofrenię paranoidalną. Paradoksalnie przed wstąpieniem do tej rodziny nie zostałam uświadomiona z jaką chorobą zmaga się ta osoba, wiedziałam tylko tyle że jest ona już od lat chora, ale nigdy nikt nie nazwał tej choroby po imieniu. Czystym przypadkiem odkryłam z czym faktycznie mamy do czynienia. Kiedyś nawet o tym przypadku rozmawiałam z moją znajomą która pracuje w szpitalu dla chorych psychicznie, wtedy usłyszałam od niej że mam się przygotować, bo z tą osobą z wiekiem będzie już tylko coraz gorzej. I tak faktycznie jest. Jeśli chory jest kontrolowany w kwestii brania leków, to ok da się z tym żyć. Jednakże jeżeli da się takiej osobie swobodę w pobieraniu leków samodzielnie, to prędzej czy później okazuje się, że dana osoba przestaje brać leki i wtedy zaczyna się sajgon. Jakie historie potrafią się tworzyć w głowie takiej osoby t (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
otwarty dialog Praktyka Prywatna Małgorzata i Maciej Gołąb

  Podejście oparte na Otwartym Dialogu (ODA) zostało stworzone w latach osiemdziesiątych XX wieku przez prof. Jaakko Seikkulę (psychoterpautę) i Brigittę Alakare (psychiatrę) oraz ich zespół w szpitalu Keropudas w Zachodniej Laponii, w Finlandii. Będąc odpowiedzialnymi za planowanie terapii pacjentów przyjmowanych do szpitala, rozwinęli oni system leczenia skoncentrowany na rodzinie, w oparciu o Podejście dostosowane do potrzeb opracowane w latach sześćdziesiątych przez prof. Yjrö Alanena i jego zespół, a stosowane w leczeniu schizofrenii. Metoda prof. Alanena zakładała szybką interwencję we wczesnej fazie kryzysu, dostosowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego rodziny oraz postrzeganie le (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna?   „Zapytasz ją, gdzie jest sens wśród szarych dni szarego przemijania. Ona, Alicja, to wie. Szczęśliwa jest, choć żyje całkiem sama. Jej oczy bramą na tamten świat, co się jak kameleon zmienia. Serce niezwykłe… Odczuwać tak… Jak struna drży, gdy grają jej marzenia. (…) Opisujesz jej swój dziwny strach, który nie daje myślom odlecieć. Ona, uśmiechnięta, odpowie tak: – Po drugiej stronie lustra jest lepiej” Closterkeller – „Alicja” [z płyty „Cyan”, 1996 r.] Schizoid Personality Disorder (SPD) [F60.1 w klasyfikacji ICD-10] Schizoidalne zaburzenie osobowo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
O moich traumach Ciemny Tunel w Umyśle

0. Inwokacja. Ja to musze byc wybrancem. Pechowiec to pechowiec, ale nie przeadzajmy z taka iloscia szamba. Mniej wiecej po kolei.   1. Wojsko Polskie.Malo psychotyczne, bo chodzi tylko o dezercje, ktora podcina skrzydla i wiare w swoje mozliwosci z powodu ucieczki. Zazylem 15 Depakine, ktore wydalilem, wiec nie ma mowy o samobojstwie. Nie pilem wodki z kolegami i pochwalilem sie, ze jestem pacyfista. Dlugo nie musialem czekac na tzw. sfrajerzenie. Coz, nie pilem wodki z kolegami to przestali mnie lubic. Ktos im zaplacil za taka fale nienaw (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Życie z chorobą Schizofrenia, życie z chorobą

Praca, dom, samochód, wszystko to przestaje mieć znaczenie, kiedy trafiasz na oddział psychiatryczny z diagnozowaną schizofrenią. Czujesz, że zawalił Ci się cały świat. Ale zanim do tego doszło byłeś bogiem, który wszystko mógł, nic się nie liczyło. Psychoza, stan odrealnienia w którym rzeczywistość miesza się z fikcją, która sprawia, że traci się resztki człowieczeństwa. Tak trafia się do psychiatryka, gdzie towarzyszy temu wszystkiemu mania. Stan od euforii po mega dołka psychicznego. Chwiejność nastroju, zmieniająca się bez powodu. Zaczyna się branie tabletek, które potęgują doznania, lub wytłumiają doszczętnie. Mijają dni i czujesz poprawę, nagle zaczynają znikać wytwory wyobraźni, lecz następuje lęk, zderzenie dwóch światów. Ciężkie wychodzenie z fikcji którą zgotowała nam nasza głowa. Każdy z nas kieruje swoim życiem, od nas samych zależy jak je pokierujemy.

Zobacz cały wpis na blogu »
Kilka słów o mnie Schizofrenia, życie z chorobą

Schizofrenia, dziwnie brzmiąca nazwa, dla niektórych wręcz przerażająca. Jestem schizofrenikiem, od paru lat leczącym się regularnie na to zchorzenie. Skąd pomysł na tego bloga? Chce podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami, jak i tym co sam przeżywam na co dzień. Niby normalne egzystowanie, na pierwszy rzut niczym nie różniący się od innych. Aczkolwiek mam swoje natłoki myśli którymi chętnie się z wami podziele. 

Zobacz cały wpis na blogu »
Uwaga na psychiatrów antypsychiatra

Od trzech miesięcy miałem głosy psychiatrów brata ciotecznego, podawające się za duchownych. Jak zacząłem pracować i zmniejszyłem dawki, wybudzali mnie w nocy. W pracy miałem usypianie, braki koncentracji, zaniki pamięci. Straciłem pracę. Mówili o prawach duchowych. Obwiniali za błahostki. Kazali ciągle patrzeć w dół, unikać spojrzeń ludzi. Jeden głos chciał, żebym nie chodził na spacery, próbował wywołać u mnie psychozę na spacerach, poprzez obwinianie i straszenie. Mówili żebym, nie chodził do lasu. Jeden głos straszył mnie szpitalem i dpsem, mówił żebym bał się życia. Mówił też że niektórzy ludzie są źli, żeby ich unikać. Mówili, że ochota na życie i optymizm jest niedobry. Poza tym wyzywali. Potrafią wywołać natręctwa, halucynacje, wymioty, zmienić nastawienie do życia, osób, obniżki energetyczne, zaniki pamięci. Straszyli śmiercią, chorobami, mówili żeby na pielgrzymkę nie iść. Wujek miał przez jeden głos problemy ze swędz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Mój chłopak ma schizofrenie… Jak wygląda życie z osobą chorą na schizofrenię? Psychology of Life - internetowa poradnia psychoedukacyjna

Mimo, że współczesna wiedza posuwa się do przodu to wciąż obserwujemy znikomy przekaz na temat ludzkiej psychiki. Program szkolnictwa wciąż zdawkowo podchodzi do problemu natury ludzkiego umysłu. Wszystko to również w dużej mierze zależy oczywiście od nauczyciela – stąd mój apel – poświęćmy troszkę więcej czasu na doinformowanie dzieci i młodzieży w kwestii chorób, które i ich mogą dotknąć. Wciąż zaściankowe myślenie ogranicza, jak i nadaje inny wymiar chorobom psychicznym. Żyjąc w świecie pełnym niejasności zamykamy się na nowe spojrzenie, na nowy wymiar życia. Gdy po raz pierwszy mamy kontakt z osobą chorą na schizofrenię – pragniemy jak (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Leczenie schizofrenii Poszukiwacz wiedzy

    Nawiązując do notki na temat objawów schizofrenii, warto napisać kilka zdań na temat jej leczenia.   Schizofrenia wymaga łączenia różnego rodzaju metod leczenia. Główna metodą leczenia jest farmakoterapia, zwłaszcza w tym okresie, gdy pacjent nie uważa że jest chory. Stosuje się neuroleptyki (leki psychotropowe) klasyczne i nowej generacji. Leczenie farmakologiczne powiązane jest z psychoterapią grupową, w których stosuje się muzykoterapię, artyterapia, gimnastyka. Jest to cały kompleks oddziaływań rehabilitacyjnych. Starą metodą ale jeszcze stosowaną jest terapia elektrowstrząsowa. Stosowana gł&oacut (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Objawy schizofrenii Poszukiwacz wiedzy

      Schizofrenia dotyczy 1% naszej populacji. Jej skutki odczuwa nie tylko chory ale także cała rodzina, ponieważ osoba ta nie potrafi spełniać swoich funkcji rodzinnych, społecznych ani zawodowych. Nieleczony schizofrenik szybko staje się niezdolny do pracy. Choroba najczęściej dotyka młodych ludzi powyżej 15 roku życia i w tym wieku częściej cierpią na nią mężczyźni, niż kobiety. Chroni je bowiem estrogen. Po 45 roku życia, oddziaływanie hormonu spada, wówczas zachorowalność wśród obu płci jest praktycznie taka sama.     Objawami schizofrenii (...)

Zobacz cały wpis na blogu »