Rachunkowość spółki

Wpisy zawierające słowo kluczowe rachunkowość spółki.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Kontrola firmy – kto ma takie możliwości? Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Każdy przedsiębiorca, który podjął się prowadzenia własnej działalności gospodarczej musi liczyć się nie tylko z zyskami, ale również z konsekwencjami owej decyzji. Jak się okazuje jedną z tych konsekwencji jest to, iż jednostka może zostać skontrolowana przez organy państwowe, których zadaniem jest sprawdzenie prawidłowości wykonywanych działań. Przepisy prawa informują nas o tym, iż prawo do przeprowadzenia kontroli mają wszystkie organy, a więc zarówno prezydent miasta, jak i burmistrz czy wójt, mają możliwość sprawdzenia działalności jeśli otrzymają zgłoszenie na temat naruszenia prawa przez przedsiębiorcę. Dodatkowo jeśli dane naruszenie wiążę się z np. zagrożeniem dla środowiska, mają oni możliwość zakazać prowadzenia owej działalności. Prócz powyższego, prawo do kontroli mają również organy, które zajmują się wydawaniem koncesji i mają oni prawo do skontrolowania czy dana działalność jest zgodna z przyznaną koncesją. Należy jedn (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Storno Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Podczas ewidencji operacji gospodarczych na kontach księgowych może zdarzyć się błąd. W tej sytuacji osoba zajmująca się ewidencją może skorzystać ze storna. Storno zostało wprowadzone w celu możliwości poprawienia błędów księgowych bez konieczności skreśleń, co umożliwia zachowanie:- czytelności zapisów,- kolejności numeracji zapisów,- całej historii dokonanych księgowań. Storno określa się jako zapis anulujący błędną operację księgową. Wyróżniamy storno czarne oraz storno czerwone. STORNO CZARNE Storno czarne polega na dokonaniu zapisu korygującego wcześniejszy zapis księgowy, na tych samych kontach, jednak po odwrotnych stronach. Poprawienie błędu stornem czarnym nie ma wpływu na wynik finansowy oraz na sumę bilansową, lecz powoduje zmianę w obrotach. STORNO CZERWONE Storno czerwone polega na dokonaniu zapisu na tych samych kontach oraz po tych sa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Ewidencja czasu pracy Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Jednym z obowiązków pracodawcy jest ewidencjonowanie czasu pracy pracownika. Obowiązki te wynikają z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy. Jednak mimo to jej prowadzenie nie obowiązuje pracowników, którzy objęci są zadaniowym czasem pracy. Zwolnienie z prowadzenia ewidencji czasu pracy przysługuje również pracownikom, którzy są objęci ryczałtem za pracę nocną i godziny nadliczbowe oraz osoby zarządzające zakładem pracy w imieniu przedsiębiorcy. Mimo braku obowiązku dotyczącego prowadzenia ewidencji czasu pracy dla wcześniej wymienionych pracowników, każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji nieobecności pracownika w pracy. Dotyczy to zarówno urlopów, jak i zwolnień lekarskich. Karta z ewidencją czasu pracy może mieć dowolną formę, ponieważ w Kodeksie Pracy nie zostały określone żadne konkretne wytyczne. Warunkiem jest jednak to, że musi być ona prowadzona w sposób czytelny i ułatwiający (...)

Zobacz cały wpis na blogu »