Psychiatria

Wpisy zawierające słowo kluczowe psychiatria.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

"Człowiek o 24 twarzach" Daniel Keyes Recenzje przeczytanych książek

Postanowienie Noworoczne 30/100 "Człowiek o 24 twarzach" Daniel Keyes              Zanim sięgnęłam po tą książkę bardzo dużo o niej słyszałam. Przez to też, jeszcze zanim ją przeczytałam, miałam jakieś oczekiwania. Nie wiem dlaczego wydawało mi się, że Billy Milligan (opisywany przypadek) był mordercą. Co prawda popełnił wiele różnych przestępstw, w tym gwałty, ale nikogo nie zabił.          Przyznam, że po zapoznaniu się z tą pozycją mam strasznie mieszane uczucia i nie wiem, co sądzić. Czy faktycznie jest to człowiek chory, czy niesamowity aktor… Rozumiem posiadać w sobie 2 skrajne osobowości….ale 24?! No szok… Aczkolwiek badało go wielu lekar (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Anioł przy moim stole (1990) Haken W Obłokach Trzeźwości

Anioł przy moim stole / An Angel at My Table (1990)   Uwaga, możliwe spoilery.   Film opowiada historię Janet Frame, nowozelandzkiej pisarki, która zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości i załamaniem nerwowym.   W głównej roli dorosłej już Janet Frame zobaczymy fenomenalną Kerry Fox. Produkcja reżyserki Jane Campion z dużą wrażliwością na szczegóły opowiada historię protagonistki. Już samo to świadczy o tym, że mamy do czynienia z reżyserką szanującą widza i gatunek, któreg (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Książki, film, treningi i terapia Haken W Obłokach Trzeźwości

Książkowy szał   Zapuściłem się w dniu dzisiejszym na Pachołek, a następnie pozwiedzałem okoliczne szlaki przy okazji wspinając się po wzgórzach. Po energicznym marszu i wspinaczce poszedłem do lokalnej biblioteki i wyszedłem z niej mając w plecaku pięć pozycji. Psychologia, fauna i flora, psychiatria i prawo. Takie gatunki wpadły w moje ręce. Myślę sobie, że warto też abym wspomniał o książce, którą dzisiaj ukończyłem, a mianowicie Zrozumieć Zbrodnię Ewy Ornackiej. Dziękuję autorce, ale i doktorowi Jerzemu Pobocha za podzielenie się swoim jakże obfitym doświadczeniem.   Wrażenia po odysei A jak mi się podobało na wycieczce do Chwaszczyna? Tego dni (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Socjopatia, nie psychopatia. Osobowość antyspołeczna (ASPD) No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Socjopatia, nie psychopatia. Osobowość antyspołeczna (ASPD)   Klaster „B” Tematem niniejszego opracowania jest antyspołeczne zaburzenie osobowości (ASPD – Antisocial Personality Disorder), kryminogenna anomalia umysłowa, której NIE wolno utożsamiać z pojęciem psychopatii we współczesnym tego słowa znaczeniu. Ilekroć w moim tekście pojawia się termin „socjopatia”, należy go traktować wyłącznie jako synonim osobowości antyspołecznej. Dlaczego tak mocno to podkreślam? Elias Abdalla-Filho, MD, PhD i Birgit Völlm, MD, PhD („Does every psychopath have an antisocial personality disorder?” – „Brazilian Journal of Psychiatry” 2020, ResearchGate.net) dają nam do zrozumienia: „Panuje zgoda co do tego, że nie każda jednostka z Antisocial Personality Disorder (ASPD) jest psychopatą (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Dependent PD. Strach przed samotnością i samodzielnością No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Dependent PD. Strach przed samotnością i samodzielnością     Dependent Personality Disorder (F60.7 w klasyfikacji chorób ICD-10) Zależne zaburzenie osobowości (Dependent Personality Disorder – DPD) jest jedną z trzech perturbacji osobowościowych przyporządkowanych do klastra „C” amerykańskiego podręcznika diagnostyczno-statystycznego DSM-5 (2013). Pozostałe dwa fenomeny z tej „lękliwej” i „strachliwej” wiązki to osobowość unikająca (Avoidant Personality Disorder – AvPD) oraz osobowość obsesyjno-kompulsywna (Obsessive-Compulsive Personality Disorder – OCPD)[1]. Todd L. Grande, PhD (jankeski specjalista w zakresie doradztwa zdrowia psychicznego, mieszkaniec stanu Delaware, gospodarz edukacyjnego wideobloga You (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
HPD. Narcystyczny celebrytyzm czy kobieca psychopatia? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

HPD. Narcystyczny celebrytyzm czy kobieca psychopatia?   Histrionic Personality Disorder (F60.4 w klasyfikacji chorób ICD-10) Histrioniczne zaburzenie osobowości jest jedną z czterech perturbacji osobowościowych zawartych w tzw. klastrze „B” amerykańskiego podręcznika diagnostyczno-statystycznego DSM-5 (2013). Patologie te zostały zgrupowane w jednej wiązce ze względu na „dramatyczne”, „emocjonalne” i „niekonsekwentne” zachowanie ich nieposkromionych nosicieli. W środowiskach eksperckich, czyli wśród psychiatrów i psychologów, dominuje ugruntowany pogląd, że syndromy ujęte w tym samym klastrze DSM wykazują tendencję do wzajemnego przenikania się, a nawet do współwystępowania u jednego człowieka. Nic więc dziwnego, iż HPD często idzie w parze z cechami narcystycznym (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
STPD. Zaburzenie osobowości czy schizofrenia subkliniczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

STPD. Zaburzenie osobowości czy schizofrenia subkliniczna?   „Od lat dziecinnych zawsze byłem Inny niż wszyscy – i patrzyłem Nie tam, gdzie wszyscy – miałem swoje, Nieznane innym smutków zdroje – I nie czerpałem z ich krynicy Uczuć – nie tak, jak śmiertelnicy Radością tchnąłem i zapałem – A co kochałem – sam kochałem – To wtedy – nim w burzliwe życie Zdążyłem wejść – powstała skrycie Z dna wszelkich złych i dobrych dążeń Ta tajemnica, co mnie wiąże – Ze strumienia lub potoku – Z urwistego góry stoku – Z kręgu słońca, gdy w jesieni Blednie złoty blask promieni – Z błyskawicy ostrym końcem Drzewo obok mnie rażącej – Z burzy, grzmotów, ziemi drż (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Paranoja i paranoicy. Czym jest osobowość paranoiczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Paranoja i paranoicy. Czym jest osobowość paranoiczna?     „Każdy ukrywa coś z tyłu głowy, każdy chowa coś w rękawie, tak. Wszyscy są mocno splątani – – najciaśniej, jak tylko potrafią. I każdy z nich próbuje mnie udusić, tak. (…) Każdemu z nich zjadliwe plotki kapią z języka. Wszyscy nie mogą się doczekać, aż zobaczą mnie uciekającego, tak. Każdy ma nabitą historyjkę i przyjmuję za fakt, iż wszyscy widzą tarczę strzelniczą na moich plecach, tak. Węszę spisek. Ciągle o mnie kłamią. Prześladują mnie. Widzę was tutaj. Czy wy nie wiecie, że dokarmiacie moją paranoiczną osobowość?!” Alice Cooper – „Paranoiac Personality” [z płyty „Paranormal”, 2 (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
AvPD. Podtyp schizoidii czy głęboka fobia społeczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

AvPD. Podtyp schizoidii czy głęboka fobia społeczna?     Tajemnicza przypadłość Unikające zaburzenie osobowości (Avoidant Personality Disorder – AvPD, F60.6 w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10)[1] to prawdziwa zagadka dla badaczy i klinicystów. Jak mówi Todd L. Grande, Ph.D (amerykański znawca tematyki psychiatrycznej, profesor nadzwyczajny Wilmington University w północno-wschodnim stanie Delaware, gospodarz edukacyjnego wideobloga YouTube.com/user/RioGrande51), interesująca nas jednostka nozologiczna „zadebiutowała” w 1980 r., kiedy to w Stanach Zjednoczonych ukazał się podręcznik diagnostyczno-statystyczny DSM-III. Z wiedzy dr. Grandego wynika, że kategoria AvPD została utworzona w opozycji do starego pojęcia osobowości schizoidalnej (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Anankastia i anankaści. Czym jest osobowość anankastyczna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Anankastia i anankaści. Czym jest osobowość anankastyczna?   „Może wszystko już wiesz Może wszystko już masz Jesteś pewny, że to szczęście Nie masz czasu na sen Nie masz czasu na seks Wciąż od życia chcąc więcej Zachłanna jest ta gwiazda Dla której gubisz radość chwil Liczy się wciąż niepewność Którą przynoszą dni” Bajm – „O Tobie” [z płyty „Szklanka wody”, 2000 r.] Anankastic Personality Disorder [F60.5 w klasyfikacji ICD-10] Temat, który poruszam w niniejszym artykule, jest niezwykle bliski mojemu sercu, ponieważ sama mam zdiagnozowane anankastyczno-unikające zaburzenie osobowości (OCPD + AvPD). O osobowości unikającej wspominałam już w moim poprzednim tekście z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna? No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu

Schizoidia i schizoidzi. Czym jest osobowość schizoidalna?   „Zapytasz ją, gdzie jest sens wśród szarych dni szarego przemijania. Ona, Alicja, to wie. Szczęśliwa jest, choć żyje całkiem sama. Jej oczy bramą na tamten świat, co się jak kameleon zmienia. Serce niezwykłe… Odczuwać tak… Jak struna drży, gdy grają jej marzenia. (…) Opisujesz jej swój dziwny strach, który nie daje myślom odlecieć. Ona, uśmiechnięta, odpowie tak: – Po drugiej stronie lustra jest lepiej” Closterkeller – „Alicja” [z płyty „Cyan”, 1996 r.] Schizoid Personality Disorder (SPD) [F60.1 w klasyfikacji ICD-10] Schizoidalne zaburzenie osobowo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Opis Choroby i przeżycia z nią związane . Depresja

Halucynoza organiczna jest chorobą psychiczną , podobną w objawach do Schizofreni , tylko różnica polega na tym , że chory na schizofrenie nie zadaje sobie sprawy z objawów , że one nie są prawdziwe , a ja w halucynozie zdaję sobie z tego sprawę , że nie są prawdziwe i walczę z nimi żeby minęły . Mam różne metody walki z chorobą , lubię bardzo słuchać cały rok RMF -Święta - taka stacja. Mam ją jako aplikację w komputerze w internecie . Praca też jest takim sposobem radzenia sobie z chorobą , bo jest to forma terapi , że  trzeba na daną godzinę dojechać , trzeba wstać ubrać się  , umyć i wyjść z domu .

Zobacz cały wpis na blogu »
Halucynoza organiczna , Ćwiczenia z książki . Depresja

Chciałam Wam wytłumaczyć co to za schorzenie Halucynoza organiczna .Pisałam w poprzednim poście , że słyszę głosy  , które każą mi uciec i zginąć z głodu  z nie picia , za kare , za chorbe , zdarza się to w sytuacjach stresowych . Te głosy są halucynacjami słuchowymi  . A organiczna dlatego , że w testach psychologicznych wyszło , że to na tle  organicznym .  Pozdrawiam Was Blogerzy . Natalia . A teraz Ćwiczenia z książki pod tytułem : " Pokochaj Siebie  Ulecz Swoje Życie Ćwiczenia . Ćwiczenie 1.  Ćwiczenie Zasługiwanie  Odpowiedz szczerze na następujące pytania . Pomoże ci to zrozumieć siłę , jaką ma " zasługiwanie " . 1. Czego bardzo  pragniesz , a wciąż jeszcze nie masz ? Wypowiedz się jasno i konkretnie . W życiu pragnę tego żeby Święta Bożego Narodzenia  trwały cały rok . Chciałabym mieć remisje choroby już do końca życia . Bardzo bym chciała mieszkać sama. Chce żeby mineły mi myśli natrętne dotyczące liczenia na coś lub kogoś .Chciałabym być do (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Depresja , Halucynoza organiczna . Depresja

Choruję na depresję od czternastego roku życia  . Moje objawy tej chorby polegały na tym , w zasadzie polegają na tym że jak jest jakiś stres , jak odczuwam lęk  , lub niepokój to słyszę głosy , które mówią mi ,że jestem do niczego , że muszę uciec i zginąć za karę za chorobę . Ale to co jest na chwile obecną ważne to od dwóch lat mam mam remisję choroby , mam bardzo dobrze dobrane leki , i chodzę na psychoterapię , i  własna praca nad samą sobą . Może jak już piszę , to napiszę , że bardzo lubię pisać i być możę napiszę kiedyś książkę o chorobie , może z bloga coś wyjdzie fajnego . Napiszę , że mam cudowną terapeutkę , z którą dużo pracujemy , i właśnie to co bym chciała obecnie zapisywać na blogu to takie odpowiedzi na ćwiczenia , z książki ,  którą mam .Książka : Autorką jest Louise  L. HAY  , Tytuł książki : Pokochaj Siebie , Ulecz Swoje Życie . Ćwiczenia . To już w następnym wpisie ok. Natalia . (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podtypy zespołów depresyjnych O depresji w prostych słowach.

Istnieje kilka podtypów zespołów depresyjnych (zgodnie z klasyfikacją diagnostyczną Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego DSM-IV-TR)   - depresja melancholiczna - charakteryzują ją takie cechy jak: brak reaktywności nastroju, anhedonia, utrata masy ciała, poczucie winy, pobudzenie lub zahamowanie psychoruchowe, gorszy nastrój w godzinach porannych, przedwczesne poranne budzenie się. - depresja poporodowa - diagnozowana jest w przypadku kobiet, u których epizod depresyjny rozpoczyna się w czwartym tygodniu po porodzie. - depresja maskowana - jest to zespół depresyjny, który przykrywają inne objawy chorobowe, na przykład zaburzenia lękowe, zespół obsesyjno-kompulsywny, jadłowstręt psychiczny czy okresowe nadużywani (...)

Zobacz cały wpis na blogu »