Podlewanie

Wpisy zawierające słowo kluczowe podlewanie.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

uprawa kwiatów na balkonie biologia i ochrona przyrody

Kwiaty na balkonie kupujemy wg wystawy balkonu, na południową, południowo-zachodnią stronę bierzemy kwiaty ciepłolubne, światłolubne i lubiące słońce, na północną ekspozycję bierzemy cieniolubne, wilgociolubne i lubiące chłód. Sadzimy i przesadzamy wiosną, w doniczce kładziemy 5-10 cm drenażu-keramzytu, żwirku,m kamyków, grysu, nie używamy kamyków wapiennych, na drenaż dajemy warstwę uniwersalnej ziemi lub gleby dla roślin balkonowych, przed przesadzeniem kwiaty podlewamy, kładziemy na warstwie ziemi, przysypujemy do tego samego poziomu co rosły wcześniej, podlewamy, stawiamy w cieniu, po 3 tygodniach nawozimy, podlewamy, dajemy na miejsce stałe https://www.urzadzamy.pl/balkon-i-ogrod/kwiaty-na-bal (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podstawy uprawy biologia i ochrona przyrody

Ogród warto podzielić na część rekreacyjną, uprawową i gospodarczą, rośliny wysokie, średnie i niskie sadzimy tak, by sobie nie przeszkadzały, dobrze sadzić drzewka razem w odpowiedniej odległości, krzewy osobno na innym zagon ie, również zachowując odległość, pamiętajmy, że rośliny rosną i z czasem mogą na siebie zachodzić, zasłaniać sobie światło, odbierać biogeny i wodę. Drzewa sadzimy w północno-zachodniej części działki, kwiaty i warzywa w południowej, krzewy na środku, wtedy wszystkie rośliny dostaną odpowiednią ilość światła. Brzeżki działki można obsadzić krzewami. Najbardziej zacienioną część przeznaczamy na część gospodarczą, kompostownik, składzik narzędzia, drewna opałowego, nawozów itd. drzewa karłowe sadzimy co 3-4 m, krzewy niskie co 1,5-2 m, agrest trochę gęściej, porzeczki rzadziej, wysokie krzewy w szpalerze co 0,9-1,1 m. Przed założeniem działki warto zbadać glebę u ogrodnika, jego ocena to podstawa zasilenia gleby m (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Sadzenie drzewek, krzewów i pnączy ozdobnych biologia i ochrona przyrody

Drzewa i krzewy ozdobne sadzimy wiosną lub jesienią, liściaste najlepiej sadzić jesienią, na przełomie września i października, iglaste wiosną, w kwietniu. W tym czasie ziemia jest wilgotna, sadząc jesienią dajemy więcej czasu na ukorzenienie się. Różaneczniki, azalie, piwonie krzewiaste i magnolie można sadzić na przełomie marca i kwietnia, róże pod koniec października i zakopczykować korą, drzewa z gołymi korzeniami bez gleby sadzimy po opadnięciu liści. Laurowiśnie, bukszpany, mahonie, ostrokrzewy, trzmieliny sadzimy od końca sierpnia do połowy września, wtedy można sadzić też tuje, cyprysiki, jałowce. Kupując drzewo i krzew trzeba sprawdzić czy korzenie nie przechodzą przez otwory odpływowe, jeśli tak można przyciąć korzenie usuwając najpierw starą ziemię. Jeśli nie ma gleby trzeba przykryć je wilgotną glebą lub torfem i owinąć jutową tkaniną. Rośliny z pojemników sadzimy przez cały sezo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Uprawa kaktusów dla zaawansowanych biologia i ochrona przyrody

Kaktusy żyją w różnych środowiskach, dlatego potrzebują różnych warunków uprawy, jednak trudno jest odtworzyć takie warunki jakie są w naturze. Kaktusy szybciej rosną tam gdzie więcej opadów, ich wzrost i sezon wegetacyjny trwa tyle co pora wilgotna, ale są długowieczne, w porze nie rosną, niektóre chowają się pod ziemię jak cileorebutie, Copiapoa hypogaea i Gymnocactus subteraneus, jednak okresowa susza to wspólny element środowiska kaktusów. Kaktusy maja żebra o brodawki oraz miękisz wodny, który napełnia się wodą, żebra oddalają się od siebie, zwiększa się pojemność kaktusa, nierówności i włoski rozpraszają promienie słoneczne. Uprawne kaktusy są naziemne i epifityczne, naziemne rosną w ziemi mają ciernie, areole, mięsiste pędy, czasem włosy, epifity rosną w koronach drzew, korzenie przyczepiają się do załamań kory, pobierają nutrienty z nagromadzonej tam próchnicy, żyją w w (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Lawenda biologia i ochrona przyrody

Lawenda wąskolistna z rodziny jasnotowatych kwitnie od czerwca do września, lubi slońce i zacisza, podłoże musi byćprzepuszczalne, ciepłe, luźne, zasadowe, nadaje się na rabaty,ścieżki, ciężkie gleby rozcieńczamy piaskiem i kompostujemy, na zime trzeba osłonić przed wiatrem, mlode roslinki podlewamy,ale nie przelewamy, woda nie może stać,jest odporna na szkodniki,ale wrazliwa na grzyby np. szarą pleśń, lawendę ścinamy po kwitnieniu, jesienia kompostujemy, część zdrewniała słabo się regeneruje, więc jej nie ścinamy. Dopiero chcąc odmlodzić kilkuletnie lawendy ścinamy do 10 cm wysokości. Nasiona siejemy jesienią do gruntu, kiedy siejemy wiosną mieszamy je z piaskiem i wkładamy je do lodówki na kilka tygodni,wysiewamy w koszykach z piaskiem z (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak dbać o trawnik biologia i ochrona przyrody

Trawnik nadaje się do wypełnienia miejsc pomiędzy kwiatami, zazielenienia podwórka, zrobienia miejsca do opalania, zabaw dla dzieci, wtedy potrzeba odpornej na deptanie i gniecenie mieszanki rekreacyjnej, w słońcu rośnie mieszanka okrywowa, w cieniu wrażliwa na deptanie mieszanka parkowa, mieszanki sportowe są wytrzymałe, łąkowe mają kwiaty np. maki, chabry, dzięki czemu tworzą łąki kwietnie Znając warunki można dobrać mieszankę traw np., słońce parkowa lub okrywowa, cień parkowa Trawnik z samych traw potrzebuje koszenia co kilka tygodni, by ograniczyć rozwój chwastów i pobudzić rozrost traw, ścinając ich merystemy wierzchołkowe, pobudzamy boczne, dzięki czemu trawnik gęstnieje, narażony na deptanie trawnik potrzebuje wytrzymałych gatunk&o (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
uprawa cytrusów biologia i ochrona przyrody

Cytrusy można uprawiać w doniczkach. Pomarańcze, mandarynki, cytryny, grejpfruty należą do rodzaju cytrus z rodziny rutowatych i wymagają podobnych warunków uprawy. Potrzebują światła, dlatego dobrze się czują na zachodzie i południu. Latem lubią zraszanie, ale wcześnie rano, kiedy słońce nie grzeje, gleba musi być kwaśna pH 5-6,5, wilgotna, nie za sucha, nie za mokra, zimą wymagają temperatury 10-15 st., ale trzeba zmniejszać ją stopniowo, od marca do października nawozimy co tydzień nawozem wieloskładnikowym dla cytrusów. Młode drzewa przesadzamy co roku, starsze co kilka lat do doniczki większej o 2-3 cm od poprzedniej. Można przycinać kilkuletnie gałązki o1/3 długości. Zimą mniej podlewamy i nawozimy, cytrusy są odporne na choroby i (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Drzewko bonsai biologia i ochrona przyrody

Czyli opieka nad nim. Dla początkujących dobre są fikusy i pieprzowce, by drzewko zachowało kształt trzeba je przycinać, nie należy ich przelewać ani przesuszać, zaleca sie spryskiwanie drzewka wodą bez klasycznego podlewania, które może doprowadzić do gnicia korzeni, gleba w doniczce musi byćstale wilgotna, ale nie przelana. Takie spryskiwanie zastępuje naturalny deszcz, drzewko przycina się by zachowac kształt i by wypuszczało nowe gałązki, korona gęstnieje, są specjalne nożyczki dla drzewek bonsai, przycina się często, ale po trochu. Potrzebna systematyczność. Drzewka rzadko przesadzamy, mają zwykłe płaskie, płytkie miski z mała ilością ziemi. Ogranicza to rozwój korzeni, drzewko przesadzamy rzadko, rzadziej niż inne rośliny, warto przyciąć korzenie. Drzewka można wychodować z nasion, ale cięzko nadać im oczekiwany kształt, lepiej kupować gotowe (...)

Zobacz cały wpis na blogu »