Podatnik

Wpisy zawierające słowo kluczowe podatnik.


« najpopularniejsze słowa kluczowe

Jednolity Plik Kontrolny - co warto wiedzieć? Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Jednolity Plik Kontrolny obowiązuje część podmiotów od 1 lipca 2016 roku. Został on wprowadzony art 193a ordynacji podatkowej. Celem wprowadzenia JPK jest umożliwienie przedsiębiorcom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej. Pozwala to na skrócenie czasu wykonywanych czynności kontrolnych oraz zmniejszenie ich uciążliwości. Korzyści z wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego:- dostęp do danych, dzięki czemu możliwa jest szybka analiza,- kontrola podatkowa przeprowadzana jest szybciej,- brak konieczności posiadania papierowych wydruków,- automatyzacja. W skład struktur JPK należą:- ewidencja zakupu i sprzedaży - JPK_VAT,- księgi rachunkowe - JPK_KR,- wyciąg bankowy - JPK_WB,- magazyn - JPK_MAG,- faktura VAT - JPK_FA,- podatkowa księga przychodów i rozchodów - JPK_PKPIR,- ewidencja przychodów - JPK_EWP. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Czynny żal Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest terminowe opłacanie podatków oraz składanie wymaganych deklaracji do urzędu skarbowego. Popełnienie pomyłki w deklaracji lub złożenie dokumentów w złym terminie mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami. Aby przedsiębiorca mógł uniknąć negatywnych konsekwencji może złożyć czynny żal. Czynny żal czyli zawiadomienie o popełnieniu czyny zabronionego składa się osobiście w formie pisemnej w urzędzie skarbowym lub przesyła się do urzędu pocztą. Przedsiębiorcy nie przysługuje możliwość odwołania się od negatywnie rozpatrzonej decyzji dotyczącej czynnego żalu. Czynny żal nie ma określonego wzoru, w piśmie należy zawrzeć:- dane dotyczące osoby wnoszącej zawiadomienie o popełnieniu czynnego żalu,- charakter popełnionego czynu,- istotne dla sprawy okoliczności,- dane osób współpracujących, które miały związek z popełnionym czynem,- informacje dotyc (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Oszustwo podatkowe Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Oszustwo podatkowe to nie tylko każdorazowe wprowadzenie w błąd lub zatajenie informacji dotyczących wysokości podatku, ale także próbę dokonania tych czynności. Oszustwo podatkowe jest przestępstwem zaliczanym do katalogu przestępstw gospodarczych. Celem oszustwa podatkowego jest uniknięcie opodatkowania lub zmniejszenie jego wysokości. Legalnym sposobem zmniejszenia wysokości opodatkowania jest optymalizacja podatkowa. Osoba, która dopuści się popełnienia oszustwa podatkowego podlega karze grzywny, której wysokość określona jest w Kodeksie Karnym Skarbowym, a także odpowiada za oszustwo zgodnie z przepisami tego kodeksu. Zgodnie z Kodeksem Karnym Skarbowym oszustwem podatkowym jest:- uchylenie się od opodatkowania,- wyłudzenie zwrotu podatku,- uporczywe niewpłacanie podatku,- podanie nieprawdy w oświadczeniu lub deklaracji,- zatajenie prawdy w oświadczeniu lub deklaracji.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kiedy tak naprawdę spółka osobowa może zapłacić podatek wspólnika? Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki osobowej czyli spółki jawnej, komandytowej czy partnerskiej powinieneś wiedzieć, że istnieje możliwość regulowania ze swojego rachunku bankowego zobowiązania podatkowego wspólników. Jednak ważne jest, aby kwota podatku nie przekroczyła 1000 zł. Ograniczenie te nie ma zastosowania w przypadku spółek cywilnych, które nie należą do spółek osobowych. Obowiązek zapłaty zaliczek na podatek dochodowy odprowadzany do Urzędu Skarbowego leży w kompetencji podatnika. Zobowiązania podatkowe mają charakter osobisty, w takim razie powinno być regulowane w interesie każdego wspólnika. Jak do tej pory to właśnie podatnik zobowiązany był do spłacania swojego podatku, w praktyce jednak wyglądało to w ten sposób, że pod wpływem orzecznictwa sądów administracyjnych uznawano za dopuszczalne wpłaty przez posłańców będących wyręczycielami, którzy w imieniu podatnika i (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Jak zmienił się polski system podatkowy? Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Polski system podatkowy, który obecnie funkcjonuje w naszym kraju powstał w 1991 roku i do tej pory przeszedł wiele modyfikacji. Podlegał on ocenie różnych ekspertów, pojawiło się wiele opinii na jego temat.   Jeśli chodzi o cały system, który obowiązuje w Polsce określany jest on jako przyjazny dla obywateli z uwagi na fakt, ze funkcjonuje wiele instytucji, które zajmują się ochroną praw podatnika, problem pojawia się jednak w kwestii egzekwowania tych wszystkich praw, ten aspekt cały czas się zmienia i wiele jeszcze jest do zrobienia. Wszystkie zmiany jakie pojawiają się w obrębie systemu podatkowego mają na celu jego ulepszenie oraz poprawnie relacji pomiędzy instytucjami podatkowymi (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Nowe stawki VAT w 2016 roku? Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

                       Podatek od towarów i usług to jeden z podatków pośrednich, który stanowi największe wpływu do budżetu państwa. Ten rodzaj podatku odliczany jest przez przedsiębiorców a tak naprawdę obciąża konsumentów. Poprzez podatek VAT państwo ma możliwość oddziaływania na wpływy do budżetu, szczególnie, że przepisy, które regulują podatek VAT dają swobodę w zmianie wysokości stawek podatku a także terminie dokonania ty (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Kontrola krzyżowa Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Kontrole skarbowe wykonywane przez pracowników fiskusa zawsze budzą w przedsiębiorcach niepokój. Czasem zdarza się, że takie kontrole dotyczą nie tylko bezpośrednio przedsiębiorców ale także ich kontrahentów, w takim przypadku określa się je mianem kontroli krzyżowej. Kontrola krzyżowa to czynności sprawdzające, które prowadzone są w ramach kontroli skarbo (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Postępowanie mediacyjne Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

  Postępowanie mediacyjne ma na celu doprowadzenie do zawarcie porozumienia między dwoma stronami konfliktu w tym przypadku między podatnikiem a organem podatkowym.   Mediacja ma na celu przyspieszenie rozpatrywania spraw i doprowadzenie do zawarcia ugody między stronami konfliktu. Zmierza do wyjaśnienia i rozważenia okoliczności faktycznych i prawnych oraz przyjęcia przez strony ustaleń co do sposobu rozwiązania konfliktu.   Postępowanie mediacyjne może odbyć się na wniosek każdej ze stron ale także z urzędu poprzez inicjatywę sądu. W wniosku należy podać obszar, który ma zostać objęty mediacją wraz z uzasadnieniem swojego stanowiska. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Opodatkowanie działalności – formy. Doradztwo Finansowe / pomoc.uslugi@gazeta.pl

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce na początku prowadzenia spraw firmy, mają obowiązek wyboru formy opodatkowania.   Podatnik ma do wyboru:→ zasady ogólne (skala podatkowa 18% i 32%),→ podatek liniowy (stawka 19%),→ ryczałt ewidencjonowany,→ karta podatkowa,→ podatek tonażowy. Podatnicy, których dotyczy produkcja rolna, mogą wybrać formę:→ norm szacunkowych według tabeli norm,→ zasad ogólnych – skala 18% i 32%,→ podatku liniowego. (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Fundusz, którego początku sięgają 1994 roku. Głównych ich celem jest ochrona pracowników przed utratą wynagrodzenia w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Podstawa prawna: Ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy → 13 lipca 2006 rok Od 1 stycznia 2012 roku jest państwowym funduszem celowym. FGŚP finansowany jest ze składek, do których zobligowani są pracodawcy oraz windykacji i innych dochodów. Pobór składek realizowane jest za pośrednictwem ZUS-u.   (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Odsetki od pożyczek i ich rozliczenie podatkowe Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Prawo podatkowe to gałąź prawa, która ulega ciągłym regulacjom, wynika to z mieniającej się rzeczywistości prawnej i gospodarczej.   Wszystkie wprowadzane zmiany mają na celu wyjaśnienie i uregulowanie istniejących wątpliwości w odniesieniu do poszczególnych przepisów prawa podatkowego oraz eliminacje zjawiska unikania płacenia podatków. Wydaje się jednak, że zawsze znajdą się podmioty gospodarcze, które wykorzystają istniejące prawo w taki sposób by uniknąć płacenia podatku lub przynajmniej by jego wielkość ograniczyć do minimum.   Pojawił się projekt zmian w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych o (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatek od nieruchomości Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Podatek od nieruchomości jest kolejną formą obciążenia podatkowego jaką obarczani są podatnicy. Przedmiotem opodatkowania są grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich część związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek opłacania podatku nieruchomości mają właściciel, użytkownik wieczysty, samoistny posiadacz.   Obowiązek opłacenia podatku powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie prawa do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. Jeżeli obowiązek podatkowy zależny jest od istnienia budowli, budynku lub ich części zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Podatek od wygranej Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Większość z Nas bierze udział w różnych grach losowych, konkursach. To ciekawe doświadczenie, które dodatkowo umożliwia pozyskanie środków pieniężnych czy też nagród rzeczowych. Niestety sprawa podatków i w tej kwestii Nas nie ominie.   Od wygranej w grze losowej potrącany jest podatek dochody. Obowiązek odprowadzenia odpowiedniej kwoty na rachunek Urzędu Skarbowego spoczywa na płatniku, podatnik zwolniony jest z rozliczania się z US, nie ma obowiązku uwzględniania wygranej w składanej deklaracji. Jeśli wygrana stanowi kwotę pieniężną podatek zostanie potrącony w momencie wypłacania nagrody z kolei jeśli jest to forma rzeczowa, odpowiednio wcześniej zostanie dokonana czynność odprowadzenia podatku. &n (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
ULGA PODATKOWA USŁUGI DORADCY PODATKOWEGO - doradca.prawo@gazeta.pl

Prawo podatkowe umożliwia podatnikom skorzystanie z określonych zwolnień, odliczeń, obniżek lub zmniejszeń, które obniżają podstawę opodatkowania lub wysokość podatku.   RODZAJE I → ulgi uwzględniające poniesione przez podatnika koszty, które poniósł uzyskując dochód II → ulgi stanowiące zwrot kosztów związanych z egzystencją podatnika III → ulgi o charakterze rodzinnym IV → ulgi o charakterz (...)

Zobacz cały wpis na blogu »
Obowiązki podatnika, które należy przestrzegać. Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

            Jak już każdy podatnik zna swoje prawa powinien także pamiętać o swoich obowiązkach. O dziwno lista obowiązków jest krótsza od tej, która wymienia prawa. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie skorzystamy z przysługujących Nam praw to Nasza strata z kolei jeśli nie wypełnimy obowiązków mogą pojawić się nie przyjemne konsekwencję, bo Urząd z pewnością nie zapomni, że jakąś czynność podatnik zobowiązany był wykonać.    Lista obowiązków podatnika:    1. Przestrzeganie terminów płatności. O tym do kiedy należy wpłacić podatek informują Nas konkretne przepisy prawa podatkowego. Rozróżnia się dwa terminy płatności podatków : (...)

Zobacz cały wpis na blogu »